הגיע הזמן לשטח את עקומת האלימות במשפחה

עקומה משתטחת ועקומה עולה.

בחודשים האחרונים, עם פרוץ מגפת הקורונה, הפך צמד המילים "השטחת העקומה" לשגור בפינו, ביום יום. מדי ערב, בשיא הפריים טיים ובכל הערוצים- מדברים על מצב העקומה. אכן, בימים אלו אנו מתבשרים כי סוף סוף, העקומה הולכת ומשתטחת. 

אולם, לצד עקומת תחלואת הקורונה, הולכת ומתפתחת עקומה נוספת. עקומה מאיימת ומטרידה של מגיפה קשה יותר, ארוכת שנים, שבניגוד לעקומה הקורונה המשתטחת, היא רק הולכת וצומחת- עקומת האלימות במשפחה.

דווקא בימי הקורונה, דווקא הבית שהיה שאמור להיות המפלט, המקום הבטוח והמוגן, הפך למקום המסוכן ביותר, למלכודת מוות למאות אלפי נשים וילדיהן.

הלחץ הנפשי, החרדה, חוסר הוודאות, אבדן העבודה, המצוקה הכלכלית, ההסתגרות בבית והנתק ממקורות התמיכה וגורמי הסיוע, מגבירים בימים אלו את האלימות הקשה, הן פיזית והן מילולית, בתוך המשפחה.

מחאת הנשים התחדשה. מפגינים ומפגינות יצאו להפגין בכל הארץ. בתמונה הפגנה בחולון, צילום חן אריאלי

מאז תחילת הסגר, 5 נשים נרצחו על ידי בני זוגן. 4 נשים התאבדו על רקע אלימות במשפחה. לפני יומיים הייתה זו טטיאנה חייקין ז"ל מבת ים, בשבוע שעבר הייתה זו מסטואל אלאזה ז"ל, תושבת חולון שנרצחה על ידי בן זוגה מאנדפרו בדירתם. בשני המקרים הגברים ריצו עונשי מאסר על אלימות נגד בנות זוגן.

על פי נתוני המשטרה ,מתחילת המשבר חלה עליה של 30% בפניות המדווחות על אלימות כלפי נשים.

על פי נתוני משרד הרווחה, ב-12 הימים האחרונים, קיימת קפיצה של פי 4 פניות ביחס לחודש הראשון של הסגר; מספר פניות המצוקה של נשים למוקד טיפס מ-8 פניות ביום למעל ל-33 פניות ביום. 

ואצלנו בקווי החירום של עמותת ל.א לאלימות מסתמנת עליה של פי 5 בכמות הפניות שהייתה מלפני הקורונה.

מצוקת הנשים והקושי לפנות לקבל עזרה זועקת. לא פעם, הנשים שהתקשרו ממהרות לנתק בשל הפחד שיתפסו.
כמו כן עלה מספר הפניות בלילה זמן שהגבר ישן ויש פחות סכנה שישמע אותה.
תופעה בולטת נוספת היא פניות רבות של שכנים, חברות ובני משפחה המתקשרים לבקש סיוע ,להתריע על צעקות וחשד לאלימות אצל השכנים.

וזה רק קצה הקרחון. ישנן עוד מאות נשים הנמצאות בבתים אלימים, שחיות בפחד קיומי של ממש, ללא יכולת לזעוק לעזרה. למעשה, המימדים האמיתיים עדיין לא ידועים. הגרף הולך וגדל ולא מראה סימן השטחה.

הפגנה בבת ים. צילום אסתר אסולין

הקורונה תעבור. כולם כבר מדברים על אסטרטגיית יציאה. אבל כבר שנים שאיש לא מדבר על אסטרטגיה ליציאה ממגפת האלימות במשפחה. 

הצלחנו להילחם בקורונה בצורה מרשימה. אילו הממשלה תראה סוף סוף יותר רצון, נוכל להיערך ולהילחם גם באלימות במשפחה. זו השעה לפתוח מסגרות לגברים אלימים, להרחיב את מעגל התמיכה בנשים שמבקשות לצאת מהבית, לשים אזיק אלקטרוני שיתריע כשגבר מתקרב למרות צווי הרחקה שהוצאו נגדו, וכן, גם להחמיר בענישה. כל התכניות כבר מוכנות, מרביתן אושרו על ידי הממשלה, רק צריך להתחיל לבצע.

עדיין לא מאוחר, בואו נשטח את הגרף.

**

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? מתלבטת אם זה גם מצבך ואם מסוכן לך בבית? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
אלימות במשפחהמשבר הקורונה