מסכנת מוות להשראה למאות אלפים: הדבר הכי טוב שקורה באינסטגרם

הרשתות החברתיות מלאות בטרנדים מטרידים שמעודדים דימוי גוף שלילי ורזון קיצוני. כל כמה זמן צץ לו "אתגר" אחר שמעודד נשים לחשוף עד כמה הן רזות – מלהניח מטבעות על עצמות הבריח כדי להראות עד כמה הן בולטות ועד להחזקת דף A4 על הבטן כדי להראות שהוא מסתיר את כולה, הטירוף ששוטף את הרשתות החברתיות כל כמה חודשים הוא בעל תוצאות הרסניות כלפי נשים ובכלל. אולם עם הזמן קמות יותר ויותר תופעות שמספקות תשובה שפויה לאתגרים האלו. האחרונה שבהן היא טרנד משמח במיוחד: נשים שסבלו מהפרעות אכילה והגיעו לרמות קשות של רזון, מתעדות את השיקום שלהן ברשתות החברתיות ומציגות תמונת מצב בריאה ומעצימה.

 

הטרנד החדש ברשת שמעודד רזון קיצוני

אחרי שעודדו אותנו להרעיב את עצמנו כדי להגדיל את הרווח שבין הירכיים, הפעם הרשת בוחנת את עצמות הבריח. כי מה לא עושים כדי לגרום לנשים להרגיש רע עם עצמן?

לכתבה המלאה

מייגן ג'יין קרב, בת 23 מאסקס אנגליה, עברה מהפך מדהים מחולת אנורקסיה לאישה מלאה שמתגאה בשומנים שלה. עמוד האינסטגרם שלה מתעד את המסע הבריא שעשתה, ומלא במסרים מחזקים שמעודדים נשים לאהוב את עצמן כמו שהן, בלי להתבייש בשום סימן מתיחה, בשום שערה ובשום קילוגרם עודף. ולעמוד האינסטגרם הזה יש לא פחות מ-319 אלף עוקבים שמעריצים את קרב, על הדרך שעשתה ועל הגאווה בגוף שלה ובאושר שהיא מקרינה לעולם בזכותו.

"פעם חשבתי שהחיים שלי ייגמרו על סמך כמה קילוגרמים עודפים על המשקל", היא כתבה על אחת מתמונות ה'לפני ואחרי' שלה, מהסוג ההפוך מזה שלרוב אנו רואים ברשתות החברתיות. "חשבתי שלרדת במשקל זה הדבר הכי חשוב בעולם. חשבתי שאין דבר כזה ללכת רחוק מדי, להיות רזה מדי, לרדת יותר מדי. ואז כמעט איבדתי את חיי. היו לי שתי אופציות – להשמין, או למות. אז השמנתי, עוד ועוד. האנורקסיה הפכה לבולמוסי אכילה, ומ-29.5 קילו עליתי ל-81.5 קילו תוך שנה. חזרתי לשנאה העצמית, המשכתי לרדת ולעלות במשקל ולהאמין שהאושר נמצא במספרים ההולכים ויורדים על מסך המשקל בשירותים. עד שהבנתי שירידה במשקל אף פעם לא עשתה אותי מאושרת".

מעודדת נשים לאהוב את עצמן בלי קשר למה שכתוב על המשקל. מתוך עמוד האינסטגרם של קרב

אבל קרב ממש לא לבד – היא רק האחרונה שעלתה לתודעה הציבורית בבריטניה, ודוגמא יפה במיוחד לטרנד החיובי הזה שמאפשר לנשים לקבל קונטרה של שפיות בפיד האינסטגרם שלהן. גם נשים שחרטו על דגלן בריאות וכושר, מאמנות וספורטאיות, החלו להציג בעמודי האינסטגרם שלהן תמונות שמשקפות שעלייה במשקל לאו דווקא מציגות הידרדרות בכושר – ולעיתים קרובות זה ממש ההפך. זהו למשל סיפורה של כוכבת הפיטנס אמילי סקיי, שבשבועות האחרונים מציגה בעמוד האינסטגרם שלה תמונות "לפני ואחרי" המשוויצות בעלייה במשקל שלה ומראות שתוספת הקילוגרמים יכולה להתבטא בגוף בריא וחזק יותר.

"זה צולם לפני שהתחלתי את אימוני הכוח", היא כותבת על צד ה'לפני' בתמונה שלה. "עשיתי רק אימוני קרדיו והייתי אובססיבית ללהיות הכי רזה שיכולתי. הרעבתי את עצמי והייתי מאוד לא בריאה ולא מאושרת. סבלתי מדיכאון והיה לי דימוי גוף נורא". על תמונת ה'אחרי' שצולמה לאחרונה היא כותבת, "היום אני שוקלת 13 קילו יותר. אני לא עושה יותר סשנים של קרדיו ואוכלת יותר משאכלתי בכל חיי. אני גם מאושרת יותר, בריאה יותר, חזקה יותר ויותר בכושר מאי פעם. אני לא אובססיבית יותר לאיך שאני נראית, אני אוכלת ומתאמנת ומרגישה שאני הכי טובה שאני יכולה להיות. אני אוהבת שיש לי שרירים ומרגישה יותר בטוחה משאי פעם הייתי".

לא מושלמות, אמיתיות

בתחילת השנה התפרסמו תמונותיה של ג'מה ווקר, שחקנית שסבלה מאנורקסיה ובולמיה והגיעה לבית החולים במשקל 28.5 ק"ג בלבד, שם נתנו לה 48 שעות לחיות. ווקר שרדה למרות הציפיות, אך המשיכה להיאבק בהפרעות האכילה במהלך שבע השנים החולפות, עד שלפני כמעט שנה ציינה 6 חודשים בהם סוף סוף הצליחה להגיע למשקל תקין. כדי להראות עד כמה ההחלמה שלה היתה מדהימה, היא פרסמה תמונות שמציגות עד כמה קשה היה מצבה. "קשה לי להסתכל שוב על התמונות האלו, לא כל כך בגלל איך שנראיתי פיזית כמו שזה מזכיר לי את הרגשות שהיו לי", אמרה ווקר. "אני מסתכלת על כל תמונה וזוכרת בדיוק איך הרגשתי, או מה עמד מאחורי התמונה הזו".

בתמונות העדכניות שבת ה-22 מעלה היום לעמוד האינסטגרם שלה, ניכר שהיא הבריאה לא רק בגוף, אלא גם בנפש. "הגוף שלי ממש לא מושלם, אני פשוט מקפידה לומר לעצמי שזה תהליך", היא כתבה על תמונה מבוק שעשו לה. "כשראיתי את התמונות האלו לראשונה רציתי לבכות. חשבתי שאני נראית נורא ושכל בחורה אחרת היתה נראית טוב יותר איפה שעמדתי. ואולם אם היו לי קוביות בבטן, רגליים ארוכות בטירוף, אם הייתי שזופה יותר ב-10 טונים ועם ציצים יותר גדולים, אני לא חושבת שיכולתי להיות השראה לבנות שנמצאות בחשיכה כרגע. אני אמיתית, אני עדיין בעיצומו של המסע שלי והגוף שלי ייראה טוב יותר בעוד כמה חודשים – אבל אני נותנת לזה להיות תהליך ולא נותנת לזה את מלוא הריכוז שלי. לא אעניש את עצמי הלילה, אני אוכל פופקורן וברד קולה, כי אני בוחרת בחיים מאוזנים ומלאי הפתעות".

כך ג'מה נראתה עם הפרעות האכילה – אנורקסיה משמאל, בולמיה מימין. מתוך האינסטגרם של ווקר

וכך היא נראית היום – התמונה עליה כתבה שאינה מושלמת, אבל מעוררת השראה. מתוך אינסטגרם

"מסע" ו-"השראה" הן מילות המפתח בסיפורים האלה. שכן לכל אחת מהנשים שמחלימות מהפרעות האכילה ומתעדות זאת יש סיפור אחר לגמרי, הטראומה הביאה כל אחת מהן למסקנות ותפיסות אחרות ולכל אחת יש מטרה שונה מחברתה. הטווח הרחב הזה מאפשר ליותר ויותר נשים להתחבר לסיפור הזה מכיוונים שונים. בין אם את מוצאת את השפיות בשחרור טוטאלי מהמשקל ושואפת לאפשר לעצמך להיות שלמה עם עצמך בלי שום קשר אליו, ובין אם את עדיין רוצה למצוא איזון שפוי בין המשקל הרצוי לבין בריאות פיזית ונפשית, תהיה מישהי מבין הנשים שמשתפות את המסע שלהן שתוכלי להתחבר אליה כדי להתחזק ולקבל מנות קטנות וחשובות של שפיות ופרופורציות גם בפיד שלך.