"עד שלא יהיה מספר שוויוני של נשים בכנסת, אנחנו לא ננוח"

"אנחנו פסיפס אנושי, המפלגה היחידה בפוליטיקה הישראלית שמורכבת מנשים מכל גווני האוכלוסייה", מספרת אורית טייה בת 40 מרחובות שהייתה בין הקצינות האתיופיות הראשונות בצבא וכיום עובדת כמנהלת מתנ"ס ברחובות ובמקביל היא מקום שלישי במפלגת "קול הנשים". אמנם כרגע הסקרים לא מנבאים למפלגה מנדטים, אך טייה שומרת על אופטימיות. "כל חיי אמרו לי שהשאיפות שלי גדולות. גם פה אני חולמת ואני מאמינה שנהיה הפתעה". לפני שלושה חודשים ילדה טייה את בתה השלישית, אבל היא לא נותנת לזה לעצור מבעדה להגשים את היעד הנוכחי שהיא סימנה לעצמה. "אני מוכנה להקריב את עצמי", היא אומרת. "אני רוצה להיות יותר עם המשפחה, אבל אני יודעת שכדי להוות דוגמא לבנות שלי אני צריכה לעבוד קשה – להיות איתן  ומקביל לבנות קריירה. אבל אני מוכנה לעשות את זה בשביל העתיד שלהן, כדי שיחיו בעולם שוויוני יותר".

מפלגת "קול הנשים" קמה על מנת להוביל לשוויון מגדרי במגוון רחב של נושאים, ולדאוג לייצוג שווה לנשים במוקדי קבלת ההחלטות ובכל תחומי פעילות הממשלה. במצע המפלגה כתוב כי המפלגה "מחויבת לערכי שוויון, יושרה, אחראיות, דמוקרטיה, אנושיות, יצירתיות, תקווה וחמלה. אנו פועלות מתוך אמונה כי ערכים אלו הם הבסיס לקיום חברה בריאה ומשגשגת. בחזון המפלגה אנו מדינה בה כל האזרחים בה נראים/ות, נשמעים/ות ומיוצגים/ות בתהליכי קבלת החלטות. מפלגת קול הנשים מחויבת להנכחת מנהיגות נשים ולקידום נושאים מגדריים. ביניהם ייצוג שווה, שוויון בשכר, חינוך מגיל לידה ועד גיל שלוש, ומאבק בלתי מתפשר באלימות נגד נשים. בתוך כך תפעל להבאת הידע והניסיון של הנשים לכל הנושאים העומדים על הפרק: בריאות, כלכלה, חינוך, רווחה, תחבורה, ביטחון פנים וכמובן בטחון וחתירה לשלום".   

אורית טייה: "אני עושה את זה בשביל העתיד של הבנות שלי". צילום: אפרת שפורקר

ד"ר מזל שאול, שעומדת בראש המפלגה, מספרת שההחלטה להקים אותה נבעה מהצורך להפסיק להבליג. "20 שנים עסקתי בניהול פרויקטים וצוותים בכל העולם. בגיל 29, עם שלושה תארים ושלושה ילדים, חיפשתי לעשות משהו שימלא אותי, גם רגשית רוחנית, והתחלתי להתנדב. התחלתי מוועד גני ילדים ואז נהייתי יו"ר הורים מרכזי. ראיתי כי טוב וכעת אני שואפת לכבוש גם את הכנסת. אם בני גנץ ידבר על נשים וברשימות יקפידו לשים יותר נשים והרשימות יתעדכנו עם יותר נשים – עשיתי משהו. עד שלא נכנס לכנסת ועד שלא נהיה כמות מספקת של נשים שתדאגנה לשינוי נקודת מבט, לא אפסיק את פעילותי".

ד"ר שאול מספרת שכילדה היא לא חשבה על הכיוון הזה: "אם היית אומרת לי כשהייתי ילדה שאני אגיע לכאלו הישגים, הייתי בטוח מופתעת. הייתי ילדה ביישנית. תמיד הייתי ראש וחצי מעל כולם, תמיד לעגו עלי. הייתי לא יפה ולא מקובלת. אמא שלי עברה תאונת דרכים שהייתי בכיתה ב'. אבא שלי פשט רגל שהייתי בכיתה ד'. היו לי רגעים לא קלים, אבל דווקא הם עיצבו אותי למה שאני היום. אם היית אומרת לי שאני אהיה באו"ם נציגה של עמותה לקידום נשים, הייתי אומרת לך שאת הוזה. אני חושבת שחלק מהבחירה שלי להתמודד לממשלה קשורה לתהליך האישי שעברתי – של צמיחה אישית, של מקום של הביטחון שעלה יחד עם השנים".

ד"ר מזל שאול: "עד שלא נהיה כמות מספקת של נשים שתדאגנה לשינוי נקודת מבט, לא אפסיק את פעילותי". צילום: רויטל שקד

 

אחד הטריגירים שהובילו להקמת המפלגה, היה הטרדה מינית שעברה כשעבדה במשרד המדע. "אני אישה חזקה ובכל זאת חוויתי את מה שחוויתי ונכנסתי למקום קשה עם עצמי. שכבתי חודשיים במיטה ואז לקחתי החלטה: או שאני ממשיכה הלאה ושמה את זה מאחור, או שאני נאבקת. ידעתי שאם אני לא אלחם הוא ימשיך לעשות את זה לנשים אחרות ואני לא אהיה שלמה עם עצמי. הייתי מספיק חזקה להתמודד, להוביל את המאבק ולשמש השראה לנשים אחרות. הבנתי שאני מודל לנשים שמסתכלות עלי מהצד ורואות בי השראה".   

תוך כמה זמן הקמת את המפלגה?
"פנינו לתמיכה ציבורית, קיבלנו 220 חתימות ותוך שבועיים הקמנו רשימה. נשים פעילות, אקטיביסטיות, וכל אחת הביאה נשים ואנשים מהחברה שלה. יש לנו רשימה מגוונת מבחינת לאומים, דתות ומיניות. וכן, מדובר ברשימה רק של נשים – עד שנשנה את תמונת המצב. אין לנו שום דבר נגד גברים, אבל עד שלא יהיה איזון של 50% נשים בכנסת, נכניס לרשימה רק נשים".

אתן מפלגת שמאל או ימין?
"אנחנו לא ימין ולא שמאל אלא משהו אחר. אנחנו מאמינות ששיח ימין-שמאל פילג את החברה הישראלית. אנחנו נוביל שיח שונה, בו ננפץ את הפרדיגמות הללו. התפיסה שלנו היא שרב המאחד בינינו על המפלג. אנחנו מאמינות שלמרות ההבדלים בינינו, אנחנו מסוגלות למצוא פתרונות לסכסוך המבוססים על ערכים משותפים. מחקרים מלמדים שככל שישנן יותר נשים סביב השולחן, ככה גדל הסיכוי להגיע להסכם שלום, כמו גם הסיכוי שהסכם השלום יחזיק מעמד. הצעד הראשון לכל גישה לסכסוך הוא הימצאות נשים סביב השולחן. זו הגישה אותה נקדם וכך נפעל גם בנושאי דת ומדינה".  

חנאן כבוב אבלאסי, מרצה פסיכותרפיסטית ושדרנית ברדיו, מעידה על עצמה כבונה קשרים לשלום בין העמים. "במפלגה שלנו אין הבדל בין לאום. אנחנו מדברים על נשים כנשים. אני, בתור ערביה, מביאה את הקול האחר. אני אזרחית מדינת ישראל ותורמת למדינה. אני אדאג לכל אזרח ולא אסתכל מאיפה הוא בא. כולנו רוצים את טובת המדינה, לפני שאני הולכת לעשות שלום עם מדינות אחרות".

 

אילנה סטוקמן: "זו הדרך היחידה. הזמן הוא עכשיו. אין זמן לחכות יותר". צילום: אפרת שפורקר

 

אילנה סטוקמן, אמא לארבעה ילדים, ד"ר לאנתרופולגיה מגדר וחינוך באוניברסיטת תל אביב, מספרת שהיא גדלה בבית "מאוד לא פמיניסטי, עם הציפייה שאני אהיה אמא צעירה, טובה, רזה וחייכנית. ניסיתי להיות ילדה טובה במשך הרבה שנים. אבל זה לא עבד. לפני כמה שנים התחלתי לחשוב על הצורך במפלגת נשים, כי ברור לי שאם אנחנו לא מפעילות את הכוח האלקטורלי שלנו, שום דבר לא יזוז. המון שנים יש אסטרטגיית התחננות – עומדות בחוץ ומתחננות שיקשיבו לנו. אבל לא הרבה השתנה. אף אחד לא מפנה לך מקום. אף אחד לא מוותר על מקום הכוח שלו. אנחנו 50% מהמדינה, זה יכול להיות הרבה כוח. אבל אנחנו אף פעם לא הפעלנו את הכוח שלנו על מנת להשיג את המטרות שלנו ואני חושבת שזה צריך להשתנות. זו הדרך היחידה. הזמן הוא עכשיו. אין זמן לחכות יותר".

שרון אופיר: "אנחנו החתיכה החסרה בפאזל". צילום: אפרת שפורקר

"במדינת ישראל חסרה היום מנהיגות של נשים", אומרת שרון אופיר, "והמפלגה שהגשנו היא התשובה לכול מספרי המעשיות שחיפשו נשים ראויות ולא מצאו. במשך שנים פעלתי למען החברה בישראל, הארתי פינות חשוכות, תקנתי עוולות, הובלתי לשינוי חוקים ותקנות. בשנת 2016 הובלתי את הפרויקט 'לא תאנסו אותנו לשתוק' עליו הייתי מועמדת לקבלת פרס סוקולוב לעיתונות. השנה האחרונה המחישה לנו עד כמה אזרחי מדינת ישראל לא מעניינים אף אחד. ישנם שני מיליון איש שבוחרים שלא ללכת ולהצביע, אני פוגשת אותם יום יום בכנסים שאנחנו מקיימות ברחבי הארץ. אני שומעת מהם שחסרה הנהגה שתגרום להם להרגיש כי יש מי שידאג להם. אנחנו החתיכה החסרה בפאזל. נשים מביאות גוון קול אחר אל השיח, זווית ראיה אחרת. ברשימה שהקמנו ישנו פסיפס של נשים מכלל חלקי האוכלוסייה הישראלית, נשים עם קבלות שעושות ופועלות בתחומים שונים בתוך החברה" .

לפי דעתך גברים יצביעו לכן?
"במשך שנים ההנהגה הפוליטית נשלטה בידי גברים ולא זכור לי שנשאלה שאלה כזו – למה שנשים יצביעו לכם. אנחנו לא מקדמות רק זכויות של נשים, אל תתבלבלי – נשים אינן מגזר כזה או אחר. נשים הם למעלה ממחצית מהאוכלוסייה בישראל, וגם גברים יודעים ומבינים מי ידעו לנהל את המדינה טוב יותר".

בחירות 2020מפלגות חדשותפוליטיקה