משבר הקורונה: איך הבנק יכול לעזור לכם בתקופה הזאת?

בעלי העסקים הקטנים והעצמאים מתמודדים בחודש האחרון עם עצירת העסק, בעיית תזרים, וחוסר ודאות גדול לגבי העתיד. אירחנו בחמ"ל לעסקים קטנים את אופיר אוחנה, מנהל האגף לבנקאות קמעונאית בבנק הפועלים, שענה לשאלות הגולשים בנושא קרן ההלוואות של המדינה, האפשרויות העומדות בפני בעלי עסקים קטנים לפרישת הלוואות, החזרים ומה האפשרויות שהבנקים מציעים כדי להקל על בעלי העסקים בתקופה הזאתץ

החמ"ל לעסקים קטנים ועצמאים בדף הפייסבוק של און לייף פתוח לשאלות שלכם

שאלה: לגבי הקרן החדשה בערבות המדינה: איך ההתייחסות למי שיש לו כבר הלוואה בקרן? האם יוכל לבקש את כל הסכום או לפי מה שנותר לו בקרן. האם זה חייב להיות באותו הבנק שבו כבר נמצאת ההלוואה בקרן? האם ניתן למחזר את ההלוואה?

תשובה: היי, כאן אופיר אוחנה, מנהל אגף לבנקאות קמעונאית בבנק הפועלים. אין מניעה לקבל את ההלוואה בערבות מדינה במסלול ייעודי להתמודדות עם השפעת התפרצות נגיף הקורונה ללקוחות שקיימת להם הלוואה בקרן. ללקוח יש אפשרות לפנות לכל בנק שקיים ברשימה במשרד האוצר, לא ניתן למחזר אשראי קיים

שאלה: שלום, מה הבנק צריך מאיתנו כדי לקדם את הבקשות של הקרן בערבות המדינה? אילו מסמכים? על מנת שנכין את החומר של הלקוחות בצורה מהירה וטובה

תשובה: על הלקוח להגיש בקשה באתר של משרד האוצר ובנקאי יחזור אל הלקוח עם בקשה למסמכים רלוונטים. לדוגמה: דוחות מבוקרים 2018 נתונים כספיים לשנת 2019 פרוט אשראי בבנקים אחרים ויתרות עדכניות. לקוח הבנק שלקח אשראי לאחרונה והדוחות המעודכנים כבר קיימים בבנק יחווה תהליך מקוצר.

שאלה: הרבה אנשים מתלוננים על כך שההלוואה בערבות מדינה לא מספיקה, אלא שכדאי לאפשר לאנשים לעשות שיחלוף של ההלוואות הקיימות שלהם בבנקים להלוואה בערבות מדינה. האם תסכימו לכך?

כמו כן יש הוראה לא להחזיר צ’קים, אבל הבנקים ממשיכים לרשום דיווחים על חזרת צ’קים במאגר נתוני אשראי. דבר כזה לא יאפשר לעסקים להשתקם, הם לא יזכו לאשראי בעתיד האם זה יופסק? האם הבנקים מוכנים להקפיא גביית עמלות מחשבונות עסקים לתקופה ? שאלה נוספת מדוע הבנק לא מגדיל מסגרת לעסקים באופן אוטומטי בשיעור סביר .

תשובה: מטרת ההלוואה בערבות מדינה הינה לתת פתרון למימון הון חוזר לעסקים שנפגעו עקב משבר הקורונה ולא להחליף אשראי בנקאי, הלוואה מהקרן בשילוב הפיתרון שמציעים הבנקים לדחיית תשלומים בהלוואות הקיימות אמור להקל באופן ניכר על ההתמודדות עם תקופה זו. יש הקלה של המפקחת על הבנקים להשהיה של ספירת מניין השיקים לחוק מושל"כ. כל השיקים שחזרו מסיבת "אין כיסוי מספיק" החל מ 4/3 יופיעו בתדפיס הבנק כשיק שחזר מסיבת "אין כיסוי מספיק" אבל במניית השיק לא ימנה.

לגבי העלאת ריבית – בדחיית הלוואות המחיר המקורי נשאר בכל שאר ההלוואות כל מקרה לגופו.

שאלה: אנחנו זוג עצמאים בעלי מספרה ומכון יופי, רצינו להבין איך הבנק יכול לבוא לקראתנו, איך ניתן לצאת מגירעון שנוצר עקב המצב ויש לי כבר הלוואה ?

תשובה: הבנק מאפשר דחיית תשלומי הלוואה לתקופה של שלושה חודשים. הדחייה כוללת גם את תשלומי הקרן וגם את הריבית. במקביל אני מציע לבנות תזרים מזומנים שהמטרה להבין את עומק הפער הצפוי בין ההכנסות להוצאות לבחון צמצום של הוצאות לא הכרחיות ולבחון יחד עם הבנקאי חלופות מימון נוספות.

שאלה: איך הבנקים מתכוונים לסייע לעסקים הקטנים (יותר נכון זעירים) בשעת משבר? מעצבי ומעצבות פנים, רובן עובדות מהבית או ממשרד ויש להן מספר מועט של עובדים. בינתיים ההוצאות ממשיכות. האם ניתן לדחות את תשלומי משכנתא? אם כן, האם זה יהיה כרוך בריבית גבוהה?

שאלה נוספת, האם הבנק, בהעדר צפי הכנסות ואפילו אחר כך כשנחזור לשגרה אבל הכל יתנהל באיטיות רבה יותר (אנחנו בד"כ מקבלים/ות תשלומים בהתאם לשלבי עבודה), האם הבנק ייאשר חריגות מעבר ויקבל זאת בהבנה?

תשובה: נערכנו עם מגוון כלים ופתרונות פיננסים בהתאמה לצרכי הלקוח לדוגמה: דחיית תשלומים, הלוואות ייעודיות, הגדלת מסגרות, פריסת אשראי קיים, קרן בערבות המדינה וכו'. אני ממליץ לך לבנות תזרים מזומנים קדימה כאשר המטרה בתזרים להבין את עומק הפער בין ההכנסות להוצאות בתרחיש לירידה במחזור עם ראיה של חצי שנה קדימה ולבצע התאמות במבנה ההוצאות הקבועות והמשתנות ולהיערך בהתאם. ניתן לדחות

את תשלומי המשכנתא ללא עמלה. התשלומים שנדחים המורכבים מקרן וריבית ממשיכים לצבור ריבית בהתאם לתנאי המשכנתא.

יש לא מעטות שעבורן הימים האלה הן גיהינום.  כשכולם בבית וגם האלימות נוכחת ביתר שאת. חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת