מיומנה של אישה מוכה: למה יש סיכוי שאני הקורבן הבא

אמש (ראשון) נרצחה אנגווץ וואסה, 36, תושבת נתניה, בירייה לראשה. לפי החשד בעלה השוטר רצח אותה ולאחר מכן צלצל למשטרה והודיע כי ירה באשתו. וואסה נמצאה יושבת על כיסא בפינת האוכל של הבית, ללא רוח חיים. ההשערה היא שהבעל ירה בה מאחור, ולפי הודעת מד"א היא נמצאה כשעל גופה סימני אלימות קשים. המשטרה פתחה בחקירת הנסיבות ועצרה את הבעל, בן 24. שלושת ילדיה של וואסה היו בחדר סמוך כשאימם נרצחה. הבוקר תבקש המשטרה להאריך את מעצרו של הבעל.

עמותת בת מלך מעניקה סיוע נפשי ומשפטי לנשים חרדיות ודתיות הסובלות מהתעללות פיזית ונפשית על-ידי בעליהן, ונמצאות בסכנת חיים. הבוקר אחת מהנשים השוהות במקלט של העמותה ביקשה מהעמותה לפרסם בשמה מסמך שהוא חשיפה אישית, המבקש מעל הכל לטפל, לפעול, לאכוף, להרתיע ולהפסיק את הירצחן של נשים.

 

#לאהתלוננתי – בגלל אלף ואחת סיבות. בראש ובראשונה כי פחדתי ממנו עד מוות.

ואז כשכבר אזרתי אומץ,

#התלוננתי – כי הייתי נאיבית והאמנתי שהרשויות יסייעו לי.

#התלוננתי – אבל בעלי שוטר/ראש כולל/ עו"ד לענייני משפחה, ומי יאמין לי? והוא יודע ומכיר את כל הפרצות בחוק.

#התלוננתי – אבל קרובי משפחתו העידו עדות שקר במשטרה. הוכחתי זאת מאוחר יותר בהליך המשפטי – ואפילו שלחתי את הפרוטוקול למשטרה, אבל לא נראה לי שיש מי קרא.

#התלוננתי – אבל העזתי לפתוח גם בהליך גירושין, אחרי שנים של אלימות אז זה "סכסוך גירושין", ואוטומטית אני "אישה נקמנית" ו"מתלוננת סדרתית".

#התלוננתי – והיה לי תיעוד לאלימות כלפי הילדים. אז נחקרתי באזהרה כי "את בחרת להישאר שם, אבל לילדים אין בחירה – היית צריכה להגן עליהם! למה לא התלוננת מיד?!" אבל אז כשניסיתי להגן עליהם, בהמשך:

#התלוננתי – והחוקרת אמרה לי "מה, פתחנו גן ילדים?!"

#התלוננתי – ולימים הבאתי הוכחות – המשטרה העבירה לפרקליטות, אבל החומר אבד אי שם בדרך.

#התלוננתי – אבל סגרו לו את התיק "מחוסר עניין לציבור" – אפילו שהוא הודה באשמה – כי אישה וילדים הם לא ציבור, אז למי אכפת?!

#התלוננתי – אבל אז גם הוא התלונן, וכשנחקרתי והייתי בשוק ובהלם – החוקר אמר לי: "עזבי אותך, הם כולם עושים את זה. זאת טקטיקה ידועה. אל תיקחי ללב!" אז לא לקחתי, וגם הצלחתי להוכיח שזו "תלונת שווא", אבל אז:

#התלוננתי – והתיק שכב בפרקליטות שנה – ונסגר, כי ״גם הוא התלונן״…

#התלוננתי ו – #התלוננתי ו –#התלוננתי – כי השוטרים אמרו לי שאני חייבת להתלונן, בכל פעם, בשביל הרקורד ״ובסוף הכל יצטרף… והכל יחשב״… אבל אז התלונות נסגרו, בחלקן, בזו אחר זו, מסיבות הזויות ״יש לך תיעוד שלו רק מאחור, והחשוד אינו מזהה את עצמו (!) אז אנחנו יודעים שזה הוא, אבל אי אפשר להעמיד אותו לדין!״- וכך הופכות התלונות ל״חרב פפיות״ – ואני הופכת עם הזמן למתלוננת סידרתית.

#התלוננתי – וכבר יצא המרצע מן השק – וכבר כל הגורמים מכירים באלימותו – אבל ״הוא מצפצף על החוק, ואין לנו מה לעשות…״. אין אכיפה, אין הרתעה, והוא ממשיך בשלו, כי למה לא?!

#התלוננתי – ואז כבר לא מצאתי כוח להתלונן כי התלונות עצמן הפכו לי לחלק מהטראומה… לביזבוז משאבים: נפש, זמן וכסף… – וממילא לא יוצא מזה כלום, רק המיץ והנשמה…

#התלוננתי – אבל הבקבוקים של שרה נתניהו חשובים יותר – מחיים של אישה וילדים, במדינת ישראל.

 

תודה רבה לאורלי טובלסקי-חדד על הסיוע בהכנת הידיעה

אלימות במשפחהאלימות נגד נשיםרצח נשים