"חברות האופנה גורמות לילדה שלי לחשוב שמשהו לא בסדר בגוף שלה"

כשקונים לילד בן 8 חולצה במידה 8 ולילדה בת 6.5 חולצה במידה 12, ברור לכולם שיש כאן בעיה. דיברו כבר הרבה על הבדלי הגזרות בין בגדי הבנים לאלו של הבנות, אבל עד שלא נתקלים בזה באופן אישי, כשהולכים עם הילדה לחנות בגדים ורואים איך היא נבוכה בחיפוש אחר המידה הנכונה, עד שלא רואים ילדה קטנה מודדת חולצה ומשפילה מבט כשהיא מביטה במראה – קשה להבין עד כמה זה מקומם.

אפשר לדבר ולדבר על דימוי גוף, על כך שכולנו שונים, על זה שיש מגוון מידות וכולן מקובלות. אבל כשהולכים הלוך וחזור לחנות כדי להחליף את החולצה שקנו לך למידה יותר ויותר גדולה, נוצרת הרגשה שמשהו לא בסדר. מידה היא אולי רק מספר אבל כשאת ילדה או נערה צעירה שנכנסת לחנות בגדים ואין מה שיתאים לך מתעוררת בעיה, וברגע האמת המידה שלך "לא מקובלת".

צילום: יעל ברנר

בגיל ההתבגרות (שהיום מתחיל יותר ויותר מוקדם), העיסוק במראה החיצוני גובר. הבנות מודדות עצמן ביחס לחברותיהן ולסביבה הקרובה ונורא מכך – ביחס לדוגמניות בפרסומות. תוסיפו לכך את הדיון על אורך המכנסיים אצל הבנות בבית הספר ואיסורים נוספים הנוגעים בלבוש, פלוס העובדה שבחנויות נמכרים מכנסונים קצרצרים וחולצות צמודות מידי ותוכלו להבין מדוע בגילאים האלו נערות מתחילות להתעסק באופן אובססיבי בדיאטות הרזיה, משוות ביניהן משקל ומספרות אחת לשנייה מה הוא בדיוק ערכה הקלורי של הבננה. גם לנו כבוגרות יש עניין עם מידת הבגדים אבל כשנשים מחפשות משהו פחות צמוד קוראים לזה גזרת boyfriend…

למרבה הצער אצל ילדות קטנות המצב חמור יותר, כי כשילדה בת שש וחצי לובשת מידה 12, ילדה בת 12 תצטרך לחפש אחר בגדים במחלקת הנשים. מיותר לציין כמה זה נוראי עבור ילדה קטנה, שלא מודעת לכך שמדובר בעיוות ומרגישה שמשהו לא בסדר בגוף שלה. ככלל הגזרות של הבנים משוחררות ונוחות יותר, בעוד גזרות הבנות קצרות וצמודות. נכון שאפשר לקנות בגדים לילדות גם במחלקת הבנים אבל אז מבחר הצבעים והדוגמאות עלול להיות מצומצם וכן, הם מסווגים כבגדים "לבנים".

אני לא מצפה מגורם חיצוני לדאוג לדימוי הגוף של בתי, אני כאמא צריכה לשמש דוגמא ולעזור לה להיות שלמה עם גופה, באחריותי לחזק אותה ולגרום לה להרגיש טוב עם עצמה, ואני עושה זאת, אבל לצד זה חשוב שחברות הבגדים לא יפריעו וישדרו מסר לפיו המידה שהילדה שלי צריכה גדולה מידי ואינה תואמת את גילה.

תכלס, מידה היא רק מספר שאמור להקל על מציאת הבגד המתאים.

אופנהבגדי ילדיםדימוי גוףילדותמידות גדולות