"אני לא בסדר": אוון רייצ'ל ווד לא מסתירה את הפגיעות העצמיות בעקבות ההתעללות שעברה

ביום שני האחרון שיתפה בכנות מרגשת השחקנית אוון רייצ'ל ווד, המוכרת בעיקר מ"ווסטוורלד" ו"דם אמיתי", כי עברה התעללות על ידי בן זוגה לשעבר, וסבלה מהרס עצמי בעקבותיה. ווד פרסמה בעמוד האינסטגרם שלה תמונה בה היא נראית בסט צילומים, ופירטה על התקופה הקשה בחייה. "ביום הצילומים הזה, הייתי חלשה כל כך מההתעללות והניצול שעברתי במערכת היחסים שלי", כתבה ווד בתחילת הפוסט. "הייתי כחושה מאוד, מדוכאת מאוד, ובקושי עמדתי על הרגליים. נפלתי לתוך בריכת דמעות ונשלחתי לנוח בבית לשאר היום."

לאחר מספר רגעים שיתפה ווד תמונה נוספת, שקיבלה את התיוג של "תמונה בעלת תוכן רגיש", שכן היא מתארת בה את הפגיעה העצמית שלה, בשל המצוקה החריפה בה הייתה. בתמונה נראית ווד שכובה במיטה, כשעל ידה סימני חיתוך שעשתה לעצמה

ווד בת ה-31 שיתפה את העוקבות והעוקבים שלה בעובדה שכדי להתמודד עם הפגיעה הכואבת, נהגה לפגוע בעצמה ולחתוך את עצמה, אך ללא הועיל. "כשהגבר המתעלל בי היה מאיים או תוקף אותי, הייתי חותכת את הזרועות שלי כדי לפרק אותו מנשקו", כתבה ווד. "וזה הפסיק את ההתעללות – אבל באופן זמני. בשלב הזה הייתי נואשת להפסיק את ההתעללות אבל פחדתי מידי לעזוב אותו." ווד לא מציינת את שמו של בן זוגה המתעלל, אלא רק את מה שעבר עליה. היא סיימה את שני הפוסטים בהאשטאג #אנילאבסדר #IAmNotOK

בהשראת ווד, מספר משתמשות ומשתמשים בטוויטר השתמשו בהאשטאג כדי לחלוק את הסיפורים שלהם על התעללות במשפחה שעברו, ובתוך מערכות זוגיות רעילות. ווד שיתפה הודעות אלה בעמוד שלה, והביעה בהן תמיכה. 

"כל הילדות שלי הייתה לא בטוחה וסבלתי מנחת זרועם של אנשים מתעללים, טרוריסטים מטורפים שהיו בביתי שלי. תהיתי אם אמא שלי עוד בחיים, בכל פעם שחזרתי מבית הספר", כתב לה אחד העוקבים. "היינו קורבנות של אלה האמורים לעזור לנו. אנחנו צריכים לעשות את זה טוב יותר", כתב גולש אחר וסיים בהאשטאג #IAmNotOK. אחרת כתבה: "#IAmNotOK, אמרו לי יום יום שאני לא טובה מספיק, שאני צריכה להסתיר את הרגשות שלי, שאני צריכה להיות יפה יותר, רזה יותר, שקטה יותר. היום, 31 שנים לאחר מכן – ואני עדיין יכולה לשמוע את הקולות האלה בראשי, אומרים לי שאני כישלון", וגם "אני עדיין פגועה ממערכת היחסים שהייתה מלאה בהתעללות רגשית. #IAmNotOK".

סלבס נוספים, כולל מעצבת האופנה אלי הילפיגר והשחקנית לינדה פרי, שיתפו גם הן את הפוסטים, להגברת המודעות ולחיזוק אלה המצויות ומצויים במצוקה. "אני לא בסדר עם העובדה ש-20 אנשים כל דקה, עוברים התעללות מבני או בנות הזוג שלהם.", צייצה פרי.

שעות לאחר מכן ווד פרסמה סרטון בו היא מפרטת כיצד היא נאבקת כדי לשמור על ביטחונה ועל עצמה. "אני חושבת על זה כל יום בדרך זו או אחרת", אמרה, "אני לא בסדר, כי לא משנה כמה עבודה אני עושה, או כמה עבודה עשיתי, אני עדיין מחפשת איזו תחושת שלווה ושלום, אני עדיין שואפת להרגיש בטוחה. אני מנסה לשים מאחוריי כל מה שהיה, אבל אני לא יודעת אם אי פעם אוכל לעשות זאת בצורה מלאה."

ווד נראית בסרטון כשהיא נלחמת בדמעות ומדברת מדם ליבה. היא ממשיכה לומר כי אינה זוכרת מתי הרגישה בטוחה או לא מפוחדת.

בפברואר לפני כשנה, ווד העידה בפני וועדת המשנה של בית המשפט בוושינגטון, ותמכה בחוק המבקש לטפל בזכויותיהם של מי שנפגעו מהתעללות בתוך המשפחה. החוק אמור להיות מיושם בכל 50 המדינות של ארצות הברית. במהלך הדיון סיפרה ווד על האונס שעברה, על ההתעללות הגופנית והמנטלית, על בן הזוג שהיה לה באותה תקופה וכן על שני ניסיונות ההתאבדות שלה, שהובילו לאשפוזה בבית חולים פסיכיאטרי.

"נקודת המפנה בחיי הייתה כשהתחלתי לחפש עזרה מקצועית כדי להתמודד עם הטראומות והלחץ הנפשי בו הייתי שרויה", מספרת ווד. "אבל לא כולם כמוני. לא כולם ברי מזל ואונס עבור חלק מהנפגעות יכול להיות כמו מוות איטי, שנוצר מכמה דקות של טראומה."

בנוסף לכך ווד שיתפה במגזין "ניילון" על המאבק שלה בבריאותה הנפשית. היא סיפרה כי ניסיון ההתאבדות היה כנראה "הדבר הכי גרוע הכי טוב שקרה לי". פוסט טראומה לאחר תקיפות מיניות הוא נושא שמתחיל להיות מדובר כעת, ובישראל מי שמובילה את הנושא היא העיתונאית והפעילה החברתית, יעל שרר.

"הרגשתי כל כך חסרת ערך, וכמה שהעולם יהיה טוב יותר בלעדיי. אבל אז הבנתי שעזרתי לעצמי בדרך שמעולם לא חשבתי שתהיה נכונה. נתתי למישהו אחר – שנתן את זה לי בחזרה", כתבה ווד. "דיכאון הוא לא חולשה, הוא מחלה. לפעמים, מחלה קטלנית, אבל לפעמים כל מה שאנשים צריכים לדעת זה שהם אהובים ואחרים שם עבורם".

בינתיים נראה שההאשטאג החדש שיצרה ווד צובר תאוצה, ואין לנו אלא לקוות שהוא יאפשר לנשים וגברים לשחרר את עול האשמה, הבושה והכאב, שמתלווים לפגיעות מיניות והתעללות. האשמים היחידים הם המתעללים, ואת זה כולנו חייבות לזכור – ולהזכיר.

#MeTooאוון רייצ'ל וודאינסטגרםאלימות נגד נשיםאת לא אשמהדיכאוןקשיים נפשיים