"ציצי לא שייך לנשיות" – אילון נופר משרטטת מחדש מהי נשיות

איך זה שכוכב אחד לבד מעז?
איך הוא מעז? למען השם
כוכב אחד לבד, אני לא הייתי מעז (נתן זך)

השיר הזה התנגן לי בראש כשצפיתי בהשתהות באמנית אילון נופר . "ציצי לא שייך לנשיות," היא פותחת את הראיון איתה במהדורת השבת של רשת 13 במשפט שמשמיט לסתות. "זה עניין של תפיסת גוף. המהות הנשית היא לא קשורה באמת למראה. היא ספירלה, היא תזוזה, היא רכות. חמלה. איך שאני נושאת את עצמי. ואיך שאני הולכת בעולם זה מה שחשוב."

אילון נופר מתוך מהדורת השבת חדשות 13

בגיל 49 אחרי שחלתה בפעם השנייה בסרטן השד החליטה לכרות את שדיה ולא לשחזרם. היא גילתה שהיא נשאית הגן "BRCA" שגורם לאחוז גבוה מקרב הנשים ללקות בסרטן השד כבר בגיל 33 כשחלתה לראשונה. היא עברה כריתה חלקית והוצאת שחלות. כעבור 16 שנה חלתה שוב. הפעם כאמור החליטה לכרות ולא לשחזר.

אישה בלי ציצי?

מה זה אישה בלי ציצי?

זה אפשרי אישה בלי ציצי?

מסתבר שאפשר. הרי ידענו את זה גם קודם, ברור שאפשר אבל נופר הולכת צעד קדימה והיא בוחרת להישאר ככה. נופר משרטטת גבולות חדשים לאפשרי ואינו אפשרי בתחום הנשיות, הרחק ממה שרובנו יכולות לדמיין. כתבת המגזין מיה איידן שליוותה אותה מצאה לזה אחיזה בעולם האמנות שבו חיה נופר כל השנים. "מגיל צעיר היא ידעה לשנות את התסריט ולהתאים אותו לעצמה – מקבלת תפקיד אבל יוצקת בו הגדרות חדשות, משנה גבולות, וממציאה את עצמה מחדש."

בסיבוב הראשון של המחלה מה שעניין אותה זה בכלל אבדן השיער, לא הציצי. "שיער מייצג נשיות." אחר כך שחררה גם את העניין הזה "זה יפה אבל אם זה לא יהיה אז גם יהיה יפה." אומרת מי שמחזיקה מחלפות שיער בלונדיני גולש. "כל הדברים שמגדירים הצלחה נשית לא מעניינים אותי והלוואי ולא יגדירו אף אישה." 

אילון נופר מתוך הכתבה במהדורת השבת עם הילה קורח, חדשות 13

קישור לכתבה בחדשות 13

בעולם שבו טיפוח הגוף, הבגדים והאסתטיקה מגדירים אותנו גם כשאנחנו מבקשות לא להשתתף במשחק, בעולם בו 'אנטי אייג'ינג" עדיין נחשב רעיון של יפות טבעיות או מוזרות, בעולם שבו בבתי משפט עדיין שואלים נאנסת מה לבשת כאילו יש בכלל קשר לאופן שבו מתלבשת אישה לבין הפגיעה המינית שספגה כתוצאה מאלימות ורצון לשליטה, באה נופר אילון ואומרת אני ממציאה לי עולם חדש. עולם שבו אישה מרגישה נשית מבפנים, ולא משנה מה יגידו או מהם הכללים החברתיים. עולם שבו אישה באמת בוחרת. והיא בוחרת כל חייה- בלבחור לעצמה את שמה, בלהמציא יש מאין את מיומנה, בלהקדיש את חייה לקריירה שלה, בהחלטה שלא להביא ילדים לעולם. בהחלטה שלא לכרות את השדיים למרות המלצת הרופאים בסיבוב הראשון, ולכרות ולא לשחזר בסיבוב השני. 

שער לאישה שכבש את העולם כולו. עכשיו מתכננת אילון נופר לצאת לסיבוב הרצאות 

 

אנחנו חיים בחברה שמרנית, דתית, מקצינה. הנתונים לפיהם שליש מהרווקות באירופה בוחרות שלא להינשא ומספרים גבוהים כמעט זהים מחליטות שלא להביא ילדים לעולם, כמו פסחו על מדינת ישראל. הבחירות של נופר לא היו גורמות להרמת גבה שם, אבל פה הם בגדר 'כוכב אחד לבד שמעז' ולא רק מעז- בבחירה שלה לשתף את כולם בדרך החיים שבחרה לעצמה ראשית בסדרת תמונות במגזין לאישה ועכשיו בראיון האישי בחדשות 13, היא משחררת רבות אחרות מהכלא הפנימי בו הן כלואות. ה'מה יגידו' נראה פתאום תפל וחסר טעם כשרואים את האישה האמיצה והמשוחררת הזו שכולה חגיגה של נשיות כובשת, סקסית, יפה ומהפנטת. היא משחררת גם עבור אלו שבוחרים להצטרף למין הנשי, הטרנסג'נדרים, שפתאום מקבלים אישור לתחושה שלהם- לנשיות שבאה מבפנים ולא מבחוץ. היא משחררת אם רק נהיה מוכנות להשתחרר. לקחת את הדרך שנופר מציעה ולא להביט לאחור או לצדדים. 

אילון נופרגן BRCAנשיותסרטן השד