יום כדור הארץ

 

קיימות היא דרך חיים

יש לי חברה טובה בשם מיכל, כמות הפגישות ביננו אינה מעידה על איכות החברות. מזה זמן כל אחת הייתה טרודה בחייה, והשבוע שבנו ונפגשנו. שאלתי אותה "אז מה את עושה היום"? והיא סיפרה. היה לה הרבה לספר כי הבחורה הזו לא מפסיקה לעשות ולהתפתח. הספקנו להקיף בצעידה את אגם אודים להריח את ההדרים וריח הקלמנטינות של קיבוץ תל יצחק, והיא לא סיימה. מיכל היא מסוג האנשים שמצליחים לדחוף ל-24 שעות מה שאדם ממוצע יכניס בשבוע. רוב פעולותיה הן ממוקדות לתחום האורגני, האקולוגי, שמירה על הסביבה, ועלינו. 

היא מקפידה כל שנה ללמוד תחום חדש בנושאי קיימות עולמית. זה מעבר לתארים בכלכלה ובאסטרטגיה שיווקית שסיימה באוניברסיטאות. דווקא לימודי הקיימות הם אלו שמסייעים לה לנהל אורח חיים בריא  ומאוזן. למדה "פרמה קלצ'ר" וחקלאות אורגנית אצל המאסטרית הגדולה בירושלים. למדה רוקחות טבעית, וארומה תרפיה אצל המאסטרית בנתיבות, ומזה 30 שנה שהיא בונה ומקימה גינות אורגניות לעצמה אחרי שלמדה מהטובים ביותר איך לגדל ירקות ללא התערבות כימיקלית.

לאורך הזמן היא הוסיפה עוד נדבכי למידה לתהליך האורגני. כיום היא מייצרת לעצמה ולמשפחתה את כל מוצרי הקוסמטיקה, את מוצרי הניקיון לבית, את מוצרי הפארמה כמו שמפו, משחת שיניים ועוד. היא מנביטה זרעים, מתסיסה, מבשלת רק אורגני, וחיה חיים בריאים בעולם שהיא רוצה לחיות בו. 

"אין גבול ללמידה ולאפשרויות" היא אומרת לי. "יש לי תרנגולות משי, שמעבר לביצי החופש שהן מעניקות לי, הצואה שלהן היא הדשן האורגני הטוב ביותר שאני יכולה לספק לגינה האורגנית שלי. אני מתמקדת בימים אלה באצות אורגניות והפרויקט הבא שלי יהיה גידול דבורים. קראתי אודות הדבורים רבות ואני שואפת להביא אותן לקדמת הבמה בעיקר ולמודעות ציבורית בגלל שלאחרונה הן עוברות תהליך הכחדה. "אנשים לא מבינים שהעולם לא יתקיים בלי דבורים. בלעדיהן לא יהיו עצים ולא פרחים. בגינות שלי אני מקפידה לגדל הרבה פרחים, ולכן אני מוקפת בהרבה דבורים".

הפגישה שלי עם מיכל השפיעה עלי מאד היות ואיפשרה לי לבדוק את עצמי ומה אני יכולה לתרום לשינוי קיימות כדור הארץ בחלקת אלוהים הקטנה שלי. אז גם את רומא לא בנו ביום  ולכן החלטתי להתחיל בצעד קטן (לאנושות ולי) וביקשתי ממנה מתכון אחד פשוט, להכנת מוצר אקולוגי לשימוש ביתי. "מרכך הכביסה, הוא הפשוט ביותר" ענתה.

המתכון של מיכל למרכך כביסה, על כל ליטר של חומץ תפוחים אותו אפשר לקנות בסופר או לייצר לבד, יש לטפטף 30 טיפות של שמן לבנדר. וזהו. לא תאמינו כמה המוצר הזה בריא למכונה, מנקה אותה ואת הצינורות. תחשבו כמה הוא בריא לאדמה כי ידוע שמי המכונה עם הסבון והכימיקלים, הולכים לביוב ומשם לאדמה. עשיתי! עכשיו אני מרגישה שייכת לקהילה עולמית גדולה שעושה טוב לכולנו.

לצערי מיכל לא מוכרת את המוצרים שלה, היא יודעת שכל אחד יכול וצריך לעשות לעצמו. לרצות ולנסות. היא ההוכחה שאם כל אחד יעשה מעט, ביחד נצליח לייצר עולם טוב יותר.

יום כדור הארץ, בארץ ובעולם

ללא צל של ספק העולם עובר שינוי גדול ומקפיד על שימוש במרכיבים טבעיים, חסכון במים בתהליך הייצור, שימוש בחומרים ממוחזרים כמו ביגוד מבקבוקים ממוחזרים, מחזור של אריזות מוצרי הקוסמטיקה, ועוד.

H&M – מובילה באופנה מתחשבת בסביבה

מזה תקופה ארוכה שב-H&M מקדמים אג'נדה חברתית של קיימות ושמירה על הסביבה. השנה הם בחרו בשחקנית והבמאית הבינלאומית מייזי וויליאמס להיות שגרירת הקיימות הגלובלית של המותג, וביחד הם יובילו יוזמה עולמית בעולם הווירטואלי ובעולם הממשי במטרה לקדם עתיד עם אופנה מתחשבת יותר בסביבה. 

וויליאמס מבקשת לקדם את היעד שלה, שעד לשנת 2030 100% מפריטיה יהיו עשויים מחומרים מתחשבים יותר בסביבה או יופקו בתהליכים כאלו. ב-H&M מאמינים שניתן לעודד לבוש חוזר, ומחזור של בגדים שאינם רצויים עוד.

חלק מהמהלך הוא השקת התאומה הדיגיטלית שלה – אוואטר מייזי, שנראית אמיתית מאוד, ונוצרה על ידי אמני אנימציית תלת-ממד. מייזי האמיתית ואוואטר מייזי יופיעו מספר פעמים, ביחד ולחוד במהלך השנה, כדי לעודד לקוחות למעורבות ביוזמות ולנקיטת פעולות לשמירה על כדור הארץ.

   

במקביל, H&M יוצאת עם קולקצייה חדשה "Innovation stories  – Colour Story” ", השמה דגש על טכניקות צביעה מתחשבות בסביבה.  יחד עם מפתחים ואנשי חדשנות יצרה H&M מבחר פריטים עדכניים שמטרתם להעלות למודעות את ההשפעות הסביבתיות של תהליכי הצביעה וההדפסה.

Colour Story עושה שימוש בטכניקות צביעה חדישות, כמו שימוש בפיגמנטים צמחיים ופיתוחי ביוטכנולוגיה המותירים פחות נזק על הסביבה תוך  יצירת צבעים ייחודיים ומגוונים.

הקולקציה תושק בקניון האופנה TLV ביום חמישי הקרוב, ה-22 באפריל  – יום כדור הארץ.

 

 

המשביר לצרכן נותנת דוגמה אישית של חסכון באנרגיה

רשת "המשביר לצרכן" מובילה מזה זמן רב, אג'נדות חברתיות המתמקדות בתרומה לקהילה ולסביבה. הרשת הרחיבה את מגוון המוצרים הטבעיים שתהליך ייצורם מקפיד על מזעור נזקי הסביבה, מיחזור אריזות, וצמצום זיהום סביבתי, כמו חברת "נשיונל גאוגרפיק" המנפיקה מוצרים, אבזרים כמו פאוצ'ים, ומזוודות איכותיות, כולם עשויים מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים.

במחלקות הילדים מככבים 2 מותגים מובילים "אוקיידי" ו-"אובייבי" המשיקים בגדי ים עשויים מפוליאסטר ממחוזר, ומגוון חולצות T לתינוקות ולגדולים עשויות מכותנה אורגנית. הרשת הולכת צעד אחד קדימה ונותנת דוגמה אישית בכך שצמצמה בהדפסות נייר לעיצוב קירות הסניפים, וכן ב-90% מחלונות הראווה מוחלפת התצוגה למסכי לד דיגיטליים וחסכוניים תוך שימוש בנורות לד בלבד.

במסגרת יום כדור הארץ ותחת הסלוגן "למחזר זה לא תיק", מעניקה ה"משביר לצרכן" תיק בד מעוצב מכותנה על כל קניה, ומקווים שהתיק העשוי מחומרים ממוחזרים ישמש את קהל הלקוחות בקניותיהם העתידיות ברשת.  

להשיג ברשת המשביר לצרכן

 

מארז גרביים אקולוגיות וידידותיות לסביבה

אם טרם הכרתם את מותג הגרביים האקולוגי Pulliez (פוליז),אני סופר ממליצה וזאת מכמה סיבות, אחת טובה מרעותה.

גרבי פוליז הם ידידותיים לסביבה. החברה פועלת בשיתוף פעולה עם  REPREVE® שהינה חברה בינלאומית המובילה בתחום מחזור בקבוקים. את בקבוקי הפלסטיק המשומשים שנאספים, שוטפים, גורסים, והופכים לסיבי בד רכים ונעימים ובאיכות גבוהה. סיבים אלו משולבים בסריגת הגרביים האקולוגיים. מעבר לתרומה לאיכות הסביבה, התהליך חוסך שימוש בחומרי גלם מן הטבע. הנה לכם נתון לידיעה, עד כה מוחזרו כ 2.6 מיליארד בקבוקי פלסטיק שחזרו לתעשיית הטקסטיל וקיבלו חיים חדשים. 

ויש עוד, במארז – גרביים זהים לכל בני המשפחה – ילדים והורים. הגרביים באותו הצבע. או שחור או לב. ובמידה אחת לכל הילדים (24-35) ולכל הבוגרים (36-47).  גרביי יוניסקס, רב פעמיים ואיכותיים, הניתנים לכביסה במכונת הכביסה ללא הגבלה. ובעצם, תם עידן של גרביים שהולכות לאיבוד במכונת הכביסה, היות וכל 28 הזוגות בקופסה זהים, עכשיו לכל גרב יש בן זוג לכל החיים.

גרביי Pulliez מיוצרים תוך שמירה על ערכי הקיימות, האחריות החברתית בתעשייה, ובאיכויות ללא פשרות. מחיר : 79.90 ש"ח ל–28 זוגות גרביים שחור/לבן  או שחור לבן מעורב – מידת בוגרים. 69.90 ש"ח ל–28 זוגות גרביים שחור/לבן או שחור לבן מעורב – מידת ילדים.

להשיג באתר האון-ליין >> https://pulliez.com/he/

 

ועוד בגרביים, גרבי ספורט של המותג CEP

מותג ביגוד ספורט-לייף סטייל מוביל תוצרת גרמניה, CEP, המשלב אופנה, טרנדים, וצבעוניות עם טכנולוגיות מתקדמות לשיפור ביצועים בזמן האימון ומבלי להתפשר על נוחות ואיכות.

בתור מי שרצה לפחות 3 פעמים בשבוע מזה שנים ארוכות, הרשו לי להמליץ לכם על הגרביים CEP שהן דקים במיוחד, קלים במשקל ועשויים מאריג דק ונושם המבטיח נידוף השומר על כפות רגליים קרירות ויבשות. לגרביים גזרה מיוחדת כך שהם נשארים מהודקים לאזור כף הרגל לאורך כל האימון. הגרביים בגבהים שונים, בגובה הקרסול ועד לגובה ברך.

ויש לכם שרוולי קומפרשן? אלו גרביים המגיעות עד הברך ומתחילות מהקרסול, מטרתם לייצר תחושת עיטוף של אזור השוקיים והפעלת לחץ ממוקד ואחיד לאורך כל האימון. השרוולים מפחיתים תשישות שרירים, מעניקים יציבות מרבית ומסייעים במניעת פציעות. השרוולים עשויים מבד נושם, קל ודק במיוחד המסייע ביצירת אפקט קירור נעים גם בימים חמים, והכי שווה שהם מגיעים בצבעים מגניבים שמוסיפים סטייל ונראות לרצים. שחור, כחול, ורוד ואפור ומתאימים לגברים ונשים כאחד. מחירים, גרביים: 86 ₪ – 251 ₪ (תלוי בגובה הגרב), שרוולים: 159 ₪. אם תהיתם, ברור שיש לי כמה זוגות להתאמה צבעונית סטייליסטית.

  

את המוצרים ניתן להשיג בחנות אונליין של דין סטור:

http://dynstore.co/p-cep

 

מותג האופנה "Reserved"- משיק קולקציה ירוקה

כל כך משמח לשמוע שעוד חברות גדולות ומובילות בתחום האופנה משיקות ליין "ירוק" לקראת אביב-קיץ 2021 מחומרים ממוחזרים, אורגניים וידידותיים לסביבה. "ריזרבד" היא אחת מהם עם קולקצית EcoAware. שימוש בפסולת צרכנית (כמו בקבוקי פלסטיק) וייצור  תוך חשיבה על מחזור ייצור סגור, המצמצם את צריכת מים, מפחית שמוש באנרגיה ומפחית פליטת גזי הפחמן. 

הקולקציה הירוקה משתמשת בכותנה אורגנית שחלקה אף ממוחזרת, בפוליאסטר ממוחזר, ויסקוזה אקולוגית מעץ אקליפטוס, אלון, אשוח, ומטנסל שהינו בד היפואלרגני ורך למגע המיוצר מחוטים המופקים מעיסת עץ. בקולקציה המגוונת מבחר רחב של שמלות, חצאיות, מכנסיים, חולצות גופיות ועוד.

להשיג ברשת  Reserved ( קניון איילון ,קניון גבעתיים ובמתחם מיי בייבי ירכא ) 

 

אתר "אהבה קטנה"

אתר האון ליין "אהבה קטנה" מוכר בזכות מגוון המתנות עם הדפסים באמירה אישית. לכבוד יום כדור הארץ משיק האתר קולקציית תיקי צד אקולוגיים, העשויים מבד קנבס ומעוצבים עם דפסים ייחודיים,

 מידות התיק 37X39 ס"מ. המחיר: 58 ₪.

להשיג באתר האון ליין (ahavaktana.co.il).  יש אפשרות למשלוח עד הבית  עד 8 ימי עסקים. ברכישה מעל 199 ₪ המשלוח חינם.

 

ובקומסטיקה

Zero waste –  אפס פסולת של חברת אורגניקזון

חברת אורגניקזון  היא נושאת הדגל במודעות להגנה על איכות הסביבה ושמירה על כדור הארץ, ורואה בכך ערך עליון. החברה החליטה להשיק לראשונה מארז ירוק עם מוצרים שכולם: 100% אקולוגיים ו – 0% פסולת.

המארז החדש כולל 4 מוצרים מתכלים:

מברשת שיניים מבמבוק – soft לבנה Humble Brush – ידית המברשת עשויה 100% במבוק מתכלה ביולוגית מגידול בר קיימא, האריזה החיצונית עשויה 100% חומרים ממוחזרים, והאריזה הפנימית מנייר מתכלה ביולוגית.

נייר אפייה Green Flash – טבעי ואקולוגי אשר אינו מולבן ובריא יותר למשתמש (30 יח'),

שקיות אוכל מנייר If You Care – שקיות ממקור טבעי ומתחדש, שהינו תחליף טבעי לשקיות הניילון המבוססות על פטרו-כימיקלים. גם האריזה ידידותית לסביבה ונקיה מחומרים רעילים, ניתן להשליך לקומפוסט (48 יחידות),

אריזת סנדוויץ רב פעמית Green Flash – תחליף לשקיות הפלסטיק והניילון הנצמד, אינה מכילה עופרת, PBA, PVC ורעלנים נוספים,

המוצרים מיוצרים בישראל. מחיר 65 ₪ בלבד

ניתן להשיג באתר 

https://www.b-shvilenu.co.il/items/3759963–%D7%9E%D7%90%D7%A8%D7%96-%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%9B%D7%93%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%A5-Zero-waste

 

בושם CK נקי וידידותי לסביבה

לרגל יום כדור הארץ, מציג המותג CK בישום 'נקי' בניחוח וגם באריזה. – הבושם CK EVERYONE לגבר ולאשה, נוצר מחומרים ממוחזרים.  החל מבקבוק הזכוכית השקוף המכיל 10% חומרי גלם ממוחזרים וניתן למחזורו עם הסרת המשאבה והגומי, ועד קרטון האריזה המכיל 30% חומרים ממוחזרים.

בנוסף, כבושם נקי וידידותי לסביבה CK EVERYONE אינו מכיל מקורות מן החי, ומורכב מ-79% מרכיבים ממקורות טבעיים.

 

מותג הטיפוח SISLEY

המותג ידוע כבעל מחויבת לייצור בר-קיימא ולמזעור נזקי הסביבה בתהליכי הייצור. סיסלי ממחזרת 80% מהפסולת בתהליכי הייצור. בשנת 2011 הם צמצמו ב 20% את השימוש במים, המים שיוצאים מהמפעלים בצרפת נקיים לאחר שימוש חוזר, ואינם מזהמים את האדמה. ובשנה שעברה עברו תהליך נוסף של הפיכת אריזות סיסלי לניתנות למחזור, במסגרתו הוסרו עטיפות הפלסטיק מהמוצרים של המותג. רוב הייצור של החברה מרוכז כמעט כולו באזור צרפת החל מפיתוח מוצר ועד האריזה . 

המוצר Emulsion Ecologique Sisley (אמולוסיון אקולוג'יק),  תחליב הלחות הוותיק מורכב מתמציות צמחים ומשתמש בכוחו של הטבע לרפא את העור ולשמור עליו. מחיר 866 ₪

 ניתן להשיג ברשת סופר פארם, משביר לצרכן, אפריל ובוטיק אינדיבידואל

 

בושם קלואה סיגניצ'ר לאשה

במותג קלואה עברו לאריזות חיסכון, פחות קרטון, ופחות פלסטיק. מדובר בחיסכון של 31.6 טון פחות קרטון, ו-30.5 טון פחות פלסטיק  וכתוצאה מהמהלך חיסכון בעלויות שינוע המוצרים.

בושם "קלואה סינגצר" מחיר 439 ₪ , 

 

 

ניתן להשיג בסופר פארם, רשת אפריל, BE

 

מותג הטיפוח גרלן 

כל אריזות הזכוכית של המותג מיועדות ומתאימות למחזור, ואריזות הקרטון הם מנייר מתכלה. הבעלים של "גרלן" הם בעלי אי אקולוגי בדרום צרפת שבו מגדלים את הדבורה השחורה אשר מתוצריה מייצרים את מוצרי סדרת אביי רויאל, אי ללא תושבים אך ורק כוורות ודבוראים. למי שטרם הפנים, לא יהיה עולם אם לא יהיו דבורים. צריך לשמור על הדבורים.

קרם עיניים אביי רואיל גרלן לטיפול בקמטים, כהויות, עייפות ונפיחויות. מכיל דבש ומזון מלכות מתוצרי הדבורה השחורה הייחודיים לגרלן בשילוב חומצה היאלרונית. 94% רכיבים טבעיים ללא סיליקון. מחיר מומלץ לצרכן 463 ₪

 

ניתן להשיג בסופר פארם, רשת אפריל, BE

שנהיה בריאים ומאושרים, ונשמור על הכדור שלנו גם לדורות הבאים.

 

h&mאהבה קטנהאורגניקזוןבושם נקי CK EVERYONEבושם קלואה סיגניצ'רגרבי ספורט של המותג CEPהמשביר לצרכןיום כדור הארץמותג הגרביים האקולוגי Pulliezקרם עיניים של גרלןתחליב לחות של סיסלי