אמהות חרדיות שוברות שתיקה: דורשות ממשרד החינוך להחזיר גם את הבנות ללמוד

ביום חמישי בערב, הורים לילדים בחינוך העצמאי (החרדי) קיבלו הודעה שהבנים חוזרים ללימודים ביום ראשון.
ומה עם הבנות?
הבנות נשארות בבית.

הרב חיים קניבסקי והרב גרשון אדלשטיין, מבכירי רבני דגל התורה, יצאו בהודעה לציבור שרק הבנים שלומדים תורה או ילדי גן שכבר לומדים אותיות יחזרו ללימודים במסגרות החינוך העצמאי.
מדוע?
מאמר מאת נעמה גרין באתר ״הדברות״ הדתי מסביר: ״מדובר בהנחיות ברורות, מהן זועק מסר מטלטל: הסכנה עדיין לא חלפה, ועל כן גני הבנות וגני הילדים בהם לא לומדים את אתיות התורה הקדושה – לא יחלו ללמוד.״ כלומר, הרבנים הורו על ילדים בני 4 שכבר לומדים אותיות לשוב לתופת המגיפה כי התורה ״מגינא ומצילא״. וזה אחרי שבחינוך העצמאי הייתה הוראה להמשיך ללמוד כרגיל חרף ההנחיות לסגור מוסדות חינוך כי מנהיגי הקהילה סברו שלא מדובר במגיפה על פי הקריטריונים של הגמרא.

הרב חיים קניבסקי צילום דודי פרידמן / ויקיפדיה

החינוך העצמאי הוא סוג של ישראבלוף של עסקנות פוליטית על חשבון התלמידות ותלמידים. משרד החינוך מעביר תקציבים כמו לזרמי החינוך האחרים, ובתמורה הרבנים ששולטים בו עושים מה שהם רוצים ללא פיקוח, כידוע הם 'עצמאים' לקבל החלטות לעצמם.

אבל הפעם האמהות החרדיות שוברות שתיקה, ודורשות התערבות של משרד חינוך לטובת בנותיהן, מעל הראש של הרבנים.

כותבת אפרת צוקרון:
״מי ילמד את בנות ישראל?
זהו, נמאס כבר לשתוק!
האם ידעתם שכאשר נפנפתם לשלום לילדכם הרכים בדרכם למוסדות החינוך, רוב הילדות במגזר החרדי נשארו בבית?…יש הוראה לכולם, אבל יש אוטונומיה מלאה למנהלים בחינוך העצמאי! בעוד בנים החל מגיל 4 שאז הם מתחילים ללמוד את האותיות הקדושות חוזרים למוסדות, בנות בכל גיל נשארות בבית!״

ובהמשך:
״אינני מאשימה את הרבנים! זו התפיסה שלהם וזה לא הולך להשתנות ע״י הפוסט שלי פה בפייסבוק! אבל איפה משרד החינוך??? משרד החינוך של כל ילדי וילדות ישראל! משרד החינוך שבחסותו אפליה מגדרית בוטה ממשיכה להתקיים זה השבוע השני!!!״

כותבת חיה אוחיון:
״מדינה בתוך מדינה, או בעצם מדינת גברים מול מדינת נשים? כנראה גם וגם….במדינת הגברים, שווה כל פעוט בן 4, הרבה יותר מנערה בת 15 שכבר מתפללת 3 תפילות, לומדת תורה, נביא, יהדות, דינים ועוד…מדובר על בתי הספר של החינוך העצמאי, כלומר, זרם חינוך שמתוקצב אך ורק מתקציבי מדינה. פשוט מדינה בתוך מדינה.
ואנחנו? קהל שבוי.

כותבת אסתי וגה:
״זה לגיטימי שקורה פה עוול כזה, בחסות החינוך העצמאי ומשרד החינוך ישן שינה עמוקה שכזו?״

במסורת ובהיסטוריה היהודית, חובת הוראת קרוא וכתוב ותורה חלה על אבות כלפי בניהם, ולא בנותיהן. כפי שמסבירה פרופסור אמריטה לפילוסופיה יהודית, רחל אליאור בספרה החשוב ״סבתא לא ידעה קרוא וכתוב: על הלימוד ועל הבורות, על השעבוד והחירות״: ״בנות ונערות, שלא למדו קרוא וכתוב ולא ידעו צורת אות, לא למדו הלכות ודינים מעיון בספרים בחדר או בישיבה, שכן אלה ואלה היו פתוחים רק בפני אחיהן, הבנים והנערים מהרגע ש״צוו חכמים שלא ילמד אדם את בתו תורה״״. לפני כמאה שנה פרצה דרך שרה שנירר ושינתה סדרי עולם כאשר ייסדה את מוסדות החינוך של בית יעקב שעד היום מהווים מוסדות הלימוד לילדות ונערות בזרם העצמאי. אי אפשר להמעיט במשמעות של הפנייה הפומבית של נשים חרדיות למשרד החינוך בדרישה לשיוויון הזדמנויות.

פנייה זו מגיעה במקביל לעתירה (שנדחתה) של נשים חרדיות לבג״ץ בבקשה להעניק מחצית מ-150 היתרים להשתתפות בהילולה לנשים אחרי שמלבד אשה אחת, כל ההיתרים הלכו לגברים.

בין אם זה מיאוס מתמשך מניהול כושל, משבר האמון בהנהגה החרדית בצל מחדלי הקורונה או הדוחק הכלכלי ומשפחתי אחרי הסגר, נראה שהנשים החרדיות לא מוכנות לשתוק עוד כאשר רבנים מפלים אותן ואת בנותיהן.

תארו לכם מה יקרה ביום שיחליטו לפעול למען שיוויון גם מאחורי הפרגוד בקלפי.

**

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? מתלבטת אם זה גם מצבך ואם מסוכן לך בבית? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
הדרת בנות חרדיותחזרה לשגרהמשבר הקורונה