נלחמות על החיים: היום יתקיים יום הזיכרון השנתי לקרבנות אלימות נגד נשים

אלימות נגד נשים היא תופעה שאסור לנו לקבל יותר. לפני מספר שנים החלטנו, חברותיי ואני, להתאגד יחד ולטפל במצב הבזוי בו נשים נפגעות ונרצחות, ולהעלות את הנושא על סדר היום הציבורי ביתר שאת. הקמנו את עמותת "כל הנשים" כאשר הטריגר שהניע אותנו לעשות מעשה היה הרצח המזעזע של אמנה יאסין ז"ל, שהייתה בחודש התשיעי להריונה כאשר נרצחה על-ידי בעלה, והיא בת 35 בלבד. 

עו"ד אפי אומיאל-פדידה, היא זו שיזמה את הרעיון לקיים יום זיכרון לקרבנות אלימות נגד נשים, והתאריך שבחרנו היה ה-2.2. הצטרפתי ליוזמה של אפי מיד, וריכזתי את הפעילות באזור השרון. מאז, בכל שנה, אנו מנציחות את זכר הנרצחות וקוראות לכל הנפגעות לצאת ממעגל האלימות ולבקש עזרה אם הן זקוקות לה. כדי להעלות את הנושא למודעות אנחנו מקיימות פאנלים ומעגלי שיח, מעבירות סדנאות ומגייסות אישי ונשות ציבור, כמו גם אמניות ואמנים, כדי לתמוך ולשמור את הנושא בראש סדר היום הציבורי. 

פעילותנו נמשכת לאורך כל השנה אך התאריך המיוחד שבחרנו הוא זה בו אנו מקיימות את ערב יום הזיכרון. השנה אירועי יום הזיכרון לזכר נשים קרבנות אלימות יתקיימו ברחבי הארץ ובשיתוף עם עשרות ישובים בארץ ובעולם, כאשר הטקס המרכזי יתקיים הערב, יום ראשון, 3.2.19 במעמד השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, הגב' אושרה פרידמן, סגנית יו"ר הרשות לקידום מעמד האישה, הזמר ירמי קפלן, שנרתם לאירוע ללא היסוס, אישי ונשות ציבור ואמנים נוספים.

מתוך טקס הזיכרון שהתקיים אמש. צילום: שרית עוזיאלי

מיד אחרי הטקס הראשון שערכנו, פנו אליי נשים רבות בבקשה לקבל סיוע לצאת מהמצב בו הן נמצאות – מציאות של אלימות וחשש לחייהן. הפניתי אותן לגורמים המוסמכים אשר סייעו להן לצאת ממעגל האלימות, וחלקן אף בישרו לי כי פתחו בפרק ב' ונמצאות בסוגיות נורמטיבית ואוהבת. הן וילדיהן מאושרים, האור חזר להם לעיניים. אין שמחה גדולה מזו – לדעת שהצלנו משפחות. שהצלחנו לסייע לנשים לצאת לחיים חדשים. 

כן, זה אפשרי. אפשר לצאת ממעגל האלימות, למרות שכאשר נמצאים בו זה נראה פשוט בלתי אפשרי. זה תלוי בנו, שלא נעצום עיניים, שלא ניתן לאלימות להתקיים בלי להגיב לה. אנחנו יכולות ויכולים למגר את התופעה הבזויה, לא רק בטיפול בנפגעות אלא גם בטיפול שורשי, בכך שנוקיע את האלימות מגיל צעיר. להבהיר – לא עוד! אישה אינה שק חבטות. מיגור האלימות צריך להיעשות לא רק כלפי נשים, אלא אלימות בכלל – נגד ילדים, קשישים וחסרי ישע. נגד כל מי שחושבים שלא יגיב בחזרה.

אני קוראת לכולן ולכולם – שימו לב לנשים סביבכם. גם אם הן נראות נורמטיביות לחלוטין ו"לא רואים עליהן", יכול להיות שהן חוות אלימות בבית. הן יכולות לעבוד איתכם, לעמוד לידכן בתור לקופה בסופר, בתור לרופאה או בדרך לחוג. הן נושאות עימן סוד גדול שברוב המקרים הן יתביישו לחשוף ואולי אף ירגישו אשמה ומבקרים מסוימים לא יהיו מודעות עד כמה המצוקה שלהן גדולה. עד כמה הן נתונות בסכנה. הכי קל להסות את התחושות הללו ולומר "לה זה לא יקרה", אבל מה אם לה זה כן יקרה, ואתם ידעתם ולא עשיתם דבר?

מתוך טקס הזיכרון שהתקיים אמש. צילום: יח"צ

אלימות יכולה להיות שקופה, לא רק בצורת סימנים כחולים על הפנים והגוף. אלימות יכולה להיות מילולית, פיננסית או מנטלית. היו ערניים, הושיטו יד, אל תתעלמו. "עולם בחסד יבנה". תהא מנוחתן של הנרצחות עדן.

רשימת הישובים בהם יתקיימו אירועי זיכרון ברחבי הארץ בשיתוף עם העירייה/מועצה:
קרית שמונה
מטה אשר
קרית חיים
כמאנה
משגב
סכנין
טבעון
רמת השרון
מודיעין
רחובות
גדרה
רמת גן
באר שבע
אשכול
אילת

טקס זיכרון בסכנין. צילום: יחצ

אירועי זיכרון בבתי העלמין עם משפחות הנרצחות:
בית שאן
מגדל

טקס זיכרון מעל קברה, שארגנה המשפחה של דקלה גדליה ז"ל שנרצחה בבית שאן. צילום באדיבות המשפחה

בתי ספר:
על יסודי "אופק" ו"סולם צור" במועצה אזורית מטה אשר – שעת מחנכת בכיתות י"א-י"ב

שידורים ברדיו:
יום שידורים ברדיו אורנים
רדיו צלילי הקריות
רדיו סהר – הרדיו השוויוני
99 fm בתכנית של בועז כהן
רדיו כנרת
רדיו האסירים בבתי הכלא

הדלקת נר זיכרון:
כל סניפי רמי לוי
כל סניפי רשת TNT
קבוצות פייסבוק, מעגלי נשים וקבוצות נשים ברחבי הארץ
קהילות רפורמיות ברחבי הארץ.

אירועים בחו"ל:
שוויץ – מונטרה
ארה"ב: לוס אנג'לס, סן דייגו, לאס וגאס, סאן פאולו – ברזיל
בואנוס איירס – ארגנטינה
לימה – פרו
טורונטו – קנדה
טגוסיגלפה – הונדורס
מקסיקו סיטי – מקסיקו

צילום תמונה חיצונית: שרית עוזיאלי. מצולמת משמאל בתמונה החיצונית: אפרת פדידה מייסדת הערב והעמותה

אלימות נגד נשיםאני אישה אני שובתתיום הזיכרון לקרבנות אלימות נגד נשיםרצח נשים