אביבית בר זוהר לא שווה פחות מלאה לב

"כל בן אדם שמרגיש שפגעו בו, שעשו איתו משהו לא נכון, צריך ללכת לדבר עם מישהו שיכול לעזור לו. הטיפול צריך להיות מבפנים וגם מבחוץ…מבחינתי כרגע אני לא שותקת ואני מאיצה בכל בן אדם שנפגע לא לשתוק". את הדברים האלו אמרה לאה לב רק לפני שנה וחצי, אז כנראה שלא רק אנחנו סובלות מזיכרון מחורר. בפברואר 2018, הקומיקאית ומגישת הרדיו נאלצה לשמוע את השדרן נתן זהבי קורא לה בשידור חי "זונה". לא עבר זמן רב ושומרי שלומה של לב, המוערכת והאהודה על הברנז'ה, דאגו להשעות את זהבי מהשידור ולראיין את לב תחת כל עמוד אינטרנט רענן כדי לקבל את תגובתה לפגיעה הקשה.

והנה, שנה וחצי אחרי, והדלתות הסתובבו: כחלק מהתוכנית "מועדון ארוחת הבוקר" של רדיו 103, שי גולדשטיין ולב כינו את אביבית בר זוהר "זונה", צחקו על האופן המיני שבו היא רוקדת, אמרו עליה "איכס" ובאופן כללי השפילו אותה. אלא שלאביבית אין חברים בברנז'ה, אין מי שדואג לשמור על האינטרסים שלה או על כבודה, ולכן סביר להניח שגם היינו עוברים על זה בשתיקה כאילו לא מדובר בעניין חריג שדורש עצירה, אלמלא ההחלטה של בר זוהר עצמה להרים את הכפפה, להילחם על כבודה האבוד ולהגיש נגד גולדשטיין, לב ורדיו 103 תביעה בסך חצי מיליון שקלים על הוצאת דיבה ולשון הרע, פגיעה בחופש העיסוק והטרדה מינית.

בכתב התביעה כתוב בין השאר: "במוקד כתב התביעה עומדות אמירותיהם הברוטליות והפוגעניות בלשון המעטה של השדרנים בתוכנית הבוקר של רדיו 103FM, אשר ידעו לכנות את התובעת, הידוענית אביבית בר זוהר, 'רוקדת כמו זונה, להיאנח ולגנוח באופן המדמה אקט מיני במשך שניות רבות', תוך תיאור לפרטי פרטים אודות דרך הזזת גופה, בהתייחס באופן ברור ומובהק לתובעת, לתאר כיצד התובעת מזיזה את איברי המין שלה מול המצלמה – ואף לומר 'איכס', כמו גם להשפילה ברבים". עוד כתוב: "התובעת תטען כי הנתבעים, במעשיהם, השפילו אותה בעיני הבריות ועשו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם… התובעת תטען כי דבריהם של הנתבעים, לרבות האופן בהם נאמרו הדברים, מהווים ביסודם הטרדה מינית בהתאם לסעיפי החוק".

כמובן שמהר מאוד נשמעו קולות התקפה: כל אותם טוקבקיסטים מהירים שיצאו להגנתה של לב רק לפני שנה וחצי, מהרו לכתוב שבר זוהר עושה פיל מעכבר ומנסה להרוויח כסף וכבוד על חשבון סיטואציה חסרת חשיבות. כל סקירה של הפרשה נכתבה בזלזול האופייני שיש לאייטמים על בר זוהר, ואותה סולידריות שפרחה כלפי לאה רק לפני שנה וחצי, נשארה הפעם דוממת. עדות לצביעות הגדולה של כולנו.

למען הגילוי הנאות, אני מקפידה שלא להאזין לתוכנית הרדיו של לב וגולדשטיין, אחרי שפעם הם דיברו באופן בוטה ומפורש על יחסי מין בזמן שנסעתי לבד במונית, ללא יכולת להעביר תחנה או להעלים את עצמי. התחפרתי במושב תוך שהנהג צחק בוולגריות מתאורים פורנוגרפים וכן, חשתי מוטרדת. תקראו גם לי הורסת מסיבות מיושנת, לא אכפת לי. מעבר לזה, אני סולדת מתוכניות ששמות כמטרה להקטין ולהשפיל כל מה שאפשר, רק בגלל שזה מה שמביא רייטינג. כך שאין לי הרבה אמפטיה למגישים – אבל כמובן שלא זה מה שמקומם אותי במקרה הזה, אלא דווקא הבחירה במטרה לכאורה קלה, כדי לעבור על הבסיס של כל התורה כולה. כלומר, על מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך.

רק לפני שנה וחצי לב נזעקה, נפגעה עד עמקי נשמתה וקראה לנשים שעוברות מעשים דומים שלא לשתוק. אז עכשיו, בגלל שמדובר בדמות שנויה במחלוקת, כל זה הופך ללא רלוונטי? רק משום שקל לצחוק על בר זוהר, כל תחושות הפגיעה שלב הכירה מקרוב לא נמדדות? והאם הן לא נמדדות משום שבר זוהר היא אישה שנחשבת לפרובוקטיבית, שמייצרת כותרות מאמירות שלא תמיד עומדות בשורה אחת עם האג'נדות שלנו ושלובשת חשוף? הרי בדיוק בגלל זה קמה צעדת השרמוטות, כדי להזכיר שצריך לשמור על כבודה של כל אישה – לא משנה מה היא לובשת ואיך היא מצטלמת.

הפגיעה שבר זוהר עברה היא לא פחות חמורה מזו שעברה לב, ולכן אין סיבה לעבור עליה בשקט. גם אם אביבית בר זוהר אוהבת לייצר פרובוקציות, זה לא אומר שהיחס אליה יכול להיות שונה מהיחס לכל אישה אחרת. והשוני ביחס הזה, הן של לב עצמה, הן בתגובות של התקשורת והן בתגובות של האנשים ברשת, חושפים את הצביעות הגדולה ביותר שלנו, את זו שאנחנו אפילו מתכחשים אליה – את האיפה והאיפה שאנחנו עושים כלפי נשים. את הנשים "סוג א" שבהן אסור לפגוע, לעומת נשים "סוג ב", שהן כבר מותרות לכל, ואם מישהו מנסה לשמור על כבודן אז הוא "כבד" או לא מבין בדיחות.

אני בטוחה שלב נגררה בקלות לירידות על בר זוהר, כי ככה נוהגים כולנו, כי זה כיף להיות בחבר'ה ולא להיות המבוגר המנג'ס האחראי, אבל דווקא בגלל הניסיון שלה, ציפינו שהרצון להצחיק לא יהיה על חשבון נשים אחרות. ציפינו ליותר סולידריות ואחווה נשית – בדיוק כפי שנתנו לה כשהיא נזקקה לה. אז הנה, עכשיו אנחנו מביעות תמיכה גם באביבית בר זוהר, ומקוות שהתביעה שלה תעביר את המסר שכבודה של אף אישה לא מותר.   

 

 

אביבית בר זוהרהטרדה מיניתלאה לברדיו