הסיוט של כל גבר שחושב שאישה צריכה להיות צנועה

להיות אישה ב-2018 זה לדעת שמשלמים לך פחות. זה להיות אסרטיבית ולדרוש את מה שמגיע לך, אבל לקחת בחשבון שיקראו לך בהמה צווחנית (בעוד שגבר שיתנהג בדיוק אותו דבר יקראו לו מנהיג). זה להיות חיילת ולחכות מחוץ לחדר אוכל כדי שהדתיים יסיימו לאכול. זה להיות טייסת ולחטוף הד של תגובות ברשת ובתקשורת שאת לא ראויה. זה להוביל ולהיקרא דורסנית או מורדת ובקיצור – זה להיות שווה, אבל בעיקר אם את עומדת מאחורי הגבר החזק ולא בקידמת הבמה.

כשאילנה לנר כרמלי – מי שאוצרת איתי את תערוכת XLove שתיפתח ברביעי הקרוב בגלריית החווה של מוזיאון העיצוב בחולון – פנתה אליי, היה לה בראש תערוכה שמדברת על גודל, על משקל, על פלאס סייז. אחרי חודשים של דיונים, ויכוחים ושבירת ראשים, הצלחתי לגרום לכולם להבין שהתערוכה לא צריכה לעסוק במידות גדולות – היא צריכה לעסוק בנשים. תופעת הדרת המידות הגדולות היא רק נדבך בתופעה הזו שנקראת הקטנת נשים.

עבודה של יואב מאיר

גם עשרות שנים אחרי ששוחררנו מהמחוכים, אידיאל היופי ממשיך להצטמק לרמת גפרור זעיר, כדי שנשים לא יתפסו מקום. יש כאלה שממש לא מתאים להם שקיבלנו זכויות ושאנחנו דורשות שוויון. עובדה, עדיין רבנים, ח"כים, שרים במששלה וזמרים רבים דוגלים "בתפקידי האישה", שלדבריהם כוללים שהייה במטבח וגידול ילדים.

ובכן, אני לא כזו וגם אילנה לא, והאמת שגם הנשים סביבנו לא. כולנו נשים שמובילות שינויים, דורשות שיוויון זכויות ומעמדות, נשים אסרטיביות שלעיתים נחשבות לאגרסיביות רק בגלל שאנחנו עומדות על שלנו, לא נכנעות לתכתיבים פרימיטיביים ותפיסות ישנות.

כמובן שלא יכולנו לנתק את עולם האופנה מהדיון והשיח, ולכן בחרנו לקחת את המושג  XL ולהפוך אותו ממשהו שמקטין, מגמד ומבייש נשים רבות, למשהו שהוא מעצים, מרהיב ונותן כוח. לא עוד נשים שמתבאסות על מידת המכנסיים שלהן או רואות את המונח אקסטרה לארג' כעלבון, אלא XL  כמושג של עוצמה, של נוכחות מקסימלית, של לקיחת הזרקור על הבמה, של תפיסת מקום מבלי לטשטש, להסתתר או להתנצל.

עבודה של עדן סעדון

בחרנו לתת לזה במה בכל תחומי העיצוב: 32 מעצבים שיצרו עבודות סביב השיח של הקטנת נשים, גודלן של נשים, עוצמתן של נשים וצמצומן של נשים. 32 עבודות שמנכיחות את האישה במרכז ההווייה. לא רק האחראיות על יצירת חיים בעולם, אלא גם על מובילות שלא מתנצלות לתפוס מקום ולהשמיע כולן. כמובן שבחרנו לשלב גם מעצבים גברים, כי בעיינינו שוויון זה הכרחי – לא רק נשים שרואות נשים, אלא גם גברים שרואים נשים כמקור עוצמה.

רווקה מאושרת ונטולת ילדים – יש לכם בעיה?

ואחרי כל הסיסמאות החשובות, בואו נדבר רגע באופן אישי: נכון שבשבוע החולף התקיים יום האישה הבינלאומי וכולם פתאום דיברו על הנושא, אבל אנחנו חיות את זה 24/7, 365 ימים בשנה. גם אני נאלצתי להילחם על המקום שלי, על הדעה שלי, על הרצונות שלי, על תפיסת העולם שלי ואפילו על המראה שלי. הרי לפי התבנית החברתית, אישה בגילי כבר צריכה להיות אשת איש עם לפחות 4 ילדים שרצים סביבה, לעבוד 9 עד 17 במשרד ולעשות דיאטות קיצוניות. במקום זה, אני רווקה מאושרת נטולת ילדים, שלא מאמינה במוסד הנישואין, שמנה בעולם האופנה שמקדש רזון ומשתמש בנשים במידותיי רק כגימיק תקשורתי, ואני יזמת אופנה ששינתה בישראל את עולם האופנה המסורתי. אני טסה ברחבי העולם ועומדת במרכז הבמה, עם זרקור יחיד ומקרופון ביד, מדברת אל נשים וגברים ומאפשרת להם לקבל כוחות להגשים את החלומות שלהם. בקיצור, אני סיוטו של כל גבר שחושב שאישה צריכה להיות צנועה ולא מושכת יותר מדי תשומת לב.

עבודה של פדי מרגי

אחרי ש"פורבס" פירסמו את גיליון '50 הנשים המשפיעות ביותר בישראל', וגיליתי שאני גם שם (תנו להשוויץ, גל גדות הייתה מקום אחריי), ניהלתי שיחה עם מי שהייתה עד אז חברה טובה. היא הטיחה בי "טוב, בטח קנית את זה" ואני זוכרת שישבתי מולה המומה וחסרת מילים (ומי שמכירה אותי יודעת שזה נדיר). באותו רגע שנאמר המשפט הזה, נגמרה החברות שלנו. פתאום ראיתי אישה קטנה שיושבת מולי, מלאת שובניזם ודעות חשוכות שחושבת שכל הישג של אישה נקנה בזיון או בכסף. אני זוכרת את ההרגשה הזו, כמו בוקס בבטן. לא כאב לי עליי, את הישגיי שהושגו בטונות של דם, גלונים של יזע וגם קצת דמעות. אני לא צריכה אישור עליהם מאף אחד או אחת. אבל כאב לי עליה, אישה שמציגה עצמה נאורה ומתקדמת, אבל בעצם לא רואה בעצמה דבר טוב שעומד בפני עצמו. כאילו כל עולמה הוא בזכות אחרים; בזכות אבא שלה, אחיה ובעלה.

לצערי היא לא היחידה. בהרצאות שלי אני פוגשת המון כאלה. לכן, כשאילנה אמרה לי שהיא רוצה שנאצור ביחד תערוכה, היה לי ברור שאני שם ושהתערוכה תדון בנושא הזה, בנושא של נשים שמקטינות את עצמן, בנושא של נשים שמאמינות בעצמן וביכולתיהן אבל לא עד הסוף, אלא יעשו את הטיפוס לבד אבל בסוף מאמינות שהגבר (כלומר הנסיך על הסוס הלבן) יבוא להושיט להן יד להגיע לפיסגה.

עבודה של סימה לוין

וכך זה נולד: אקסטרא לאב, אקסטרא של אהבה, אהבה בגדול ובמקסימום. לעצמך. לגופך. לנפשך. לאהוב את עצמך ללא קשר למידת המכנסיים, או להאם התחתנת נכון.

לראות את עצמך בעיניים מלאות אהבה וחמלה כמו שאת רואה את הסובבים אותך, זה הדבר הכי חשוב בעייני. לאפשר לעצמך לדרוש את שמגיע לך, לשנות עולמות, לחיות כמו שחלמת, להגשים את החלומות שלך ולהשיג כל דבר. אומרים שמאחורי כל גבר חזק ומצליח מסתתרת אישה. אחד המשפטים השנואים עליי. הגיע הזמן שנשים יפסיקו להסתתר מאחורי גבר וידחפו אותו ויקיאו דם מאחורי הקלעים. הגיע הזמן שנשים יעיזו לעמוד בפרונט, להיות הן שמקדימה, חזקות מרהיבות ועוצמתיות, מבלי שיצטרכו להתנצל או להסביר.

תערוכת XLove תוצג בין התאריכים 7.3.18- 30.4.17 בגלריית החווה, רח' הנחושת 1 פינת רח' המלאכה, א.ת חולון. שעות פתיחה: ימים ד', ה' – 17:00 – 20:00; ימים ו' ושבת – 10:00 – 14:00. הכניסה ללא תשלום.

דימוי גוףפלאס סייזשוויוןתערוכה