בעקבות הפרסום באון לייף: רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב. "הפרדה מגדרית היא שערורייה"

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, צייץ הבוקר בעקבות הפרסום באון לייף: "הפרדה מגדרית היא שערורייה, על אחת כמה וכמה בחינוך הממלכתי. אני מגבה את המנהלים והמורים על החלטתם הערכית הנכונה."

חולדאי לא היחיד להגיב.  אבי גבאי, ראש המחנה הציוני צייץ אף הוא הבוקר וקרא לשר החינוך נפתלי בנט לבטל את ההפרדה המגדרית. "אדוני שר החינוך, תקן את זה בעצמך. לא צריך שום ועדה. רק שכל ישר. אלה ילדים!" כתב גבאי בטוויטר.

הפרדה מגדרית היא שערורייה, על אחת כמה וכמה בחינוך הממלכתי. אני מגבה את המנהלים והמורים על החלטתם הערכית הנכונה.

אמש פרסמנו כי מחוז תל אביב במשרד החינוך הזמין את מנהלי בתי הספר לרשום תלמידים ליום "משחקים של פעם" אבל בהפרדה מגדרית.

28 מנהלי בתי ספר יסודיים בתל אביב  (מתוך 60 בתי ספר) החליטו לא לעמוד מנגד והודיעו על ביטול השתתפותם באירוע, אחרי שהבינו שהדרישה הזו של משרד החינוך מגיעה לנוכח והכוונה לשתף מגזרים בהם קיימת הפרדה מגדרית.

"אנו, מנהלי ומנהלות בתי ספר, עוסקים מידי יום בצמצום פערים מגדריים, בפעילויות משולבות, בהכלה ובשיח מקדם. באחריותנו ומתפקידנו להוכיח לתלמידי ולתלמידות בית ספרנו כי אין מקום להבדלים מגדריים בתחום החינוך, ההשכלה, ההתפתחות, היצירה, והמיומנויות האישיות והחברתיות," כתבו המנהלים.

"אנו רואים במהלך הפרדה זה פסול, לא מקדם, מחפצן את גופם של ילדים ומרחיב את הפערים המגדריים בחברה הישראלית. אנו, כמשרתי ציבור, העובדים בקהילות בעלות צביון פלורליסטי, מוצאים שאין זה משרת את הערכים של הקהילות אותן אנו משרתים, על גווניהם השונים: חילוניים, דתיים, עשירים, עניים, מזרחים, אשכנזים, ערבים, יהודים וכו'. אחריותנו כאנשי חינוך היא לחתור לשוויון בין המינים ולמוסס את עקרונות ההפרדה המגדרית בקרב נשים וגברים כאחד. "

מתוך חוברת משרד החינוך "משחקים של פעם". דווקא הכוונה נראית ברורה

ברשתות החברתיות בדקו אמש הורים רבים האם המנהלים בבית הספר של ילדיהם נמנים על רשימת החותמים.

"שמחה ששני מנהלי בתי הספר בהם למדו לומדים ילדי חתמו. נמשיך לחזק אותם לצמצם את הפערים," כתבה אמא תל אביבית. "מקומם שעל המכתב לא חתמו כלל המנהלים. אני גם קראתי להורים שילדיהם בבית הספר שלא חתמו להרים קול צעקה ולהוסיף את חתימתם. שיוני חייב להתחיל מהבית (או מבית הספר). כתבה אחרת.

"לצערי מנהלת בית הספר שבו לומדת בתי טרם חתמה. אני ממתינה. #בושה, " כתבה היום שרון אברהם-ויס, מנכ"לית האגודה לזכויות האזרח שיחד עם מאות הורים בבית הספר פנו למנהלת בדרישה שתחתום

יש לציין כי למרות הפרסום הרב והתגובות, עד רגע זה אף מנהלת או מנהלת בית ספר נוסף בעיר לא ביקשו לצרף את חתימתם למכתב.

המנהלים שכן חתמו הציעו פתרון: קיום מקצים נפרדים לאוכלוסיות המעוניינות בכך, אולם גיא דגן, המפקח על החינוך הגופני במשרד החינוך ענה היום בתשובה לאון לייף כי בכוונתו למנות וועדה מקצועית שתשנה את מתווה הפעילות, כך שהיא תתן מענה ראוי והולם לכל האוכלוסיות השונות במערכת החינוך. בראיון ל"הכל דיבורים" עם רזי ברקאי ובעז ביסמוט טען דגן כי לא יספיקו לשנות את התכניות לגבי יום הפעילות הקרוב. "זו החלטה שלי יחד עם הצוות שלי, השר לא מעורב, נחשוב על זה מחדש ונעשה שינוי ונפתח תחרויות לקבוצות מעורבות אבל אני לא מאמין שאפשר לעשות זאת מהרגע להרגע"

דגן ציין  כי הפעילות הזו מתרחשת בשישה מחוזות בישראל אולם מאף מחוז אחר לא הגיעו תלונות.

לדבריו מדובר במתווה ישן שפועל שנים רבות מאז שנת 2010, השנה בה גדעון סער היה שר החינוך.

רק לפני חודש ימים, המחלקה המדוברת הוציאה למנהלים מייל לקראת שבוע החינוך הגופני לבריאות, פנאי וערכים. משפט אחד הודגש בבקשה למנהלים: לשים דגש על חינוך גופני מודע מגדר.

המכתב למנהלי בתי הספר שמבקש לשים דגש על חינוך גופני מודע מגדר

 

הועד המרכזי של הורי תל אביב– יפו הודיע כי הוא תומך ומחזק את ידיהם של מנהלי בתי הספר בתל אביב אשר יזמו וחתמו על המכתב הקורא לביטול ההפרדה המגדרית בטורניר "משחקים של פעם" והודיעו כי תלמידיהם – ילדינו לא ישתתפו בטורניר באם לא תבוטל ההפרדה המגדרית.
"אין מקום להפרדה מגדרית בפעילות בתי הספר ואנו גאים במנהיגות שהפגינו מנהלי בתי הספר האמונים על חינוך ילדינו על עקרונות השוויון והדמוקרטיה."

אורנית רמתי דביר שכתבה דוקטורט בנושא מיגדור בחינוך הגופני טוענת כי אין הצדקה להפרדה גם לא בחינוך העל יסודי. "חינוך גופני זה לא ספורט," "יש למידה פורמלית של המשחק עצמו ויש ולמידה לא פורמלית ביום פעילות כזה. מה המסר שהם לומדים מההפרדה? שבנים ובנות לא מסוגלים להגיע לאותם הישגים? שאי אפשר לשחק ביחד או לחיות יחד?" לדברי חלק מהחינוך הגוני הוא לחנך למחייה יחד. "מה השלב הבא מתמטיקה בנפרד? ספרות? או אנגלית?"

הפרדה מגדריתחינוך גופנימשחקים של פעם