"הוא היה מרביץ לי ומאיים עליי ואני שתקתי כי התביישתי שמישהו יידע"

"חייתי כמו מלכה. הוא פינק אותי בתכשיטים, שכר לנו דירה גדולה ומפוארת, הכל תמיד היה הכי משוכלל והכי יקר כדי שאני אהיה יפה ושותקת. בפועל המצב שלי היה נוראי. הוא הרחיק אותי מהמשפחה שלי וניסה לשלוט בהכל. הוא היה משפיל אותי, מרביץ לי ומאיים עליי ואני שתקתי כי התביישתי שמישהו יידע. נתתי לו צ'אנס ועוד צ'אנס אבל כלום לא השתנה. כל יום שעבר הפכתי להיות מכווצת ומפוחדת יותר ויותר ורק התפללתי שהוא יפסיק להרביץ לי, אבל זה לא קרה".

הסיפור הנוראי הזה הוא של יעל לויתן, מאפרת מקצועית ואמא לשני ילדים. לפני 30 שנה היא חייתה עם בעל אלים ומתעלל אבל למרות הפחד והקושי הגדול, היא הצליחה לעזוב אותו ולבנות חיים חדשים עם ילדיה. לויתן הסכימה לחשוף את התקופה הקשה בחייה בקמפיין שיזמו און לייף ועמותת ל.א לאלימות לקווי חירום לנשים בזוגיות אלימה. כחלק מהקמפיין הצטלמה יאנה בריקסמן, מגישה ועורכת ברדיו כאן-רק"ע כאשר היא מספרת את סיפורה של יעל כאילו היה שלה.  

הקמפיין לקידום קווי החירום נולד במטרה לחשוף נשים שנמצאות בקשר אלים לעובדה שיש מתנדבות שיכולות לסייע לנשים בזוגיות אלימה, פיזית או נפשית, ופנויות לשיחה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. הצורך הדחוף בהפצת המספר הגיע בעקבות מותן של מיכל סלה, מריה טל ואסתי אהרונוביץ' ז"ל שנרצחו באכזריות על ידי בני זוגן מוקדם יותר השנה. המתנדבות בקווי החירום עוזרות לנשים שרוצות לדעת כיצד לפעול, מעוניינות להתייעץ או אפילו רק רוצות לפרוק את שעל ליבן. מספרו של הקו הוא 6724*.

"פתאום בלי הכנה הגיעה סטירה", כתבה יעל בטור שפורסם באון לייף, "הלם, אלם, שתיקה, מבוכה, בושה, פחד, וכעס. מערבולת של רגשות, של תחושות, של מחשבות. ומיד אחר כך בקשת סליחה, ומתנות, ועוד סליחה והבטחה שזה לא יקרה שוב, ושוב סליחה ועוד מחילה. הסיפור שלי זה סיפור חיים של ילדה-נערה-אישה שהצליחה לצאת מהתופת".

אלימות כלפי נשים מגיעה בצורות שונות ולמרבה הצער קיימת בכל קבוצת אוכלוסייה. המתנדבות בקווי החירום של עמותת ל.א לאלימות מקבלות שיחות גם מנשים דוברות רוסית, אמהרית וערבית ומסייעות ומפנות לגורמים הרלבנטיים. יאנה בריקסמן הצטלמה לסרטון פעמיים, פעם אחת היא הקריאה את מילותיה של יעל בעברית ובפעם השנייה ברוסית, הכל במטרה להגיע לכמה שיותר נשים, ובמקרה הזה גם לכאלו שלא דוברות את השפה. מלבד בריקסמן, התגייסו לקמפיין קווי החירום גם דנה אינטרנשיונל, תמר איש שלום, אמילי עמרוסי, וקארין ושירן סנדל. כל אחת מהן סיפרה סיפור חיים של אישה אמיתית שחיה עם גבר אלים ומתעלל והצליחה להינצל. החיבורים המיוחדים שצולמו יופצו ברחבי הארץ יחד עם מספרו של קו החירום.

"אני יודעת איך זה מרגיש כשמאיימים עלייך, כשמשפילים אותך והופכים אותך לקטנה. הייתי שם לפני 30 שנה. אבל תאמיני לי, אפשר לצאת מזה. אני עשיתי את זה וגם את יכולה. אל תהיי לבד, תשתפי. יש מי שיכול לעזור לך. אל תהססי לבקש עזרה. חייגי: 6724*"

#לאמשאיריםאףאחתלבדאלימות כלפי נשיםיאנה בריקסמןיעל לויתן