האפליקציה שגורמת לילדים להיראות רזים יותר

אם יצא לכם להסתובב קצת בחנויות האפליקציות כנראה שנתקלתם באחת מהאפליקציות המייפות, כאלו שמבטיחות לשדרג את הסלפי שלכם ולשוות לכם מראה מאופר יותר או שזוף יותר, עיניים גדולות יותר ואף קטן יותר, וכן, גם להרזות את הפנים שלכם. אל תדאגו, לא פעם כבר נאמר שהאפליקציות האלו הן רק עוד תוצר לוואי של אידאל היופי שדורכות עוד קצת על הדימוי העצמי שלנו – אפילו הפילטרים הפופולריים של אפליקציית סנאפצ'ט ידועים בכך שהם מרזים את הפנים ומגדילים את העיניים יחד עם התוספות החמודות דוגמת אוזני הכלב המפורסמות. אולם כעת נראה שאפליקציה אחת חצתה עוד כמה וכמה גבולות – "Slim Booth", שכבר לפי שמה ברורה מטרתה, היא אפליקציה שנועדה לילדים ובייחוד לילדות כדי לשוות לפניהן מראה רזה יותר בתמונות. כן, כנראה שהעולם השתגע.

האפליקציה זמינה באייטיונס ומכוונת למשתמשים כבר מגיל 4. בהסבר עליה כתבו יוצריה כי היא הופכת את הפנים ל"נאות ויפות יותר" ושהיא תגרום להם "להיראות יותר כמו סלבריטאים". עוד כתבו יוצרי האפליקציה, המבוססים בהונג קונג: "תהיתם למה לחלק מהסלבס יש פנים רזות יותר עם מבנה של V, סנטרים ועיניים גדולות יותר מבעבר? שאלתם את עצמכם אם אתם גם יכולים להיראות יותר יפים עם פנים רזות ועיניים גדולות יותר? ומה לגבי החברים שלכם בבית הספר?", "לא צריך ללכת לניתוחים פלסטיים וזה חוסך כסף וזמן!" – הוא רק חלק מהתיאור המטריד שנכתב לאפליקציה המטרידה הזו.

אולם יותר מכל נראה שדווקא התמונה שמדגימה את השימוש באפליקציה מותירה אנשים בהלם – ילדה בלונדינית יפהפיה, שנראית כאילו גזרו אותה מקטלוג של איקאה, מוצגת בתמונות של 'לפני ואחרי' ריטושים באפליקציה. הסנטר שלה מחודד יותר, הפנים רזות הרבה יותר, עיניה הוגדלו ואפה ושפתיה הוצרו.

משמאל – לפני, מימין – אחרי. הזוי שזה לא הפוך לא? צילום מתוך אפליקציית Slim Booth

באופן לא מפתיע, ארגונים שונים כבר גינו את האפליקציה והביעו את חששותיהם לילדים המשתמשים בה, כשבין השאר הם מצביעים על עידוד של הפרעות אכילה. "לעודד אנשים צעירים לבדוק האם הם ייראו 'יפים או נאים יותר' עם פנים רזות יותר זה דבר ששולח מסר מאכזב כבר בפני עצמו, אבל להשתמש בפניה של ילדה כדי לקדם את האפליקציה זה פשוט חסר אחריות", אמר דובר של ארגון הילדים הבריטי. "אנו מקווים שהיוצרים של האפליקציה ייתחשבו בחששות האלו ברצינות וישנו אותה כך שתתמקד בקהל יעד בגיל יותר מתאים, במקום בילדים קלים להשפעה".

"להשתמש בפנים של ילדה לתמונות לפני ואחרי, ולרמוז שגרסה רזה יותר של הפנים תגרום להן להיראות יפות יותר, מעבירה מסר מאוד מעורר דאגה", אמרה קלוד נייט, מנהלת של ארגון צדקה לילדים. "אנחנו יודעים שאפילו ילדים בני שבע דואגים לדימוי הגוף ולמראה החיצוני שלהם, ושבגילאים המאוד ויזואליים האלה הם מופצצים בדימויים 'אידאליים' ולא מציאותיים. אפליקציה מסוג כזה תורמת לחרדות ולערעור הביטחון העצמי של ילדים כמו גם למגוון של בעיות נפשיות והפרעות אכילה. אנו צריכים לעודד ילדים לפתח קבלה עצמית וליהנות מהיכולות והכישרונות שלהם כדי לממש את הפוטנציאל שלהם". בינתיים האפליקציה עדיין זמינה להורדה ויוצרי האפליקציה טרם הגיבו לביקורות הקשות.