דוגמנית לשעבר חושפת שהיא יורקת דם בגלל כדורי הרזיה

הרשתות החברתיות וכוכבי האינסטגרם החזירו לקדמת הבמה את כל קסמי הדיאטה למיניהם, כל אותם כדורים, תמציות, משקאות ושאר עזרים כימיים שמתיימרים להשיל קילוגרמים בין רגע וללא מאמץ. נראה שהרצון לרזות בקלות השכיח את גל הפרסום השלילי שהיה למוצרים הללו לפני כעשר שנים. אבל על רקע כל כוכבות הרשת שמצטלמות כשהן אוחזות בקופסה של שקר כלשהו, החליטה הלן היין, דוגמנית לשעבר מבריטניה, לחשוף דווקא את החלק הפחות זוהר של המוצרים האלו: תופעות הלוואי המזעזעות.

היין היתה בתחילת שנות ה-20 לחייה כשהחליטה לעזוב קריירה בסיעוד ולרדוף אחרי החלום שלה: להיות מגישת טלוויזיה ודוגמנית. "כשהתחלתי לדגמן כבר הייתי במידה 8", סיפרה לדיילי מייל, "אבל בכל זאת הרגשתי לחץ לרדת במשקל כדי להשיג עבודות". היין מספרת שבכל פעם שהיא הסתכלה במראה היא ייחלה "לקרוע את השומן מחלק בגוף שלי, או לעצב יותר חלק אחר. התחרות היא קשוחה, והיה לי רצון עז להשתלב בתעשייה".

תמונה מתוך הפייסבוק

לאחר שניסתה גלולות דיאטה בפעם הראשונה, בשנת 2006, היא הרגישה את ההשפעות שלהן כמעט מיד, ובסיוע של שגרת פעילות גופנית נמרצת, התחילה לצמצם היקפים ולצבור שרירים. "הרגשתי שאני על גג העולם – רזה, שרירית ומדהימה", היא משחזרת. אבל האופוריה לא נמשכה זמן רב. "כעבור כמה שבועות התחלתי להרגיש מוזר. פתאום היה לי חם כל הזמן ולא יכולתי לנשום". היין הובהלה לבית החולים, שם הרופאים נבהלו מקצב דפיקות הלב המהיר שלה והזהירו אותה להפסיק להשתמש בכדורי ההרזיה באופן מידי. "הם באמת הצליחו להפחיד אותי, אבל אחרי כמה חודשים ללא כדורים הרגשתי שאני מעלה שוב במשקל והביטחון העצמי שלי שוב נפגע".

עם החזרה לכדורים חזרו גם תופעות הלוואי – ובגדול. היין סבלה מהתקפי חרדה כל כך קיצוניים שהיא חשבה שהיא תמות, והיא הובהלה לבית החולים עוד 9 פעמים, בעיקר בגלל דופק מהיר אבל גם בשל אבנים בכליות. "זה היה נורא", היא מודה. "אני עכשיו מבינה שהייתי מכורה להתרגשות שאחזה בי בכל פעם שראיתי את הגוף שלי הולך ומצטמק. כל כך רציתי להגשים את החלום שלי, שלא היה לי אכפת שאני מסכנת את החיים שלי".

באוקטובר 2009 נולד בנה הבכור, והיין עשתה הפסקה מהכדורים, אבל אחרי פחות משנה היא שוב חזרה אליהם. אחרי שהיא התמוטטה במהלך חופשה משפחתית, לפני ארבע שנים, החליטה היין להיגמל מהכדורים אחת ולתמיד. "החלטתי להיפטר מהאובססיה שלי להיות רזה כמו כוכבת", היא אומרת. "אני יודעת שלעולם לא אוכל לגעת שוב בכדורי דיאטה – יותר חשוב לי להיות אמא בריאה, ואני נחושה לשמור על הגזרה שלי בצורה יותר הגיונית".

תמונה מתוך הפייסבוק

לדבריה, היא הפסיקה להשתמש בכדורי הרזיה לפני שלוש שנים, אך למרות זאת עדיין ממשיכה לירוק דם – תופעה שאותה היא מייחסת לכדורים. "כבר ארבע שנים אני יורקת דם בכל בוקר בגלל הדלקת בדפנות הבטן שגרמה ללא מעט בעיות", היא מספרת, זאת למרות שאף רופא לא הצליח למצוא את הסיבה לבעיה שלה.

הסיפור של היין הוא ממש לא הדוגמה היחידה לנזקים שגורמים כל אותם שיקויים וקסמים שמנסים למכור לנו פנטזיה. רק לפני כמה חודשים התפרסם מקרה של אמא צעירה ממקסיקו שמתה מגלולות הרזיה שהיא קנתה דרך הרשת. כל המקרים הללו ממחישים בעיקר את הנואשות שלנו לעמוד בסטנדרטים בלתי אפשריים, ואת האופן שבו הרצון להיות רזה יכול להעביר אותנו על דעתנו. מעבר לכך שכבר הגיע זמן שכולם ידעו שמוצר שכתוב עליו "רכיבים טבעיים בלבד" הוא לא בהכרח בריא, הגיע גם הזמן שכולנו נפנים שלפחות ככל שזה נוגע לירידה במשקל, אין שום פתרונות קסם, בטח לא כאלו שלא מגיעים עם תג מחיר כל כך גבוה.

דוגמנותדיאטההרזיה