צעדת הנשים: "שימו את מניעת הרצח הבא בראש סדר העדיפויות שלכם"

היה קשה לשמור על מרחק 2 מטרים בהפגנה הערב בתל אביב. אלפים רבים של מפגינים התקבצו שם, נשים וגברים, מצפון ומדרום, מערים, מקיבוצים ומושבים, ממרכזי קליטה ומכפרים ערביים, וחברי תנועות נוער, כולם כאחד באו למחות ולהצטרף למאבק באלימות נגד נשים. מתחילת השנה נרצחו בישראל 11 נשים ותינוקת בידי בני זוגן או קרובי משפחתן, מאז החל משבר הקורונה נרצחו 8 נשים, קורבנות מגיפת הקורונה כפי שכינו אותם על הבמה. הדרישה הייתה ברורה- על ממשלת ישראל לעמוד בהתחייבות שלה ולהעביר את 250 מיליון השקלים שהוקצו כבר לפני שנתיים וחצי למאבק באלימות נגד נשים ומעולם לא הועברו ליעדם. כמעט כל אחת מהמפגינות נשאו שלטים 'די לרצח נשים', 'ביחד נשים סוף לאלימות ו'תנו את הכסף'. רבות אחזו במודעות אבל קטנות ועליהן שמותיהן של הנרצחות השנה. קבוצה אחת תפסה את תשומת הלב כשחצתה את הקהל כשעל חולצתן של כל אחת מחבריה תמונתה של מאיה ווישניאק ז"ל שנרצחה על ידי בן זוגה רק לפני שבועיים, היו אלו בני משפחתה וחברותיה שהתייצבו כולם להפגין. 

עין לא נשארה יבשה כאשר עלו אחת אחרי השנייה האחיות של, לילי בן עמי שאיבדה את אחותה מיכל סלה ז"ל לפני שמונה חודשים ומאז היא נלחמת באלימות נגד נשים מדי יום ושירה ווישניאק, אחותה התאומה של מאיה ווישניאק ז"ל שעכשיו נשבעה גם היא לא לנוח כדי לעשות את כל שאפשר כדי למנוע את הרצח הבא: "אני לא רוצה שאף אחות אחרת תצטרך לקבור את אחותה בגיל 21. אני לא רוצה שהתופעה הזו תימשך. אני רוצה לעשות את כל מה שביכולתי כדי למגר את התופעה הנוראית הזו. ולכל מי שהגיע לפה היום – בואו נדאג שמאיה שלי תהיה האחרונה" אמרה בבכי האחות האבלה. "אני פונה אליכם, חברי וחברות הכנסת בדרישה, שימו את מניעת הרצח הבא בראש סדר העדיפויות שלכם. הרימו את הכפפה והובילו יחד איתנו את המאבק. יש פתרונות והם בידיים שלכם, אין לנו יותר זמן לבזבז. מאיה אני מבטיחה לך, את לא תהיי חלק מהסטטיסטיקה.”

לילי בן עמי צילום רון לגזל

״זו השעה לצופף שורות. שלבו ידיים, חזק. חומה בצורה. אפס אגו ואפס רחמנות לאלימות. אפס נרצחות בשנה. מספיק עם שיח הבעיות והקורבנות, עם הפלסטר על הפה והאישה שמקופלת בפינה." אמרה בן עמי. היא קראה לשלב כוחות כדי לפתור את המצב. "זהו השעה לשיח של פתרונות," אמרה. "ישראל הצליחה לעצור את טרור הסכינים באמצעים טכנולוגיים, ישראל היא מעצמה של מלחמה בטרור, הגיע הזמן שנהפוך למעצמה של מלחמה בטרור מבית."

מארגנות הצעדה שהפכה לעצרת בהנחיית המשטרה, דרור שדות, סתיו ארנון ורותי קליין, שותפות לדירה שהיו גם אלו שיזמו את שביתת הנשים לפני שנה וחצי אמרו בפתח העצרת: “אנחנו כאן כי אנחנו יודעות ויודעים שזה מתחיל בלהגיד לנערות מה מותר או אסור ללבוש ונגמר בלהרגיש בעלות ויכולת לעשות בגוף שלהן מה שרוצים. ממשיך גם בפערי השכר שרובנו חוות, ובסוף במינויים לוועדות בקבלת החלטות אשר נשים לא חלק מהן. אנחנו פה כי אלימות כלפי נשים היא בעיה חברתית שיש בה גבר, יש אישה, אין מדיניות ויש רצח. סיימנו להקשיב למקבלי ההחלטות מדברים על עצמם, הגיע הזמן שיתחילו לדבר עלינו.”

מדליקים את האור לאלו שזקוקות לו. צילום רחפן הראל בן נון

ניר אלימלך, אחיה של השחקנית והדוגמנית ענת אלימלך ז"ל שפועל כבר שנים למלחמה באלימות נגד נשים הזכיר שכל גבר אלים שלא עובר טיפול הוא בגדר פצצה מתקתקת: "אלימות היא מחלה, המחלה הכי מדבקת שיש . במדינת ישראל, לא מעוניינים למנוע את הרצח הבא, פחות מאמינים לנשים שמתלוננות ואם אנחנו לא מקשיבים לנשים שמתלוננות, אז מתי כן נקשיב להם, כשהן יהיו עמוק בבטן האדמה? בשנת 2020 במדינת ישראל הטרור המגדרי מכה בעוצמה והמדינה מסרבת להכיר בנרצחות כנפגעות טרור מגדרי. אם המדינה היתה מכירה בנרצחות כנפגעות טרור, היה תקציב, סיוע ותמיכה למשפחות.״

סמאח סליימה, מנהלת הפרויקט 'מאבק באלימות בחברה הערבית' ניסחה את הדברים אולי ברור מכולם: "זו המגיפה האמיתית שהייתה פה לפני מרץ ותישאר גם אחרי הגל הראשון והשני ואפילו אחרי המצאת החיסון המיוחל לקורונה. המגיפה נגדה אנחנו מוחות היום ניתנת לריפוי, אינה גזרת שמים והיא מתוחזקת היטב בידי גברים אלימים, אחיותיי, האלימות נגד הנשים הוא הווירוס האמיתי שגבה חיי 11 נשים במדינה הזאת, מחציתן ערביות. ושום מכונת הנשמה לא תחזיר אותן. ולא הוקם צוות ניהול משבר עבורו." וזכתה למחיאות כפיים רמות מהקהל.

"שום מכה או סתירת לחי שמעוגנת בספר התקציבים, קיצוצים, עיצומים ,או הידוק חגורה  עבור אישה שמקבלת  צליפה בחגורה, החגורה שנפתחת למען הגברים ששולטים בנו, כרס המלך התמלאה תקציבים עבור תכניות סרק, תפקידים ומינויים פוליטיים שמתחזקים את פניה המכוערות של ממשלה, ממשלה פוליגמית עם שני ראשים, שהולידה עשרות נתינים מעונבים שיקבלו לשכה על חשבוננו כדי לעשות כלום. ואנחנו, אנחנו הנשים וביטחוננו לא עומדים בראש מעיינם.  אני מבטיחה לכם שמשאבי ארגוני הנשים, האקטיביסטיות והמתנדבות  שעומדים מאחורי המצעד הזה ביחד לא שווים עלות שר אחד מיותר. מדינה שלמה התעסקה במעקב אלקטרוני אחרי חולי קורנה, ומודיעה לי בהודעה שבסביבה שלי יש חולה , אך לא מסכימה להודיע לנשים שגבר אלים, אנס, מטריד, מורשע או מואשם באלימות נמצא בסביבה."

העצרת צילום רון לגזל

על דבר אחד הסכימו הדוברים כולם, נגמר הזמן לשתוק, ולחכות להחלטות שאולי יבואו ואולי לא. בממשלה עם 35 שרים ושני ראשי ממשלה לא נמצא שר אחד שיישא בגאווה את התואר השר למאבק באלימות במשפחה. בהתאמה גם לא נמצא התקציב, המפגינות והמפגינים הערב בתל אביב הבהירו שלא יוותרו כי צריך לעשות את הכל, אבל באמת הכל, כדי למנוע את הרצח הבא. 

***

לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
אלימות נגד נשיםצעדת הנשים הראשונה