"שיניתי את חיי והחלטתי להיות מצליחנית ולא קורבנית"

במשך שנים גדלתי בסביבה של נרקומנים ועבריינים ואף ניהלתי איתם קשרים הרסניים ביותר. לאחר שנים לקחתי אחריות על חיי, התנתקתי מהסביבה וממערכות היחסים הלא מקדמות, הבראתי את עצמי והתחלתי להסתובב עם אנשים מצליחנים שיעצימו אותי, ומהר מאוד הפכתי לאחת כמותם.

נולדתי וגדלתי ברמלה. כשאמי המנוחה הייתה בהריון איתי ועם אחי התאום, נחנקה למוות אחותנו בת השנה וחצי בגלל בוטן שבלעה. טראומה זו ליוותה את ילדותי, שכללה התעללות פיזית, נפשית ומינית על ידי אביה של חברתי. אז, באחד הימים כשהגעתי לביתה, היא לא הייתה ואביה אמר לי שאחכה לה. הוא ניצל את תמימותי והתחיל לגעת בי באיברים אינטימיים ותקף אותי מינית בצורה ברוטלית ביותר. כשזה קרה פשוט קפאתי וברחתי משם, כשאני מדממת מאיבריי האינטימיים. לאחר המקרה לא סיפרתי לאף אחד, כי לא האמנתי שמישהו באמת יאמין לי.

נויה אור יהב בילדותה, צילום מאלבום פרטי

התמודדתי עם החיים לבדי כבר החל מגיל 13. גדלתי בבית שהיה במצב סוציו-אקונומי בינוני ומטה. הייתי ילדה בודדה ולא מקובלת מבחינה חברתית, ולעתים גם מרדנית שהולכת בדרך משלה ולא מקשיבה לאף אחד. בבית לא יכולתי להגיד מה אני באמת חושבת ונאלצתי להתמודד לבדי עם כל קושי.

בגיל 16 התחלתי לטפל בחולים במחלקות פנימיות בבית החולים קפלן. עשיתי את מה שחשבתי לנכון ולא פעלתי לפי הכללים, ולכן רצו להעיף אותי מבית הספר וממגמת הסיעוד. בסופו של דבר, הצלחתי לשכנע את המורים שישאירו אותי. בבית המשכתי להתמרד, צבעתי את השיער לבלונד פלטינה, צבעתי את הגבות והתלבשתי באופן פרובוקטיבי בשביל לקבל את תשומת לב שלא קיבלתי בבית. הייתי יוצאת עם גברים מבוגרים ממני, בניגוד מוחלט לרצון הוריי.

בגיל 26 התחתנתי עם גבר שלא אהבתי – בעיקר בשל הלחץ החברתי ולחצים שהפעילו הוריי. מיד לאחר החופה  אמרתי לבעלי דאז שאני מתכוונת להתגרש ממנו. אחרי חמש שנות "נישואים מהגיהינום", במהלכן חייתי עם בעל שלא רוצה לעבוד ולא רוצה לקחת אחריות על הנישואין אכן התגרשנו.

לאחר הגירושין, השתנו חיי ואז למעשה התחלתי במסע התפתחות אישי במהלכו השלתי ממשקלי 43 ק"ג והגעתי עד למשקל של 70 ק"ג. קראתי הרבה ספרים והשתתפתי באינספור סדנאות, קורסים, סמינרים, הרצאות ותהליכי התפתחות אישית ועסקית. בגיל 34 הכרתי דרך הפייסבוק את אהבת חיי, לו אני נשואה מזה יותר מעשר שנים.

עבדתי במשך 25 שנים כאחות אונקולוגית אקדמאית בבית החולים וולפסון ואסף הרופא ובמקביל למדתי לתואר שני במנהל מערכות בריאות, ועברתי הסמכה להיות מאמנת אישית. ההתפתחות האישית שלי גרמה לי לעשות בגיל 43 צעד לא שגרתי ולעזוב מקום עבודה בטוח וקבוע. ביום עזיבתי את בית החולים אמרתי לעצמי: "כישלון אינו אופציה עבורי". ראיתי הרבה מטופלים גוססים ונפטרים לאחר שחיו חיים של אנשים אחרים. במקום שיהיו במקום של השלמה ובשלווה הם התחרטו על כל הדברים שלא הספיקו לעשות וליבם נשבר. הכרתי הרבה אנשים שחיו את החיים בקטן, בבינוניות ובהתפשרות מבלי להגשים את עצמם או מבלי להגשים אפילו חלום אחד, חיים בתסכול, בפחד, בחרדות ובהישרדות.

נויה אור יהב, צילום: מיכל קשרוב

מה שחידד אצלי את ההבנה שצריך לחיות את החיים ללא פחד ובאופן מלא ומספק היה מותו של אבי. לאורך חייו אבא שלי נתן לי דוגמה כיצד לא לחיות את החיים. הוא חי חיים בינוניים ומתוך התפשרות כי זה מה שהכיר וידע, ואני לא שופטת אותו. לצערי הוא לא היה באמת מאושר בחייו ובעבודתו, כי לא עשה אף בחירה בחייו. הוא נפטר בגיל 64 בלבד כתוצאה מקריסת מערכות בשל הרבה מחלות כרוניות מהן סבל, אחרי שבמשך כשנתיים היה מונשם ומורדם. אחרי שהוא נפטר הבטחתי לעצמי שאני הולכת לחיות את החיים במלואם, בלי חרטות, בעוצמה ועם אומץ גדול לצאת לדרך לא ידועה. החלטתי להיות מצליחנית ולא קורבנית.

זה לגמרי לא משנה אילו קלפים קיבלנו כשנולדנו אלא כיצד אנו בוחרים לשחק איתם. מי שמסוגל ללכת אחרי ליבו, יכבוש את העולם. בחירה אחת שנעשה כעת תשנה לעד את חיינו. כחלק מעיסוקי החדש אני מעבירה הרצאות כחלק לארגונים וחברות, בהרצאה אני מתארת כיצד השתנו חיי – מאז שנולדתי ועד היום, כיצד הגשמתי את עצמי כנגד כל הסיכויים ואילו מחירים אישיים, כספיים, חברתיים, זוגיים ומשפחתיים נאלצתי לשלם.

כל המשברים הקשים שעברתי בילדותי, בבגרותי, בנישואיי הראשונים, בגירושין ובעסק גרמו לי להפוך לאישה חזקה, אסרטיבית, עם חושים מחודדים, ממוקדת מטרה ולא מוותרת. כיום אני מודה על כל השיעורים הקשים שעברתי כי בזכותם אני מצליחה להביא נשות עסקים למקום הכי רחוק עבורן.

הייתה לי הסבלנות לעשות הכל כדי להצליח, כלומר הרבה פעולות לא נוחות שלא התחשק לי לעשות אותן. יזמתי הרבה, עשיתי שיתופי פעולה ולא ויתרתי. הייתי נחושה וממוקדת מטרה, התמודדתי עם כל המהמורות בדרך ופעלתי עד הסוף כדי להשיג את מטרותיי. וזה אכן הצליח לי בגדול.

 

**נויה אור יהב היא מרצה, מאמנת אישית ועסקית ויועצת עסקית המסייעת לנשים לצמוח מתוך השפל בחייהן בפאן האישי, המקצועי והעסקי, ולשעבר אחות אונקולוגית אקדמאית  

 

שינוי קריירה