72 שנים 72 נשים ישראליות פורצות דרך

הבחירה בשבעים ושתיים נשים פורצות דרך לכל אחת משנות קיומה של המדינה היא אתגר לא פשוט. בתוך העשייה העצומה של הגברים והנשים שעיצבו את ישראל, היו שפרצו דרך חדשה, מאתגרת, חזקה ומשמעותית, בה אנחנו הולכים עד היום. בפרויקט הזה בחרנו נשים שהפכו עבור כולנו את ישראל למדינה טובה, שוויונית וחזקה יותר. 

ברשימה המכובדת נמצאות מדעניות, מהנדסות, מחנכות, סופרות, משוררות, זמרות ושחקניות, פוליטיקאיות, נשים שפרצו דרך בשירות הצבאי, לוחמות חברתיות לשוויון אזרחי, למען זכויות הפרט, קהילת הלהט"ב וייצוג שוויוני במוסדות הדת בישראל, וונדר וומן אחת על המסך ואחת במציאות.
את הרשימה המקורית פרסמנו בשנת ה-70 למדינה ונוספו בה שלוש נשים מאז – נטע ברזילי, ציפי שביט ואותה וונדר וומן במציאות שגם תשיא השנה משואה ביום העצמאות, פרופ' גליה רהב, מומחית בעלת שם עולמי במחלות זיהומיות שעומדת בראש החץ של המלחמה בקורונה בשיבא ובישראל, שמובילה את המחקר הקליני בתחום הקורונה ושותפה לניסוי הראשון בעולם למציאת תרופה חדשה לטיפול במחלה.
כל הנשים בפרויקט המיוחד של און לייף הן דוגמה ומופת לכל אחת ואחד מאיתנו.

בצר לנו, נשים רבות נאלצו להישאר מחוץ לרשימה. מקומן, לעומת זאת, לא נפקד בדפי ההיסטוריה ובתודתנו הנצחית על השינוי שהנחילו לכולנו. חדות וחדי העין יבחינו שבפרויקט נמצאות מעל ל-72 נשים, לעתים ההישג שלהן משותף, לעתים זו פשוט הייתה ה-שנה של שתי נשים משמעותיות.

ריכזה וכתבה את הפרויקט: שני צור.