בעקבות הפרסום באון לייף: קריאה למחאת "שישי קצר" בתל אביב

בעקבות פרסום onlife ביום ראשון האחרון לפיו עוד ועוד בתי ספר מנהיגים קוד לבוש מחמיר שפונה לבנות בלבד במערכת החינוך החילונית, קמה סערה, הן בבתי הספר התיכוניים והן בבתי הספר היסודיים, עכשיו מגיע שלב המחאה.

עו"ד ראובן לדיאנסקי, יו"ר תנועת "חי – חילונים ירוקים" וחבר מועצת עיריית ת"א קרא לכל התלמידות בבתי הספר הממלכתיים בתל אביב להגיע היום, יום שישי (15/6) בשורטס וזאת בעקבות הפרסום על הדרישה מהן להגיע לבתי הספר עם מכנסיים עד הברך או קצה היד. " אין שום הסבר הגיוני ומספק, שניתן לתת לילדה בת 10 או 12, על כך שהיא לא יכולה להגיע לבית הספר במכנסיים קצרים ושהיא נדרשת להגיע במכנסיים ארוכים (לטיולים) או שיש מי מצוות המורים שמודד את מכנסיה לעומת הבנים עליהם אין כל מגבלה – וגם לא צריכה כמובן להיות," לשון הפנייה שלו. 

עוד הוסיף לדיאנסקי "מדובר בתופעות פסולות של הדתה וכפייה של ממש ועוד בבתי ספר ממלכתיים אשר נמצאים בשכונות חילוניות. אם זה קורה בבתי הספר הללו אני מניח שהמצב דומה או אף גרוע יותר בבתי ספר נוספים בעיר.יש כאן פגיעה בעיקרון השיוויון בין המינים שהוא מרכיב יסוד בדמוקרטיה. לא מדובר בכללי לבוש סבירים אלא ב"משטר צניעות" פסול שמעביר מסרים מעוותים אשר עלולים לפגוע בבטחון האישי ובערך העצמי של בנות צעירות. נכון שלכל אחת ואחד יש את החופש לבחור מה הוא /היא רוצה ללבוש. אבל הפעם לצורך המחאה אנו מבקשים שיבואו בשישי הקרוב לבית הספר בשורטס."

כזכור בכתבה השבוע הוזכרו שלושה בתי ספר בתל אביב. הראשון בית הספר התיכון "ליידי דיוויס" בו התבקשו תלמידות להגיע לטיול שנתי עם מכנסיים עד הברך או עם מכנסיים ארוכים בלבד. התוצאה : הבנות יצאו לטיול עם מכנסיים ארוכים והבנים עם מכנסיים קצרים.

שני בתי ספר יסודיים הוזכרו בכתבה:  בית הספר "מגן" שבו נדרשו תלמידות כבר בכיתה ה' לעמוד בקוד לבוש מחמיר לפיו מכנסיים צריכים להיות 2 אצבעות לכיוון הברך. לפני חודש אחת התלמידות נקראה לצאת מהכיתה החוצה לשיחת נזיפה על אורך המכנסיים. אמא מבית הספר סיפרה: "זה פסול ופגום וזו התחמקות מאחריות. יש פה העמדת פנים שמדובר בקוד לבוש מכבד כשמאחורי זה יש הדתה מכוונת שהמנהלים נאלצים לכבס אותה. לא שאני בעד שיילכו עם מכנסי תחתונים אבל מכנסיים קצרים כאלה, עד אמצע הירך, זה לגמרי הגיוני עם החום שם בחוץ… גם בזמני הלכו ככה ולא הייתה בעיה".

בבית הספר "דוד ילין" כיתה ה' נדרשו ללבוש מכנסיים עד קצה היד. וכך זה עבד: בנות שהגיעו עם מכנס קצר מכך התבקשו לפתוח את כל הקפלים בעמידה מול הכיתה ומי שהיה אצלה קצר מדי בעיני המורה קיבלה התראה, שבפעם הבאה תוצא להתקשר להורים שיביאו לה מכנסיים לבית הספר. מנהלת בית הספר ענבל שרף אמרה בראיון ל"נכון להבוקר עם ישי שנרב" בגלצ שלא נעשתה פנייה מול הכיתה אולם מעדויות הורים ותלמידים הפנייה לתלמידות הייתה פומבית. לדבריה תלמידות התבקשו להתקשר להורים להביא מכנסיים חלופיים כשלבשו מכנסיים בגובה ישבן בלבד.

יצויין כי בחוזר המנכ"ל הרלוונטי של משרד החינוך לא כתוב דבר על אורך המכנסיים. מה שכן כתוב הוא כי "הנהגת תלבושת אחידה תתקבל באמצעות תהליך חינוכי דמוקרטי, שיהיו שותפים לו צוות בית הספר, התלמידים וההורים.  עוד נאמר בחוזר כי "הנהלת בית-הספר רשאית להחליט על הגבלות בלבוש ובהופעה הכללית, ובכלל זה תספורת, איפור, תכשיטים, סוג הנעליים וכד'

במכתב לראש העיר תל אביב רון חולדאי , דרש חבר המועצה את התערבותו המיידית: "אבקשך להעביר הנחייה ברורה למנהלי כל בתי הספר הממלכתיים בעיר שהנהגת "משטר צניעות" בבתי הספר בעיר הוא דבר פסול ולא מקובל וכי אין לפגוע בעיקרון השיוויון בין המינים. בנוסף, אבקש להורות למנהלי בתי הספר אשר פועלים כפי המתואר במכתבי זה לחדול מכך מיד."

 

הדתה בבתי הספרהפרדה מגדריתמחאת המכנסוניםשישי קצר