וודי אלן חושב שהוא חסין מביקורת על יחסיו עם בתו

מעמדו של וודי אלן כאחד הבמאים הכי מוערכים בתעשייה אמנם נשמר במקומו, אך גם לתומכיו הגדולים ביותר קשה להתעלם מהטענות הקשות והשערורייתיות שהופנו כנגדו כבר בשנות ה-90, על יחסים לא הולמים עם שתי בנותיו החורגות דילן וסון-יי. אולם אחרי שנים ארוכות בהן הוא עומד על בסיס מוסרי לקוי ומוטל בספק, לאלן נדמה שהוא כבר חסין לגמרי מכל האשמה, אולי לאור העובדה שהעולם טורח להראות לו הערכה שוב ושוב, ולפני שנתיים הוא קיבל פרס מפעל חיים. בראיון חדש, הבמאי בן ה-80 הציג מפגן של פטרוניות בעייתית בקשר לאשתו ולשעבר בתו החורגת, סון-יי.

וודי אלן: תמה תקופת המלוכה שלך

אם אתם מאמינים לבתו המאומצת בטענתה שניצל אותה מינית עוד כשהיתה בת 7, הביעו את מחאתכם ברגליים ובעיניים: הפסיקו לצפות בסרטיו של וודי אלן

לטור המלא

"הייתי חסין, כן", אמר אלן בראיון שפורסם לקראת צאת סרטו החדש "Caf? Society", לאחר שנשאל האם היה חסין מביקורת שליוותה את חשיפת היחסים בינו לבין אשתו הנוכחית. "אפשר לראות שעבדתי בכל מהלך התקופה הזו, מבלי שזה יחליש או יקטין אותי. יצרתי סרטים במשך כל אותה התקופה ובאותו הקצב עליו שמרתי כל השנים. במובן הזה אני טוב, יש לי משמעת עצמית, אני מאוד נחרץ ויש לי יכולת לחייץ ולמדר". "אז לא סבלת מטראומה בעקבות הסקנדל?", הוא נשאל, וענה: "לא, אפילו לא קצת".

נשואים כבר כמעט 20 שנה. וודי אלן וסון-יי פרווין, צילום: Shutterstock

היתה לי את היכולת להפוך את החיים שלה לטובים יותר

בת זוגו לשעבר של אלן, מיה פארו, עזבה אותו ב-1992 אחרי 12 שנות זוגיות לאחר שגילתה שהוא ניהל רומן עם בתה סון-יי, אותה אימצה עם בן זוגה הקודם כשהיתה אז בת 21. אמנם באופן רשמי, סון-יי מעולם לא אומצה על ידיו, אך הוא שימש עבורה כדמות אב מאז שהיתה בת 10. ב-1993 דילן פארו, אותה אלן ופארו אימצו יחד, הפנתה האשמות חמורות כלפי אלן בטענה שניצל אותה מינית כבר כשהיתה בת 7, שנתיים אחרי שהבמאי אימץ אותה כבתו באופן רשמי. ההאשמות הללו חודשו על ידי דילן לפני כשנתיים. ב-97' אלן התחתן עם סון-יי, אבל גם אחרי 19 שנות נישואין, מתברר שיחסי האבהות המפוקפקים נשמרו גם בזוגיותם, כפי שאלן עצמו הודה לפני כמה חודשים.

בראיון שפורסם אמש, אלן נשאל: "כיצד אשתך, סון-יי, שינתה אותך?" מתוך הבנה שהיחסים המורכבים כל כך עם אישה שבין השאר צעירה ממך ב-35 שנה ומגיעה מתרבות זרה ישנו אותך, אולם אלן לא ממש מכיר בכך. "ובכן, אחת החוויות הטובות ביותר בחיי היו אשתי. היו לה תנאים קשים מאוד בקוריאה, היא היתה יתומה ברחובות שאכלה מפחים וגוועה ברעב כבת 6. (…) היתה לי היכולת להפוך את החיים שלה לטובים יותר. סיפקתי לה הזדמנויות עצומות, והיא קפצה עליהן. (…) היא מאוד מתוחכמת והגיעה לכל ערי הבירה באירופה. היא פשוט אדם אחר. אז התרומות שלי לחיים שלה נתנו לי יותר אושר מאשר כל סרטיי".

"אתה אומר איך אתה שינית אותה, אבל איך היא שינתה אותך?", המראיין התעקש. "היא נתנה לי את השנים הטובות של חיי", אלן ענה, "היא חברה טובה ואישה מעולה, היא נתנה לי בית יציב ונהדר, והעניקה לי חברה מצוינת". אך המראיין לא הסתפק וחידד את שאלתו פעם נוספת, "האם היא שינתה אותך באיזשהו אופן?". "שינתה אותי?", אלן שאל. "אני לא יודע אם אפשר לומר, אני לא יודע אם השתניתי. יתכן שאני אותו האדם שהייתי בגיל 20".

אם היה ספק – זו לא זוגיות בריאה, יותר כמו תסביך אדיפלי שהתממש. צילום: Shutterstock

קל להבין בין השורות שלא רק הרקע ליחסים של אלן ואשתו הוא בעייתי, אלא גם טיבם. הוא מעניק לה מכספו, מנכסיו ומיכולותיו, והיא מצידה מספקת לו "חברה טובה". מקרה קלאסי של שוגר דדי לאישה שכנראה כלואה בכלוב מזהב, אולי מבלי שזה מפריע לה. ולאלן אולי נדמה שהוא חסין מביקורת ולהאשמות על הקרקע הכל כך לא מוסרית עליה התבססו היחסים שלו ושל אשתו, אבל הראיון הזה יכול לספק לכולנו תזכורת למה קשה לנו ללכת לראות סרט חדש של וודי אלן בקולנוע ולהתרווח בכסא בנוחיות מלאה.