בקשו את אנג'לה: השיטה הפשוטה שעוזרת להיחלץ מדייטים מסוכנים

כולנו היינו שם: את מגיעה לדייט ופוגשת לראשונה בחור או בחורה בבר או בית קפה (או כל מקום אחר). מהר מאוד את מבינה שזה לא מה שחשבת או קיווית שיהיה, הכימיה לא שם ואת מתחילה להרגיש לא בנוח. לפעמים זה נגמר אחרי משקה אחד ב-"תודה, שלום וכנראה לא להתראות", המנוסות יותר יודעות כבר להכין תוכנית מילוט מראש, אבל יש מקרים בהם היציאה מסיטואציה לא נעימה בדייט היא ממש לא פשוטה. לפעמים אפילו מסוכנת.

 

גברים שלא יודעים לקבל סירוב ודייט אחד פסיכי במיוחד

גם באתרי ההיכרויות וגם בעולם האמיתי, לגברים רבים קשה לשמוע "לא". אור סופר מספרת על הדייט שלקח את זה רחוק מדי

לטור המלא של אור סופר

הבעיה המוכרת הזו הובילה לפיתרון יצירתי, אולי אפילו מבריק. בשבועות האחרונים נתלו בבתי קפה ובמועדונים בלינקולנשייר שבבריטניה פוסטרים שפונים לנשים וגברים שנקלעו לסיטואציות לא נוחות בדייטים. "את/ה בדייט שלא מסתדר? מי שקבעת איתו/ה בטינדר או באתר ההכרויות הוא לא מי שהציג בפרופיל? האם את/ה מרגישה שאת/ה בסיטואציה לא בטוחה? הכל מרגיש קצת מוזר?". אם כן, הפוסטרים מציעים לפנות לבר ולבקש את 'אנג'לה'. אנשי הצוות במקום יבינו שהקוד הזה משמעותו שהפונה זקוק או זקוקה לעזרה בחילוץ מהסיטואציה ויזמינו מונית או יעזרו להתחמק מהמקום בדיסקרטיות ובלי בלאגן.

היוזמה הזו שייכת לארגון מניעה וסיוע לנפגעות של תקיפות מיניות של מחוז לינקולנשייר, ואת הפוסטרים האלו ניתן לראות במועדונים ובבתי הקפה שברחבי המחוז שבמזרח אנגליה. בראשם נכתב: "אומרים 'לא עוד' לאלימות מינית וניצול בלינקולנשייר", ואחת מנציגות הארגון, היילי צ'יילד, מסבירה: "הפוסטרים של 'בקשו את אנג'לה' הם חלק מהקמפיין הרחב יותר 'לא עוד', שמטרתו לקדם שינוי תרבותי ביחס לאלימות מינית ולניצול, לקדם שירותים במחוז ולחזק קורבנות לקבל החלטה בנוגע לדיווח על תקיפות. קיבלנו תגובות מאוד טובות לקמפיין, כולל גם תודות מקורבנות ניצול על העבודה שנעשתה".

ובאמת, הרבה אנשים צילמו את הפוסטרים והגיבו לרעיון שמאחוריהם. "ראיתי את זה בתא שירותים וחשבתי שזה חשוב ושזה צריך להיות קטע בכל מקום, לא רק בלינקולנשייר", מגיבה אחת כתבה, ויחד איתה נשמעו ברשתות החברתיות הרבה קריאות לאמץ את השיטה הזו ברחבי העולם. ולמרות ש"אנג'לה" והשיטה שלה נמצאת רק בחיתוליה, ניתן לומר שהיא זוכה להצלחה ולהתלהבות גדולה, ומרגשת אנשים רבים שרוצים להרגיש בטוחים יותר בעולם הדייטינג.

ובאמת, יש צורך שהולך וגדל בדרכים שייצרו ביטחון בתחום הזה. עם עלייתן של אפליקציות היכרויות ובראשן טינדר, הסיכון להיכנס לסיטואציות בעייתיות כאלה הופך לגדול יותר ויותר. כמובן שישנן שיטות פשוטות ומוכרות – להגיע למקום עם חבר או חברה עד שמרגישים בנוח, לבקש מחברה שתתקשר במהלך הדייט, ואם נחה עליך רוח הוליוודית תמיד אפשר להתחמק דרך החלון של השירותים. ואמנם, הידיעה שיש מוסכמה ידועה ומוסדרת בברים יכולה להרגיע את כל מי שלא מרגישה בנוח עם השיטות הללו, ובמקרים קיצוניים אף להציל נפשות.

ואמנם, עם כל הפשטות של הרעיון הזה והפיתרון הנוח שהוא מציע, ישנה גם מציאות שלא שייכת אך ורק לגברים מרושעים, נסיכות במצוקה ונסיכים בדמות ברמנים שבאים להצלתן. מול האימה שבלהיקלע לדייט רע שעלול להפוך למסוכן, קל לשכוח שברוב הדייטים לאדם מולנו אין כוונה לתקוף או לפגוע, וגם אם מדובר באווירה הכי מעיקה ולא נוחה בעולם, עדיין לא מגיע לבן אדם שמולנו להינטש באמצע בלי לקבל תשובות. אופציית המילוט שמציעה שיטת "אנג'לה" עלולה להפוך בפזיזות לפיתרון קל דעת ופוגעני לצד השני ולא מוצדק, במקרים בהם הדייט הוא לא מסוכן, אלא סתם לא נעים. מקרים בהם הפיתרון הטבעי וההגון יותר הוא לומר "לא מתאים, תודה" וללכת. כל אחת מאיתנו היתה רוצה להימנע מאי הנעימות הזו, וקל להאמין אילו דברים מופרכים אנשים יעשו כדי להתחמק ממנה. אבל להתחמקויות כאלו ישנן השלכות.

יחד עם זאת, ובסופו של יום, שיטת אנג'לה היא דבר מבורך. גם אם היא עלולה ליצור בעיות אחרות, ההגנה על חייהן ונפשן של נשים העומדות בסכנה לאלימות מינית, גם אם הסיכויים אליה קטנים, היא מהותית ומצילת נפשות. התרומה לתחושת הביטחון של כל אחד ואחת שיוצאים לדייט עם מישהו לא מוכר, ויודעים שהוא לא בהכרח יתנהל כמצופה, היא עצומה לבדה. בקרוב בישראל?