פרשת הכדורגלנים והקטינות: מפגן תמיכה בנערות תחת הכותרת "מאמינות לך"

כמאה נשים התייצבו בשישי האחרון בכיכר רבין בתל אביב למפגן תמיכה בבנות ה-15 העומדות במרכז פרשת הכדורגלנים והקטינות שבמרכזה מעורבים כדורגלני מכבי תל אביב. המפגינות נשאו שלטי תמיכה שעליהם נכתבת: "מאמינות לך", "בת 15 אינה פתיינית", "את לא אשמה",,"תפסיקו להסיר אחריות" ועוד. ברכה ברד, מנכ"לית כולן אמרה במהלך ההפגנה: "אנחנו פה כי אנחנו לא מוכנות לחיות יותר בחברה שמעבירה בשתיקה אלימות מינית. חברה שחוגגת את התוקפים. אנחנו פה כדי לתת לנערות גב, ולהאמין להן עד שנוביל לשינוי. הרף הפלילי הוא ברור, אבל הגיע הזמן שנדבר גם על הרף המוסרי, ונתחיל כחברה להגן על נערות ונערים מניצול, ונוקיע את המנצלים. אנחנו פה כי גם אם לא צעקת, אנחנו צועקות." 

ציפי ברנד, סגנית ראש עיריית תל אביב הגיעה להפגנה ואמרה: "אנחנו כחברה צריכים להפסיק את הרעה החולה הזאת, את היחס המשפיל שמקבלות אותן נערות כאשר אירועים מסוג זה נחשפים. בעיקר כדי שנוכל להילחם בתופעה ולאפשר ליותר נשים, נערות וילדות להרגיש בטוחות. האחריות היא על הבגירים, ורק עליהם. תמיד.

ציפי ברנד, סגנית ראש עיריית תל אביב במהלך מפגן התמיכה בנערות

שתיים ממארגנות ההפגנה, מרגלית לנק ואיילה סלע מעמותת 'כולן'הסבירו לאון לייף על הרציונל מאחורי מפגן התמיכה: 

"עצוב להודות, אבל אני כבר לא מופתעת כשגברים מבוגרים מאשימים נערות שהן "פיתו" אותם. אני מבינה את החשיבה האגואיסטית מאחורי זה: הם לא רוצים לקחת אחריות על המעשים שלהם. מה שממשיך להפתיע אותי זו כמות בני הנוער שמאשימים (וגם מאשימות) את הנערות שנפגעו בפרשת הכדורגלנים. אחרי הרבה מחשבה על הנושא הגעתי למסקנה שמדובר במנגנון הגנה.

בגיל 15 בני נוער רוצים ודורשים שיתייחסו אליהם בתור מבוגרים. בגיל 15 אתה משוכנע עד עומק לבך שאתה שונה, שאתה באמת מבין ומכיר ובוגר לגילך, ושכל ניסיון להתייחס לגיל שלך הוא השתקה לא הוגנת. המחיר של להכיר בפגיעה שחוו הנערות זה להכיר בכך שיש משמעות לגיל ולניסיון שהוא מביא איתו. להכיר בפגיעה שחוו הנערות משמעו להבין שהחוק קובע שבת 15 לא יכולה לתת הסכמה ליחסי מין עם מבוגר כי קל להוליך שולל ולנצל אותנו בגיל 15.

אין לנו ברירה אלא להכיר בכך שאת המאבק בהאשמת הקורבן צריך להיאבק בכל החזיתות, ובכל שכבות הגיל. אנחנו צריכות להזכיר שמוקד הדיון הוא קיומם של גברים שלא אכפת להם לנצל קטינות שיכולות ליפול קרבן למניפולציה.

לכן חשוב שנסביר גם למבוגרים וגם לילדים שנערה לא אמורה להיות אחראית לסרב להצעות מיניות של מבוגרים. בדיוק כפי שאסור להעסיק ילדים, או למכור להם אלכוהול גם אם הם ממש רוצים – החוק קיים כדי להגן על ילדים ונוער מסיטואציות שהם לא אמורים להיקלע אליהן. זו האחריות שלנו, המבוגרים בסיטואציה. גם אם קטינה "מפתה", זה התפקיד שלנו בתור מבוגרים שומרי חוק להתרחק. ויותר מכך, מדובר במוסר בסיסי שלא לנצל את הכוח והתהילה שלך כדי להעביר מיד ליד נערות בבית ספר כאילו היו חפץ.

כי כמה שרצינו להאמין בגיל 15 שאנחנו בוגרים – בסיטואציה של הערצה, של מסיבות עם מבוגרים ושל לחץ חברתי, עדיין אין לנו את כל הכלים לזהות מניפולציה. לראייה, בימים האחרונים נשים רבות כתבו על קשר זוגי או מיני שקיימו בנעוריהן עם גבר מבוגר בהרבה. גבר שהחמיא לך, סיפר לך שאת בוגרת מגיל וגרם לך להרגיש מיוחדת ורק במבט הן מבינות בדיעבד שהיה מדובר בניצול של הגיל והתמימות שלהן.

אנחנו צריכות לדרוש אחריות וציות לחוק מגברים. כל עוד אנחנו המבוגרים ממשיכים להעמיד פנים שנערות בנות 15 יכולות לשאת באשמה של הניצול אותו חוו, בניגוד לחוק, מידיהם של גברים מבוגרים, אנחנו מאפשרים למקרים האלה לחזור על עצמם. כל עוד האשמת הקורבן קיימת, עוד ועוד נערות חושבות "אני לא כזו, אני חכמה ובוגרת ומחליטה בעצמי", ומגלות רק בדיעבד שיש סיבה שהחוק קיים להגן עליהן."

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 

 

ניצול מיניפרשת הכדורגלנים והקטינות