אחרי הצלוליט וסימני המתיחה, עכשיו הגיע הזמן לחבק גם את האקנה

אחרי שקמפיינים אינטרנטיים קראו לנו להתחיל לקבל את הצלוליט, את סימני המתיחה ואפילו את עודפי העור שנשארו באזור הבטן לאחר לידות, הגיע הזמן לעבור לדבר הבא שעד לאחרונה היה מושתק ובעיקר מוסתר בהררי מייק אפ ואינספור ריטושים: האקנה.

לאחרונה, בעקבות יותר ויותר סלבריטאיות שצולמו מסתובבות בציבור עם חצ'קונים, נראה שהגיע גם זמנו של האקנה לקבל לגיטימציה וכעת המלחמה להפסיק להסתיר את התופעה עולה שלב, עם פתיחתו של קמפיין האינסטגרם #FreeThePimple (שאגב מרפרף לתנועה free the nipple) .

מי שאחראית על הקמפיין החדש היא לואיזה נורת'קוט, דוגמנית שהתפרסמה כשעלתה לשלב הגמר בתוכנית הריאליטי Britain’s Next Top Model. אחרי שסבלה משיימינג ומביטחון עצמי ירוד, היא החליטה להפסיק להסתתר ולהתחבא ולעודד צעירים וצעירות שסובלים מהתופעה לעשות כמוה, במטרה לעזור להם להפסיק להרגיש רע או לאפשר לאקנה להשפיע על כל קיומם.

"התנועה לדימוי גוף חיובי הובילה לקבלה של מבני גוף שונים", אמרה נורת'קוט למגזין i-D. "למדנו לקבל נשים עם סימני מתיחה, לקבל הצגה של פטמות נשיות, לקבל את המחזור החודשי ועכשיו הגיע הזמן לקבל גם את העור שלנו".

מיד לאחר הפרסום הראשוני, מאות נשים וגברים הצטרפו לתנועה ושיתפו את תמונות האקנה שלהם, תוך שהם מספרים על קשיי ההתמודדות שלהם עם התופעה ואת הרצון שלהם להפסיק להתבייש ולהסתתר. אחת מהם, למשל, כתבה: "אני נאבקת עם אקנה כבר שלוש שנים, אבל רק בחודשיים האחרונים אני סוף סוף מצליחה לקבל את איך שאני נראית מבלי לנסות לכסות הכל, ובחודש האחרון אפילו הרגשתי מספיק ביטחון כדי לצאת החוצה מבלי מייק אפ בכלל".

אמנם נורת'קוט היא זו שפתחה את הקמפיין באופן רשמי, אבל את הקרדיט צריך לתת דווקא לכוכבות מוכרות יותר מהארץ ומהעולם, ובראשן קנדל ג'נר. האחות הכי יפה אך הכי פחות קריזמטית מבית קרדשיאן, הגיחה בינואר האחרון לטקס גלובוס הזהב עם שמלה שחורה ודרמטית, כאות הזדהות לנפגעות הטרדות מיניות. אלא שכולם היו עסוקים דווקא בדבר אחר: החצ'קונים שעל פניה. קנדל דווקא ניסתה להסתיר אותם עם שכבות ניכרות של מייק אפ – אך ללא הועיל. כמובן שמיד לאחר שהתפרסמו התמונות, הרשת – כמו שהרשת יודעת לעשות – לא חסכה מהדוגמנית תגובות מביישות ומשפילות. אלא שאז, בתפנית מפתיעה, קנדל בחרה דווקא לענות למלעיזים.

היא שיתפה ציוץ של אחת מהמעריצות שלה, שכתבה: "אוקי, אבל זה שקנדל ג'נר הגיעה וצעדה בגאווה עם האקנה שלה בעודה נראית כמו כוכבת מדהימה, זה בדיוק מה שכל ילדה צריכה להבין". לצד זה היא הוסיפה בעצמה: "אף פעם אל תתנו לשיט הזה לעצור אתכם".

ממש לפני כמה גם השחקנית קלואי גרייס מורץ' דיברה לראשונה על ההתמודדות שלה עם התופעה. כחלק מקמפיין חדש לחברת הקוסמטיקה SK-II היא הצטלמה ללא ריטוש ובראיון שנערך לאחר מכן סיפרה על הקושי שהיה לה לעשות את זה. "אני חושבת שאנשים לא מדברים על ההשפעות הפסיכולוגיות שיש לבעיות עור, ומבחינתי זה היה הדבר הכי קשה. זה מפשיט את הביטחון העצמי שלך בכל כך הרבה דרכים. את יודעת שאת לא יכולה לברוח מזה ואת מאבדת חלקים מעצמך", אמרה בראיון ל- Teen Vogue.

"כשהייתי צעירה יותר, איבדתי את עצמי מעצם היותי אובססיבית כל כך עם פגמי העור שלי או על מה שאנשים חשבו עליהם. כשהתבגרתי הבנתי שאני בעיקר נלחמת בעצמי ובמושגים שהיו לי על מה זה "יפה" או "מושלם". עכשיו אני מבינה שאין כזה דבר מושלם, והעור עובר עליות ומורדות, כל מה שאפשר לעשות זה לנסות לקבל את עצמך ככל האפשר".

גם בארץ היתה מי שיצאה מארון האקנה עם המון אומץ. באפריל האחרון פרסמה השחקנית מירן מנקס, כוכבת "תאג"ד", תמונת קלוז-אפ שחושפת את האקנה שבפניה.

בראיון שהעניקה בעקבות אותו פוסט לתוכנית "חי בלילה" היא אמרה: "אני מזמינה אתכם ואותי לקחת את הסיפור של האקנה בפרופורציות. כן, זה מבאס, זה מוריד את הביטחון, זה נראה מגעיל. אקנה הוא מבאס, אבל זה לא עד כדי כך גרוע". מנקס מספרת שבזמן האחרון היא נמצאת בתהליך להוריד את המתח סביב הנושא וזו אחת הסיבות שבגללן היא כתבה את הפוסט.

"רוב התגובות סופר מהממות, מפרגנות", אמרה. "מה שמבחינתי הכי מרגש זה שמלא נערות ונשים וגברים ונערים שולחים לי את הסיפורים האישיים שלהם, עם ההתמודדות שלהם עם אקנה ועם החוסר ביטחון ויש גם כמה כאלו שאמרו לי שזכות הפוסט הן לא רוצות ללכת יותר עם מייק אפ או שהן מרגישות נוח פשוט להיות כמו שהן, שזה מבחינתי פגז, זה קלע בול למטרה".

אם נהיה לרגע כנות ומציאותיות, נודה בינינו לבין עצמנו שלמרות כל הקמפיינים עדיין יש לנו דרך ארוכה לעשות עד שנתחיל באמת לקבל את עצמנו, ללא סייגים וללא אותיות קטנות. אבל אין ספק שככל שיהיו לנו יותר ויותר נשים אמיצות, בעיקר כאלו שנמצאות בעמדות השפעה על הדור הצעיר, הדרך לשם תתקצר.

 

אינסטגרםדימוי גוףחצ'קונים