סוף שנת הלימודים: התעודה שאתם ההורים צריכים למלא

במשך 12 שנותיי בבית הספר, כאשר הלכתי לקבל את התעודה בסוף השנה, אבא היה מספר לי את אותו סיפור, איך כילד היום הזה לא היה יום רגיל עבורו, איך הוא היה הולך לבית הספר רק עם מכנסיים שיש בהם כיסים. כיסים? שאלתי אותו באחת הפעמים. והוא, עם כל הגודל שלו, איש רחב כתפיים וזקן של זיפים, היה נראה לפתע כמו חיה פצועה, וזאת למרות שעברו כבר לא מעט שנים מיום חלוקת התעודות. "ברגע שהמורה קראה בשם שלי ונתנה לי את התעודה, הייתי מקפל אותה ומכניס לכיס, שאף אחד לא ישאל, או יבקש לראות. זה היה יום קשה מאוד עבורי," הוא סיפר. 

 הסתכלתי עליו ואמרתי: 'אתה כזה שנון, אבא אוהב ורגיש, אתה נבון וסקרן'. נתתי לו חיבוק, והוספתי: 'בתעודה של החיים אתה התלמיד הראוי והאחראי, זה שאפשר לסמוך עליו ולהתייעץ איתו כמעט בכל שעה ובכל נושא. אתה תמיד הצטיינת בחוכמת החיים ובהשראת ביטחון על הסובבים אותך.'

היום, למעלה ממיליון ילדים בישראל יגיעו ליום האחרון בבית הספר, יום קבלת התעודות, בתחושות מעורבות. אחרי הרעש (החיצוני והפנימי) והצלצולים האחרונים, הם יפסעו הביתה וחלקם ירגישו שהמספרים בתעודה, איכשהו, לא מספיק גבוהים. חלקם יחושו, שוב, כמו שהרגישו לפני שנה, שגם הפעם הם נכשלים.

ואתם הורים יקרים, הושיטו ידיים מחבקות ובבקשה, אל תשאלו מיד: 'נו, איך התעודה?', פשוט הושיטו ידיים מחבקות, ואימרו: 'איזה כיף, החופש הגדול התחיל, אנחנו בטוחים שאתם מתרגשים.' נסו לדבר יחד על התכניות לחופש ומה הם שואפים להספיק בחודשיים הקרובים. אסור לנו כהורים לתת לילדים תחושה של אכזבה מהתעודה, אין שום סיבה שילד או ילדה יהיו עצובים בתחילת החופש.

לאחר שיחת אווירה ותכנון החופש הוסיפו ואימרו, בחצי חיוך: 'היי, הכנו לך תעודת הערכה שתסכם מה שאנחנו חושבים עליך בשנה האחרונה'. הושיטו מסמך רשמי מלא באהבה, שבו תכתבו על המעלות של הילד או הילדה שלכם ותחתמו בנשיקה. ילד צריך לקבל מההורים שלו חיזוקים והכרה בתחומים שהוא טוב בהם.

בעוד ילדכם או ילדכתן קוראים בהתרגשות את התעודה שהכנתם לו, הציעו קערה של אבטיח או כל דבר אחר שהם אוהבים ושאלו: מה המקצוע שהכי אהבת?

 כשישיבו, הקשיבו היטב והביטו בעיניים. בתום הדברים הוסיפו ואימרו: תודה ששיתפת, וחזקו אותם על היכולות הטובות שלהם במקצוע בו בחרו. הבליטו את הצלחותיהם בתחומים בהם הם חזקים.

ביכולתנו שלנו, ההורים, שיום קבלת התעודות ייחרט אצל הילדים שלנו כחוויה חיובית. חוויה של קבלה ללא תנאי, של אווירה לא ביקורתית, של פניות והקשבה, חיזוק ובנייה על היש. מלאו את הכיסים של ילדיכם במילים של ביטחון ואמון, מלאו כיסם באמונה ובתקווה שהם יכולים, ואהובים כפי שהם.

זו תעודתכם, הורים יקרים!

סוף בית ספרסוף שנהתעודות