קרן פלס שוברת את אידאל היופי? לא כל עוד עושים לה פוטושופ

אני המומה. אני המומה כי העולם השתגע!

השער המדובר של קרן פלס לשבועון לאישה נולד מהרצון לעורר באזז תקשורתי. הוא לא שער מתנצל או "סתם יפה", הוא כזה שנולד מתוך הרצון למשוך תשומת לב, והרבה. חבל רק שלא עפו על הצד החיובי שלו והובילו שינוי, אלא נפלו לקלישאה העצובה של "אידאל היופי".

 

זו לא הזמנה לסקס, זו חגיגה של מיניות

תמונות השער של קרן פלס בשבועון "לאישה" זכו לביקורת ואפילו לכינוי "הזמנה לזיון", אבל קרן גרינבלט שואלת מתי שכחנו מה ההבדל בין החפצה למיניות עצמאית ומשוחררת?

לטור המלא

על השער שרועה לה הזמרת האדירה קרן פלס, אשת פעלים ותארים, בבגד ים שחור, מוכיחה נשיות וסקסיות כאילו מנסה לשבור את התדמית "החננה המתוקה" שדבקה בה.

הפמניסטיות רעשו שהפוזיציה היא תוצר של עיניים גבריות, אחרים זעקו שזה לא ראוי למעמדה להיות כה חשופה, הרשת געשה והמדיה רעשה. ובעודי מוזמנת להתראיין בפאנל טלוויזיוני בנושא, העזתי להפנות את תשומת הלב לדבר אחד ויחיד – הפוטושופ.

לא עניינה אותי הפוזיציה או בגד הים. כל זמן שלא הצמידו לה אקדח לרקה ולא הכריחו אותה להצטלם בצורה כזו או אחרת בניגוד לרצונה – שתעשה מה שבא לה. עניין אותי רק דבר אחד: איך יכול להיות שבכתבה בה כל מה שפלס ולאישה מדגישים זה את העובדה שפלס היא בשלב בו היא חוגגת את הנשיות, המיניות והגוף שלה גם אחרי 2 לידות, היא מוכנה לשקר לכולם בפנים? למה לשקר לכולם? אם את חוגגת את מי שאת, אם את טוענת שבעבר היו לך בעיות של דימוי גוף אבל הן כבר לא קיימות, אם את טוענת בכתבה שדרשת להצטלם כפי שהצטלמת, מדוע לא דרשת שלא ירטשו אותך?

אם את רוצה לראות אידאל יופי שונה, למה אפשרת שיירטשו אותך? קרן פלס במגזין "לאישה"

אם את כל כך שלמה עם גופך, מדוע הפריע לך שיראו את הקפל הקטן בצידי הבטן, זה שקורה גם לרזות ביותר כשהן יושבות? מדוע לא דרשת שלא יחליקו, יצרו, יחטבו ויעלימו כל קמט או סימן בעור? למה לא דרשת להוכיח שאת מהממת כמו שאת והגוף שלך מהמם כמו שהוא, גם בלי ריטוש?

בפאנל הסבירו לי שאני לא יודעת לפרגן "כי אישה לאישה…" וכי '"זה ממש לא אידיאל היופי ויש כאן גיוון". איזה גיוון? אם היא לא דוגמנית כפי שהסביר לי אחד הנוכחים, אז למה מרטשים אותה כאילו הייתה דוגמנית? למה מצרים היקפים, קצת מאריכים ובעיקר מחטבים? זה בדיוק אידיאל היופי המעוות – ופה בדיוק הבעיה. נכון, היא לא גלית גוטמן, אבל ממש קרבו אותה לשם… מדוע? היא הרי יפהפייה, אז למה כביכול 'לתקן' את מה שלא באמת דורש תיקון?

פנו מקום ליופי אמיתי, טבעי ואנושי

אם הייתי רוצה לראות דוגמניות מרוטשות בביקיני הייתי רוכשת עותק של "בלייזר". אבל את קרן פלס המוזיקאית, הדיווה, האמנית שצועקת בכל נפשה בכתבה שהיא בשיא הסקסיות והנשיות שלה ושהיא אוהבת את הגוף שלה, הייתי רוצה לראות באמת. כמודל לחיקוי לנערות ונשים רבות, המסר שאת מעבירה הוא חשוב, ולא, לא רק במילים – כי הרי למדנו בשיעור הראשון בתקשורת שתמונה שווה אלף מילים.

אז למה להטעות ולשקר ולגרום לכל אותן נשים שמסתכלות עלייך לראות אשליה ולא את המציאות? כשהן עומדות או יושבות מול המראה אחרי שתי לידות הן רואות כפל קטן בבטן או צלוליט קטן בירכיים, ואז משוות עצמן לתמונתך המרוטשת ורוצות למות, פוצחות בדיאטות רעב ופוגעות בעצמן, בגופן ובבריאותן. הן הרי לא יודעות או מבינות שעבדו על התמונה הזו שלך שעות נוספות בפוטושופ. זה לא כתוב או מובהר בשום מקום. הן בטוחות שזו את, במציאות. הן מבינות שכאשר את יושבת אין לך ולו כפל אחד בעור בעוד שלהן יש, לא חשוב כמה רזות הן יהיו. כשהן מביטות בעור שלהן והוא לא חלק וקורן כמו עורה המרוטש של פלס, הן גוזרות על עצמן טיפולים הזויים וכואבים כדי שיהיה להן גם, אבל בינינו – זה לא יקרה לעולם, כי במציאות אין פוטושופ.

אפשר גם אחרת. סינדי קרופורד, בת 48 בלי פוטושופ במגזין "מארי קלייר"

החלום שלי הוא ששבועון "לאישה", כן כן, דווקא "לאישה" – האוטוריטה בעולם מגזיני הנשים והאופנה, יניף את הדגל ויעיז להשתמש בתמונה אמיתית, מציאותית ולא מרוטשת בשער שלו. הרי מיטב אנשי הצוות עובדים על כל פריים, מהמאפרת ומעצבת השיער הטובים ביותר, הסטייליסטים והצלמים, הארט-דירקטורים ומי לא. אז למה לא לכבד ולפרגן לקוראות, אפילו לעשות היסטוריה ולהוביל – ופשוט לשים על השער תמונה של אישה מהממת כמו שהיא, בלי פוטושופ ובלי ריטושים?

תנו ליופי האמיתי מקום. הבאזז התקשורתי לא ייפחת אבל יהיה חיובי הרבה יותר. רק לכן הכוח באמת להוביל את השינוי הזה, להעיז, להכתיב נורמות חדשות, להוביל ולראות את האחרים הולכים בדרככם, אם רק תבינו שיש יופי שהוא טבעי, הוא אנושי והוא לא פחות זוהר. ולא, לכל הטוענים שפלס היא אידיאל יופי אחר שמגוון – היא לא. ברגע שהיא רוטשה כדוגמנית היא משדרת בדיוק את אותו אידיאל, וחבל שדווקא בעולם התקשורת הישראלי, מעצמת אגן הים התיכון, אין מקום ליותר מתבנית אחת קטנה.

גאלה רחמילביץ' היא סטייליסטית למגוון המידות, ניתן לפנות אליה לעצות, רעיונות וסתם כדי ליהנות באתר Gala's Style