"בדלת ליד": לדבר עם האנשים שצריכים אתכם, ממש בדלת ליד

בישראל חיים מאות אלפי קשישים בודדים כמעט ללא קשר רציף עם הסביבה הקרובה או משפחה. בתקופת הקורונה וגם בתקופות שקט, הם נמצאים בבדידות ולעתים אף במצוקה. אחרי החג שעבר ועם צפי להמשך בידוד לא פשוט בשבועות הקרובים, אותם קשישים עדיין נותרים בבדידותם. אסטרטגיית היציאה לא כוללת אותם והם זקוקים לנו ממש כמו שנזקקו לפני שבוע ויזדקקו לנו שבועות וחודשים קדימה.   

בדירה לידנו, בקומה מעלינו, או בצד השני של הרחוב, גר אדם מבוגר שזקוק להושטת יד, יצירת קשר, תשומת לב, ואפילו הקטנה ביותר. קמפיין חדש "בדלת ליד" של און לייף, ארגון גשר, מרכז ספיר והמועצה הישראלית להתנדבות מיסודם של ממשלת ישראל והג׳וינט  יעזור לנו לאתר ולמצוא את הקשישים והמבוגרים, בעלי המוגבלויות ואלו שמצויים בסיכון שחיים בקהילה שלנו, לחבר בין הדורות שגרים ממש אחד ליד השני,  ומבלי מאמץ נוכל להשיט יד לאלו שבאמת זקוקים לנו עכשיו. 

 

הישראלים: מתנדבים, בכל גיל ובכל מצב

כימים כתיקונים, כחמישית מהישראלים מתנדבים במסגרת כלשהיא. מסקר שערכה הרשת להתנדבות ישראלית עולה כי המספר הזה, אולי בניגוד למה שהיינו מקווים, לא השתנה גם בשעת חירום, אולם גיל המתנדבים ואופיים השתנה. בתקופה הזו, שהפנסיונרים והקשישים ספונים בביתם ולא פנויים להתנדבות הקבועה – את מקומם ממלאים  אנשים צעירים יותר. עוד נתון מעניין – מקרב הישראלים שאיבדו את מקום עבודתם או נמצאים בחל"ת (1 מכל 4 ישראלים רשום כעת כדורש עבודה בלשכת התעסוקה), ישנו אחוז גבוה יותר של מתנדבים. אולי זה הזמן שהתפנה, אולי הצורך להרגיש יצרני ופעיל, אבל אין ספק שהנתון הזה משמח במיוחד. 

מקרב המתנדבים, 37% מתנדבים בהתנדבות פנים אל פנים או באופן פיזי (למשל: אריזת מזון, חלוקת מזון ותרופות, חקלאות ועוד). 36% מתנדבים דרך הטלפון (למשל: שיחות תמיכה באזרחים ותיקים) ו-27% מתנדבים באמצעים דיגיטליים (למשל: העברת סדנאות מקוונות, שיחות תמיכה וסיוע מקוונות ועוד).  רונית בר, מנכ"לית המועצה הלאומית להתנדבות בישראל ומנהלת הרשת: "זוהי תמונה מרתקת, היות ובשגרה אחוז זניח (בסביבות ה-6% מהפעילות) מתבצעת על גבי האינטרנט או בטלפון. אין ספק שתמונת ההתנדבות השתנתה, בהתאם למצב."

לעזור לקשישים שלידכם במינימום מאמץ

לא מעט מאיתנו אולי חוששים להתנדב בתקופה הזו מהחשש לקורונה – אבל יש אינספור דרכים לסייע לקשישים הקרובים אליכם, בדלת שליד, גם בלי לקחת סיכון: בין אם תבחרו בסיוע לקשישים בפעילות יומיומיות כמו קניות בסופר ופינוי אשפה מדירתם, בין אם תבחרו לתת להם תמיכה נפשית ומורלית באמצעות של שיחת טלפון או וידאו, בתרגום ההנחיות ומילוי טפסים ובין אם בארגון יוזמה קהילתית שכונתית למענם, אין ספק שיש לכל אחד מאיתנו איך לעזור ולסייע. 

רוצים לעזור?

בפרויקט הזה תוכלו למצוא את הפתרונות והרעיונות: איך אפשר לאתר קשיש שזקוק לעזרה או לחברה או לקשר – בסביבתכם הקרובה. תוכלו לקבל רעיונות איך אפשר לעזור, איפה אפשר להתנדב, וגם כמה עצות חכמות מבעלי/ות נסיון – איך אפשר ליצור קשר בצורה שתהיה מכבדת ומותאמת לצרכים של הקשישים.

 

יש לכם רעיון? אתם כבר בקשר עם קשיש בבניין שלכם? ספרו לנו דרך עמוד הפייסבוק של און לייף 

#בדלתליד 

 

אוכלוסיה בסיכוןבדלת לידקורונה