רישום לגני ילדים ומשפחתונים: אלו התנאים שכל מסגרת מפוקחת חייבת ליישם

הרישום לגני הילדים החל לפני כשבוע. בעולם אידיאלי היינו אמורים להגיע למסגרת החדשה עם חיוך ולב פתוח, אך מכיוון שאין לנו אפשרות לדעת מה באמת המצב במסגרות, ההרשמה לגנים ומשפחתונים עדיין מלווה בחשש וחשדנות.

באוקטובר 2018 כולנו חגגנו את אישורו של חוק הפיקוח על מעונות היום בקריאה שניה ושלישית בכנסת, בסיוטים הכי גרועים שלנו לא יכולנו לדמיין שגם השנה תחל ההרשמה לשנה"ל הבאה כשהחוק עדיין לא מיושם במלואו.

למרות שחוק הפיקוח עדיין לא שלם, יש מספר תקנות שבעלי הגנים בכל זאת חייבים ליישם, אך מכיוון שגם האכיפה בעייתית וחסרה רבים עדיין לא פועלים על פיהן. מהסיבה הזאת כל אחד מאיתנו מחויב לפקח על הילד שלו ויש בכוחו לעשות זאת. כדי לדעת מה עליכם לבדוק בזמן ההרשמה ריכזתי עבורכם מספר דגשים שכל הורה צריך להכיר:

ראשית כל, אני קוראת לכם להקפיד ולא לרשום את הילדים למסגרות לא מפוקחות. הקפידו לרשום את ילדיכם רק למסגרת שפועלת על פי חוק ונדרשת לעמוד בשלושה תנאים – היעדר רישום פלילי לכל מי שבא במגע עם הפעוטות, הכשרת הצוות בנושא עזרה ראשונה לפעוטות ומבנה הולם וראוי של מעון היום. מסגרת של מעון יום, אשר עומדת בתנאי הסף ועברה את הליך הסינון על פי חוק, מופיעה באתר האינטרנט של משרד העבודה והרווחה והשירותים החברתיים. יתרה מכך, היא נדרשת לתלות במקום בולט את ההיתר שלה, תדרשו לראותו. 

מספר הילדים במסגרת

חשוב לדעת, החוק קובע שכל מסגרת של שבעה ילדים ויותר חייבת להיות בפיקוח משרד העבודה והרווחה, אחרת איננה יכולה לפעול. מסגרות בהם שוהים מתחת לשבעה ילדים לא נדרשות לשום תנאי סף עדיין.

צילום: shutterstock

היעדר רישום פלילי

בבדיקה שנערכה במסגרת חוק הפיקוח, נמצאו בבדיקות הרישום הפלילי שערך האגף למעונות יום ולמשפחתונים במשרד העבודה והרווחה – 160 מטפלות בעלות עבר פלילי. אותן מטפלות נמצאו לא ראויות לעבוד עם פעוטות ואלמלא החוק לא היה מתקיים, הן היו ממשיכות בעבודתן. לחלקן עבירות אלימות בקטינים, שימוש בסמים וזנות. הממצאים הללו ממחישים את החשיבות הרבה שיש בתהליך האישור של המסגרות.

שאלות חשובות

כשאתם בוחרים מסגרת לילדים שלכם חשוב שתלכו לראות יותר ממסגרת אחת, שתהיה לכם אינדיקציה, ותוכלו להשוות. הרושם הראשוני חשוב אבל לא מספיק, תבקשו המלצות. תפנו אתם באופן אישי להורים ותשאלו אותם עד כמה הם התרשמו, האם הם פנו לצוות וקיבלו מענה, איך הצוות מגיב לביקורת, והאם הגן עשיר במשחקים והם באמת נגישים לילדים. בקשו להגיע ולהתרשם בשעות הפעילות ושימו לב איך הילדים מתקשרים עם הצוות – האם הצוות מהווה כתובת עבורם והם מקבלים מענה? בדקו אלו הכשרות מקבל הצוות, האם הם עברו הכשרה מצילה חיים של עזרה ראשונה? בדקו מה הוותק של אנשי הצוות במקצוע, במקום העבודה הנוכחי (שהצוות יציב ולא מתחלף כל הזמן). והאם הותקנו בגן מצלמות כפי שמחייב החוק.

כוח צרכני

כולי תיקווה שיבוא יום וכל המסגרות שבהם שוהים הילדים שלנו יוכרו על ידי המדינה כמוסדות חינוך ויפעלו תחת משרד החינוך, מעונות יום הם לא מקום שעושה בייביסיטר וחשוב שתהיה להם גישה חינוכית. עד שמשרד החינוך יהיה זה שמפעיל את מעונות היום, בואו נהנה מהיתרון! כשמסגרות עולות לנו כל כך הרבה בואו לא נתפשר ונשתמש בכוח הצרכני שלנו כדי להעלות את הרמה. בואו נעניק יתרון למי שרואה את הפוטנציאל ומשקיע בלקוחות שלו, הילדים שלנו.

אם ההורים ינצלו את כוחם וירשמו רק למסגרות אשר פועלות תחת הקריטריונים של מסגרות מפוקחות, נוכל למגר את אותן המסגרות אשר פועלות שלא על פי הקריטריונים. יתרה מכך, כמו בכל עסק שמבקש להגדיל את מאגר לקוחותיו, בואו ננהג גם במעונות הילדים כצרכנים נבונים ולא כמו קהל שבוי וביחד נעלה את הסטנדרטים של מעונות היום. זה בידיים שלנו.

#לאמפקיריםאתהילדיםחוק הפיקוחמשפחתוניםרישום לגני ילדים