החוקים החדשים ברוסיה: גברים מתעללים מקבלים קנסות, הנשים משלמות אותם

פעילי זכויות אדם זועמים: נשים רוסיות שנפלו קרבן להתעללות במשפחה נאלצות לשלם את הקנסות שניתנו לגברים שהתעללו בהן.

תיקונים שנויים במחלוקת שנעשו בחוק הרוסי בחודש פברואר האחרון באישורו ובעידודו של הנשיא פוטין הפכו את האלימות במשפחה למתקבלת על הדעת ואפילו משתלמת. על פי התיקונים לחוק, אלימות כנגד בן/בת זוג או ילדים אשר גורמת לחבלות או לדימום אך לא לעצמות שבורות דינה מאסר של 15 ימי מאסר או קנס של 30,000 רובל (כ-1800 ₪) אם הם לא קורות יותר מפעם בשנה. בעבר, עבירות אלה נשאו בחובן מאסר מרבי של שנתיים.

מרינה פיסקלובה-פארקר, יו"ר מרכז אנה, ארגון לא ממשלתי המספק תמיכה לנפגעות התעללות במשפחה מסבירה שהקנס, בסופו של דבר, נופל על הנשים עצמן: "חייבות לשלם את הקנסות של מבצעי ההתעללות, אם האיש לא משלם".

פיסקלובה-פארקר סיפרה על אישה במעון לנשים מוכות שקיבלה מכתב רשמי מבית המשפט הדורש ממנה לשלם את הקנס בגין התעללות בעלה, כיון שהכספים מגיעים מחשבון בנק משותף. לדבריה, המצב של נשים שחוו התעללות במשפחה הפך לגרוע יותר באופן משמעותי מאז שעברו התיקונים, והאיום של קנסות בסדר גודל כזה הרתיע עוד יותר את הנשים מבקשת עזרה או דיווח למשטרה על המתעללים.

"הנתונים הסטטיסטיים הרשמיים יראו ירידה במקרים בשנה הבאה, אבל זה לא בגלל שהרבה נעשה בנושא אלא בגלל שפחות מקרים מדווחים. תיקוני החוק האלה שלחו מסר לנשים לפיו אין להן טעם לחפש עזרה, ומסר לפושעים לפיו זה בסדר גמור להכות את אשתך או את ילדיך או לפחות, זה לא כל כך נורא".

דבריה של פיסקלובה-פארקר מדאיגים במיוחד נוכח הנתונים הרשמיים בנוגע לאלימות במשפחה הקיימים כעת: יותר מ-16 מיליון נשים בשנה חוו אלימות או ניסיון לאלימות בין כתלי הבית ברוסיה, אולם רק 10% מהן הולכות למשטרה. מה יהיה אחוז המדווחות בשנים הבאות בעקבות השינויים בחוק?

במשרד הפנים מעריכים כי אלימות במשפחה הורגת 14,000 נשים בשנה, מה שאומר שברוסיה כל 40 דקות מתה אישה מאלימות במשפחה.

קנס או 15 ימי מאסר. צילום אילוסטרציה shutterstock

נלחמים על חוק למניעת אלימות במשפחה

אקטיביסטים רוסים דוחפים לכך שהצעת חוק למניעת אלימות במשפחה תגיע לדומא – בית המחוקקים התחתון של הפדרציה הרוסית – ועתירה התומכת בהצעת החוק כבר קיבלה 258,000 חתימות.

אלנה פופובה, פעילה למען קמפיין למניעת אלימות במשפחה, אמרה כי "אישה שמשלמת את הקנס עבור הבעל שהתעלל בה זה מצב שכיח. על פי החוק, האישה צריכה לשלם אם לה ולבעלה יש חשבון בנק משפחתי משותף. במציאות, האיש יבקש לעתים קרובות מהאישה לשלם עבורו כי הוא חושב שהיא סתם התלוננה עליו או כי אין לו מספיק כסף".

בחודשים האחרונים ידעה רוסיה שורה של מקרי התעללות קשים במשפחה. בשבוע שעבר נעצר בעלה של מרגריטה גרצ'יובה בת ה-26, לאחר שתקף אותה באכזריות וניסה לכרות את ידיה בגרזן.

לדברי פופובה, גראצ'יובה הוכה על ידי בעלה, דמיטרי, במספר הזדמנויות. היא דיווחה על תקיפותיו למשטרה אולם לא זכתה לעזרה. גראצ'יובה שרדה את התקיפה האחרונה, אולם הרופאים נאלצו לקטוע יד אחת והם כלל לא בטוחים שהיא תוכל להשתמש בעתיד ביד השנייה.

הנציבה העליונה לזכויות אדם ברוסיה, טטיאנה מוסקאלובה, אמרה החודש כי היא מכירה ב"צורך לפתח ולאמץ חוק נגד אלימות במשפחה" וקראה לממשלה לאשרר את מועצת אירופה של איסטנבול.

קמפיין למניעת אלימות במשפחה. צילום אילוסטרציה shutterstock

אנה ריבינה, שייסדה את Nasiliu.net, סיפרה כי הפרויקט שלה יצר לאחרונה סרטון וידאו באמצעות גברים סלבריטאים כדי להעלות את המודעות לאלימות במשפחה ברוסיה, "מכיוון שבחברה הפטריארכלית הנוכחית שלנו יש למילים משקל רב יותר כשגבר אומר אותן מאשר אִישָׁה". הסרטון זכה עד כה ליותר מ -200,000 צפיות.

סרגיי שארגונוב, אחד משלושה חברי פרלמנט שהצביעו נגד השינויים בחוק בחודש פברואר, אמר: "אני מאמין שלקנס על האלימות במשפחה יש השפעה חברתית שלילית, שכן אותם אנשים שחושבים שזה נורמלי להתנהג באלימות בתוך הבית עשויים לפרש את זה כסימן לכך למעשיהם לא יהיו השלכות אמיתיות וענישה".

תומכי התיקונים אומרים שהם נועדו להגן על המסורת הרוסית ולקדם את המשפחה כמוסד מקודש.

אלימות במשפחהאלימות נגד נשיםהתעללותרוסיה