כשאדם זר מחליט לסטור לילד שלך כדי לחנך אותו

כמה פעמים קרה לך שהסתובבת עם הילד איפשהו במרחב הציבורי והקטנצ'יק לא ממש התנהג כפי שהיית רוצה שהתנהג, כפי שמצופה ממנו? בואו נודה באמת- פעוטות שנשכבים על רצפת הקניון, צווחים וממררים בבכי עמוס נזלת ושזור מילים קטועות ולא ברורות הם מחזה די נפוץ. אפשר להתחיל להתווכח על "החינוך בימינו", על "איזה דור מפונק" ועל דרכי התמודדות עם פעוטות דעתניים אבל בשורה התחתונה- בין אם יש לכם ילדים ובין אם לא, אם אתם יוצאים לפעמים מהבית ודאי נתקלתם הרבה יותר מפעם אחת בילד שמדבר בקול רם מדי במסעדה, צועק בסופר, בוכה בקניון או מתיישב על המדרכה בהפגנתיות ומסרב לקום.

בהנחה שלא מדובר בילד שלכם, מה עושים עם זה? ובכן, רוב האנשים מתעלמים. אחדים עשויים להתערב עם הצעת עזרה או איזו הערה שתביע את אי שביעות רצונם. כן, זה בהחלט מפתה לחשוב שאתה היית מתמודד עם המצב טוב יותר. לכל הורה יש לפחות סיפור אחד על אדם זר כלשהו ששפט את סגנון ההורות שלו.  אבל לגלגל עיניים מול ילד בהתקף זעם ואולי למלמל "ובכן, אם זה היה הילד שלי, הייתי… (עצה מעצבנת כלשהי)" זה משהו אחד ולהתחיל לחנך ילד של אחרים באמצעות מכות זה כבר משהו אחר.

וזה בדיוק הסיפור של לוגן מוריס שלקח לקניות את בנו הפעוט. מוריס, תושב העיר ניונאן שבג'ורג'יה, ארה"ב, נכנס עם בנו בן השנתיים לסניף מקומי של רשת הסופרמרקטים האמריקאית 'קרוגר'. ע"פ הדיווח, כשהשניים הגיעו לקופה, ביקש הילד מאביו שיקנה לו ממתק והאב סירב. הילד, כמה צפוי, מחה בקולניות על הסירוב ואז הגיח מהתור אדם זר לחלוטין, תפס את הילד, סטר לו שלוש פעמים ואמר לאב ההמום: "אתה רואה? ככה אנחנו מתמודדים עם ילדים במקסיקו".

האב סיפר בחדשות המקומיות על האירוע יוצא הדופן: "הייתי בהלם. לא ידעתי מה לחשוב. עזבתי מיד את החנות והזעקתי את המשטרה". על פי סוכנות הידיעות AP, האיש, חואן גווארה מרטינז בן ה-62 נעצר ונלקח לחקירה. למרבה המזל, מוריס סיפר כי בנו לא נפגע פיזית על ידי המחנך הרנדומלי אלא רק היה מבולבל מכל הסיטואציה.

יממה לאחר האירוע הודיעה 'קרוגר' שמרטינז הפך לפרסונה נון-גרטה בכל סניפי הרשת והבטיחה לאסור עליו את הכניסה בפעם הבאה: "אנחנו לוקחים את העניין הזה ברצינות רבה. מתן ביטחון ללקוחות בחנויות שלנו הוא בראש סדרי העדיפויות שלנו. אנחנו לא נסבול סוג כזה של התנהגות בסניפים שלנו. אנו מעריכים את מהירות התגובה של העובדים שלנו בדיווח לרשויות החוק. אנו פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות, ונסייע בכל דרך אפשרית בחקירת האירוע".

בערוץ WSB-TV 2 דווח כי נראה שמרטינז היה שיכור בזמן המעצר וכי הוא נעצר למעלה מ-50 פעמים במהלך 10 השנים האחרונות, בעיקר על עבירות שיכרות בציבור. זו הקלה גדולה לדעת שמדובר במקרה חריג של אדם שיכור ספציפי ולא במגמה חדשה של אנשים שהחליטו להרביץ משמעת בילדים אקראיים.

ובכל זאת, כדאי לנהל שיחה גדולה יותר על ההכאה עצמה. לפי סקר שפורסם במגזין סיינטיפיק אמריקן, כמעט מחצית מההורים האמריקאים סטרו בעבר לילדיהם כעונש. עם זאת, מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת מישיגן ואוניברסיטת טקסס באוסטין הראה כי 75 מחקרים שונים שנערכו על הכאת ילדים, הוכיחו שהפרקטיקה נוטה להשפיע לרעה על ילדים, והיא קשורה ישירות ל"עלייה חדה באגרסיביות, פיתוח בעיות התנהגותיות ומנטליות כמו גם יכולת קוגניטיבית מופחתת והערכה עצמית נמוכה". יש מספיק דרכים אחרות לייצר משמעת אצל ילדים ללא תוצאות קשות ובלתי הפיכות.

הורותחינוך ילדים