גלית גוטמן, עמנואל הורי וכולנו קורבנות של אותה תסמונת

לפעמים יש תוכן שנוצר רק כדי שאנשים ישבו בבית ויצקצקו. בסרטה של גלית גוטמן "בגובה העיניים – מכורות ליופי", אף אחד לא בא לחשוף תופעה או לסייע בגמילה של אותן סו קולד "מכורות", אלא להביט על אותן נשים לעקם את האף וללעוג. אין ספק שהיה הרבה כיעור אמש על המסך, אך הוא הגיע דווקא מהיחס לנשים המרואיינות.

המיליארדרית הצעירה בעולם, קיילי ג'נר, היא אישה בת 21 שכל קשר בינה לבין המראה המקורי והטבעי שלה הוא מקרי בהחלט. היא סמל להצלחה ומושא להערצה של מיליונים, ואף אחד לא ייעשה עליה סרט על כמה שהיא ילדונת שמכורה לטיפולים אסתטיים ואחת שהגזימה.

ג'נר, וכמובן שגם אחיותיה לבית קרדשיאן, הן ממש לא בודדות. בתוך תרבות שמקדשת יופי, נעורים ורזון, ומעניקה ערך לנשים בעיקר על פי פרמטרים אלו, יש משהו כל כך צבוע בלהתייחס בזלזול לנשים שבחרו לעקוב בדבקות אחר המסר – בדיוק כפי שגוטמן או המצקצקים בסלון עשו.

נתחיל מהסוף: גלית גוטמן סיימה אמש את סרטה באמירה שהיא מנסה לדייק לעצמה היכן עוברים הגבולות שלה בכל מה שקשור בטיפולים אסתטיים, אך ההרגשה שבלטה לאורך כל הראיונות בסרט היא שהגבול מאוד משורטט וברור. הגבול הוא בדיוק היכן שהיא הניחה אותו – 3 פעמים בשנה, רק הזרקות, בלי ניתוחים ומעל גיל ארבעים. כל אישה שבחרה לעשות יותר או פחות מהמראיינת, זכתה לביקורת שעברה בין סלידה, זעזוע וגיחוך. לעיתים נראה שגוטמן קמה יום אחד בבוקר, נבהלה קצת מ"מועדון המוזרקות" אליו היא משתייכת והחליטה שהיא רוצה לבדל את עצמה מאותן "פוחלציות", ולשלוח מסר שהיא ממש לא כמותן. את הביקורת שמופנית כלפיה היא גייסה בכל הכוח הלאה כלפי חבורת "הרדודות".

כשעמנואל הורי וסמדר גנזי הטיחו בה באומץ שהיא מצד אחד נראית "עשויה" בעצמה ומצד שני מעודדת נשים אחרות להילחם בהזדקנות, היא הבהירה שהיא רק עושה "הזרקה קטנה להיראות פרשית". הבעיה היא שכל מי שלא התיישרה עם הכיוון והמינון של המראיינת נידונה להערות הכי "פולניות", מתחסדות ושופטות לחומרה.

הביקורת לא נפסקה לרגע: מרים הסבתא בת ה-56 מבני ברק לא עושה בייביסיטר על הנכדים, עסוקה רק במראה שלה וגורמת לגוטמן כמעט להקיא. שירן הצעירה בת ה-27 היא ילדונת ש"קיבלה תיאבון", עמנואל הורי בת ה-48 היא חסרת הבעות שלוקחת את הבת שלה למנתח הפלסטי כמלווה – "זה מה שהיא צריכה לראות?". ולסמדר גנזי בת ה-56 שמתנגדת לטיפולים אסתטיים, גוטמן שמרה כבר איום שהיא תיקח ממנה את התאורה המחמיאה לצילומים ותראה לעולם איך היא באמת נראית. רוצה טבעי? קבלי.

גוטמן, לא עצרה שם וגייסה גם בני משפחה כדי לחזק את אפקט הבושה על הנשים המשתתפות וזה כבר הפך להיות קשה לצפייה והזוי, כשבשיא נשמעת אימא מאוכזבת שחושבת שהבת שלה מתעסקת בשטויות במקום "ללמוד ולהתפתח".

גוטמן המשיכה לאחר מכן לנסות ולשכנע בעיקשות את עמנואל הורי שהמראה שלה מונע ממנה לזכות בליהוקים כשחקנית ומרתיע גברים. רק חבל שאיש לא תהה באותו מעמד עד כמה הורי הייתה אטרקטיבית למלהקים וגברים כאישה מבוגרת או חלילה זקנה או שמנה. 

האמת שזה לא ממש משנה אם זה יפה או לא בעינינו. האשמה העיקרית כלפי הנשים בסרט היא שהן הגזימו, אבל קשה לדבר על כמות או איכות נכונה ונאותה של טיפולים אסתטיים כשמכל כיוון נשים רואות מסר כל כך כולא ואחיד. הנשים הנערצות, המפורסמות והמצליחות בעולם הן הרבה פעמים דוגמניות צעירות, הנשים בסרט של גוטמן הן בגדר ה"וואנה בי'ס" הנחותות. זה מזכיר קצת את תרבות ההאבסה והשפע שזוכה לעידוד ופרסום לצד מסרים על רזון והימנעות. מצד אחד מאכילים אותך ומצד שני תוהים למה בלעת.

גוטמן איננה אשמה, גם הכוונה שלה אינה רעה והיא אפילו אמיצה בכך שהיא הכניסה לסרט גם את הביקורת שהוטחה בה. המציאות היא זו שדפוקה. ארז טל הוא גבר בן 57. מה הסיכוי שלצידו הייתה עומדת מנחה בת גילו באירוויזיון? גיא פינס הוא צעירון בן 52, אך לא נראה שלצידו אי פעם תגיש מנחה מהשנתון שלו, והדוגמאות הן רבות.

במקום להרוג את השליח, יש לקוות שעם הזמן נוכל להרוג את המסר. נשים אינן הקישוט של העולם ואיננו יכולים להמשיך לסגוד לנעורים ויופי ללא פרופורציות. זה ממשטר אותנו. יש מעט מאוד נשים שהופכות להיות קיילי ג'נר ומיליארדי אחרות שנמצאות במרדף אומלל.

גלית גוטמןדימוי גוףניתוחים פלסטייםעמנואל הורי