לא רק אופירה אסייג: "אנחנו מתעללות בגוף שלנו ומצקצקות"

"שני תפוחים בבוקר, 350 גרם חלבון בצהריים, שני תפוחים בערב. ומים ואספרסו", על הדיאטה הקיצונית והמסוכנת הזאת סיפרה אופירה אסייג, בפריים טיים של ערוץ 12, כאילו אין הפרעות אכילה בעולם. שעות ספורות אחרי שידור התוכנית והשדרנית הוצפה באלפי תגובות זועמות על הדוגמה הרעה שהיא משמשת לנשים ונערות צעירות שצופות בתוכנית. ובצדק.

לא הרבה אחרי, ואסייג מצידה הבהירה שהכוונות שלה היו אחרות: "אנשים לא הבינו נכון. אני ממש לא ממליצה על כך בכל יום אלא רק פעם בשבוע בלבד לנקות את הגוף". טור שכתבה למאקו בינואר האחרון אז שיתפה על הירידה שלה במשקל, מוכיח שהשדרנית אכן נוהגת לערוך את "דיאטת הוליווד" פעם בשבוע עם השגחה של רופא, אבל זה לא באמת משנה. כך או כך הנזק נעשה ולמרות הגינוי המוחץ סביר להניח שיש ילדות שצפו וכבר הושפעו ממה שהיא אמרה, חלקן מתמודדות עם דימוי גוף מעורער בלאו הכי וחלקן אפילו ינסו את הדיאטה המסוכנת ויגרמו לעצמן נזק בריאותי (ונפשי) בלתי הפיך. אסור היה שהדברים האלה ייאמרו, בטח שלא בשידור, ובטח שלא על ידי המודל הנשי היחידי בפאנל מלא בגברים. הדבר החיובי היחידי שיצא מפליטת הפה של שופטת "הזמר במסכה" הוא השיח שהיא עוררה. זה שמגנה מכל וכל דיאטות כאסח והרעבה עצמית.

אם נהיה כנות עם עצמנו – נוח לנו לסקול את אופירה אבל רובנו חיות בשקר, כי כשמדובר בגוף שלנו אנחנו לא מתייחסות אליו בכבוד. אני הייתי שם וגם אתן, והצעד הראשון כדי לעשות שינוי הוא להודות בכך. אני אתחיל.  

אחרי ההריון הראשון שלי עליתי 21 קילוגרמים. שנה עברה ולא הצלחתי להוריד במשקל. במקום לעשות את הדבר ההגיוני – ללכת לתזונאית, לשלב ספורט ולבנות תפריט מאוזן  – התחלתי "דיאטה" משלי. היו ימים שהייתי אוכלת רק פריכיות, היו ימים שהייתי אוכלת רק את מרק הירקות שהכנתי לבני התינוק והיו ימים שהייתי פשוט מדלגת על ארוחות, לא חכם. בלשון המעטה. הייתי עצבנית ומורעבת אבל בסופו של דבר ירדתי במשקל. כשהנשים סביבי שאלו אותי איך הצלחתי לרזות סיפרתי את האמת, "פשוט לא אכלתי". משום מה לא התביישתי לספר איך עיניתי את הגוף שלי, הדרך לא הייתה חשובה לי אלא רק התוצאה. כולן בלי יוצאת מין הכלל הגיבו בפליאה, אפילו בשוק. חלק אפילו נזפו בי על האופן בו ירדתי במשקל מה שהיה מאוד מוזר כי במהלך השנים ראיתי גם אותן עושות דיאטות קיצוניות ומתייחסות לגוף שלהן באותה צורה אומללה בה אני התייחסתי לשלי. אחת עשתה דיאטת קרח, אחרת נהגה לשתות תה משלשל בלי הכרה, אחרת לא אכלה ימים שלמים ורק הייתה מעשנת. כולנו עינינו את הגוף שלנו בדרך כזאת או אחרת.

אופירה אסייג לא הייתה צריכה לדבר על שני תפוחים ואספרסו בפריים טיים ועורכי התוכנית לא היו צריכים להכניס את הפליטה האומללה הזאת לתוכנית – אבל בואו נהיה כנות עם עצמנו רובנו מתאכזרות לגוף שלנו, רובנו מוותרות על ארוחות, מנסות על עצמנו דיאטות קיצוניות והרבה פעמים שונאות את מה שאנחנו רואות במראה. זה היה טבעי עבור כוכבת ערוץ 12 לשתף בשטות הנוראית הזאת כי איכשהו הפכנו את דרך החיים הזאת לטבעית. לשתות מיצים יום שלם, לצום ביום ראשון, דיאטת כרוב, דיאטת אורז, לאכול "חבלים" ושאריות ולהישאר רעבות, נשמע מוכר? אנחנו מזיקות לעצמנו בכל כך הרבה דרכים, רואות את החברות שלנו עושות את זה ומשתפות עם זה פעולה אבל העיקר שאנחנו מצקצקות. 

אם אנחנו רוצות שמשהו ישתנה אנחנו צריכות להתחיל בלקבל את עצמנו. את רוצה להוות דוגמה חיובית? את רוצה שהמסך יהיה מלא בדימויי גוף חיוביים? הצעד הראשון הוא כאמור, לעשות חישוב מחדש, להתייחס טוב יותר לגוף שלך ולחוס על עצמך כשאת עולה במשקל וכשהמכנס לא נסגר. בגיל שלושים וקצת התחלתי לאהוב את הגוף שלי. חבל שלא עשיתי את זה קודם.

 

 

**הטור נכתב בלשון נקבה מטעמי נוחות אבל מיועד לשני המינים

אופירה אסייגדיאטההזמר במסכה