מייגן מרקל חוגגת יום הולדת: 11 ציטוטים פמיניסטיים של הדוכסית

הדוכסית מסאסקס, חוגגת היום 38 אביבים וזו סיבה מעולה להיזכר בפניני חוכמה של האישה שהצליחה לכבוש את בית המלוכה האנגלי החמצמץ והמעונב ולהפיח בו ניחוחות של שינוי. בזמן שבעולם מעדיפים שוב להתמקד בדברים קטנוניים שקשורים בדוכסית, ובעיקר בעובדה שהיא החליטה לא להזמין את גיסתה קייט למסיבת יום ההולדת שלה (שאפו על האומץ אגב), אנחנו החלטנו להתמקד באור שהיא מפיצה בעולם.

ידוע לכל שמרקל היא פמיניסטית גאה. כבר שהייתה בת 11 שלחה מכתב זועם ליצרנית הסבון פרוקטר וגמבל בו ביקשה לשנות פרסומת סקסיסטית שקראה לנשים להילחם בסירים ומחבתות שמנוניים. הפנייה שלה הצליחה, והחברה אכן שינתה את הפרסומת בעקבותיו. המאורע המחולל הזה גרם לה להבין שני דברים – הראשון הוא שהיא יכולה לגרום לשינוי, והשני הוא שנשים צריכות להילחם נגד אפלייה וקיפוח. מאז עברו הרבה מים בנהר, מייגן הפכה לשחקנית (טובה יותר או פחות, אתם תשפטו), כיכבה בדרמה המשפטית 'חליפות', ונישאה לנסיך הארי, הג'ינג'י הכי שווה בממלכה. ולמרות שחייה עברו תהפוכות רבות בדבר אחד היא נשארה עקבית – במלחמה הבלתי פוסקת שלה למען שוויון נשים, וברצון להנחיל ערכים פמיניסטיים לעולם.

כדי לעשות כבוד למי שבאמת שולטת בממלכה, ה-independent, החליט לרכז 11 אמרות פמיניסטיות אמיצות ומעצימות של הדוכסית מנאומים וראיונות לאורך השנים בנושאים הקשורים לנשים ונשיות. כאלו שראוי שנשים ברחבי העולם ישמעו ויקחו מהן השראה:

על תנועות מי טו וטיימס אפ

"אנשים רבים אומרים לי: "את עוזרת לנשים למצוא את הקול שלהן". ואני לא מסכימה עם זה באופן נחרץ. נשים לא צריכות למצוא את הקול שלהן – יש להן קול, הן צריכות להיות מועצמות להשתמש בו ויש לעודד אנשים להקשיב להן. אני חושבת שעכשיו, עם כל הקמפיינים של מי טו וטיימס אפ והעיסוק בהעצמת נשים, זה זמן מעולה להמשיך להאיר ולהעצים נשים על פועלן, ואנשים שתומכים בהן, כולל גברים". (פורום הקרן המלכותית, 2018)

על "להתלבש כמו פמיניסטית"

"את לא צריכה להתחפש או להתלבש אחרת כדי להיות פמיניסטית. את פמיניסטית בדיוק כמו שאת. את יכולה להיות אישה שרוצה להיראות טוב ועדיין להילחם למען שוויון נשים. אין מדים לפמיניזם, את פמיניסטית בדיוק כמו שאת". (בראיון למגזין נשים, 2016)

על הכרה בערך שלך

 "אני חושבת שהדבר הכי משמעותי בלהיות בוסית במשרד, בבית או בכל מקום שאת נמצאת בו הוא רק לדעת ולהכיר בערך שלך".  (InStyle, 2015)

על סטריאוטיפים מגדריים בפרסומת לחומרי ניקוי

"אני לא חושבת שזה נכון שילדים יגדלו במחשבה שרק אמא עושה הכל בבית" (בגיל 11 בסרטון אשר צולם לרשת הילדים ניקולודיאון, 1993).

על הסטיגמה שקיימת סביב וסת וחינוך נשים

"דמיינו לכם עולם בו נשים שהפכו למנהיגות ועשו שינוי לא היו ממצות את הפוטנציאל שלהן בגלל שנשרו מבית הספר בגיל 13. בעולם המערבי זה אולי בלתי נתפס, אבל עבור מיליוני נשים צעירות ברחבי הגלובוס זאת עדיין המציאות הקשה שלהן מסיבה שהיא לא נתפסת. מאפריקה שמדרום לסהרה ועד הודו, איראן ומספר מדינות אחרות, הסטיגמה סביב הווסת והיעדר גישה לתברואה נאותה מעכבת באופן ישיר נשים צעירות להמשיך לקבל חינוך וגורמת להן לנשור מבתי הספר". (מתוך ראיון למגזין 'טיים', 2017)

על תמיכה בקול הנשי

"נשים מהוות יותר ממחצית מאוכלוסיית העולם, כך שזה לא צודק ולא מעשי שהקולות שלהן, הקולות שלנו, לא יישמעו ברמות הגבוהות ביותר של קבלת החלטות. הדרך בה אנחנו צריכים לשנות את זה, לדעתי, היא לעודד בנות ונשים לראות את הערך שלהן כמנהיגות, ולתמוך בהן במאמצים אלו". (ועידת הנשים של האו"ם, 2015)

על זכות הבחירה של נשים

"זכות הבחירה של נשים נוגעת לפמיניזם, ופמיניזם הוא עניין של הוגנות. זכות הבחירה לא נוגעת רק בזכות של נשים להצביע, אלא גם במה שזה מייצג: הזכות האנושית הבסיסית והיכולת להשתתף בהחלטות שנוגעות לעתיד שלך ושל הקהילה שלך". (בבית הממשלה בניו זילנד לרגל 125 שנה לנשים שהשיגו זכות בחירה במדינה, 2018)

על עשיית פעולה אמיתית למען שוויון

"מישהו אמר פעם שילדות עם חלומות הופכות לנשים בעלות חזון. מי ייתן ונעזור אחת לשנייה להגשים את החזון שלנו – כי זה לא מספיק רק לדבר על שוויון. יש להאמין בזה. וזה לא מספיק פשוט להאמין בזה. צריך לעבוד בזה. בואו נעבוד בזה יחד. ונתחיל כבר עכשיו". (ועידת הנשים של האו"ם, 2015)

על האופן בו אישה צריכה לדאוג לעצמה

"תהיי אדיבה לעצמך. אם היינו מתייחסות לעצמנו כמו שאנחנו מתנהגים לחברים הכי טובים שלנו היינו מובילות במשחק החיים. יש ציטוט של ג'ורג'יה אוקיף שתמיד מהדהד לי: "אני כבר השלמתי עם עצמי אז חנופה וביקורת יורדים אצלי לאותו צינור ניקוז, ואני די חופשיה".

על מה זה אומר להיות פמיניסטית

"לא משנה איך את נראית – צריכים לקחת אותך ברצינות. אני חושבת שזה נהדר שאפשר להיות מסוגלת להיות פמיניסטית ולהיות נשית. לחבק ולאמץ את שניהם". (מתוך ראיון עם לארי קינג, 2016)

על שבירת תקרות זכוכית

"עם הפרסום והתהילה מגיעה גם ההזדמנות, אך היא כוללת גם אחריות – לחנך ולשתף, להתמקד פחות בנעלי זכוכית ויותר בלשבור תקרות זכוכית. ואם יהיה לי מזל, להוות השראה". (Elle, 2016)

בית המלוכהמייגן מרקלפמיניזםציטוטיםקייט מידלטון