אחרי 40 שנה רומן פולנסקי מוכן להסגיר עצמו לארה"ב במידה ולא ישב בכלא

עברו 40 שנה מאז שרומן פולנסקי, אחד הבמאים המוערכים ביותר של שנות ה-60 וה-70, הודה בפני בית המשפט בבעילת קטינה בת 13. פולנסקי, אז בן 44, הואשם באונס הקטינה ובשורה של עבירות מין שביצע בה בבית משפט בלוס אנג'לס, אך ערב קביעת העונש ברח לצרפת. מאז לא העז לחזור לאמריקה, וגם לא לכל מדינה שעלולה להסגיר אותו לידי ארה"ב, כשמעליו תלוי איום הסגרה וכליאה בגין פשעיו. כעת, אחרי 4 עשורים של בריחה ממאסר, הפושע הנמלט מבקש לחזור לקרקעות ארה"ב. החדשות הטובות הן שגם היום, בית המשפט האמריקני מראה לפולנסקי כתף קרה.

תובעים שהתייצבו לשימוע בפני שופט העליון סקוט גורדון בחודש החולף, הפצירו בפולנסקי לחזור לארה"ב בכדי למצות את הדין וניסו לפתות אותו בהבטחה שייקבל טיפול מיוחד בהיותו "סלבריטאי עשיר". אולם הטענה המרתיחה הזו התבדתה אתמול בהצהרה חדשה של בית המשפט בלוס אנג'לס, לפיה השופט גורדון שלל את מהלכיו ובקשותיו של הנאשם.

עורכי דינו של בן ה-83 טוענים כי יהיה מוכן לחזור לארה"ב ולהסגיר עצמו לרשויות במידה ויובטח לו שלא ישהה זמן נוסף בכלא (ב-1978, לאחר שהתוודה במסגרת עסקת טיעון על חלק מפשעיו, פולנסקי שהה 42 יום בבית הסוהר לצורך הסתכלות פסיכיאטרית). לפני חודש וחצי עורך הדין מטעמו הרלנד בראון ביקש לחשוף תצהיר סודי שלטענתו מוכיח כי לשופט במשפט המקורי לא היתה כוונה לחרוץ גזר דין של יותר מ-48 יום מאחורי סורג ובריח. הוא ביקש לדעת כמה זמן, אם בכלל, פולנסקי ייצטרך לשבת בכלא במידה וישוב.

פולנסקי בבית משפט בפולין לפני שנתיים. צילום: Shutterstock

"העם פשוט לא מאמין שיש צדק בלטפל בסלבריטאי עשיר באופן שונה מכל פושע הנמלט מגזר דינו", אמרה עורכת הדין מישל הנסי. בהצהרתה לבית המשפט, כתבה ש"פולנסקי רוצה תשובות – אבל יופיע אך ורק אם הוא אוהב את התשובות האלו". לטענתה, הוא איבד את זכותו להפנות בקשות לבית המשפט ברגע בו נמלט.

ב-40 שנות בריחתו מארה"ב, פולנסקי שהה בשלוש מדינות – צרפת, שווייץ ופולין מולדתו – המדינות היחידות בהן הובטחה אי הסגרתו (וגם זה לא באופן יציב). ללא ספק, מצב מאוד "לא נוח" לשהות בו, לכל אחד ובמיוחד לבמאי סרטים עטור פרסים, בטח ובטח לאורך עשורים שלמים. ניתן היה לצפות שכל הצדדים במקרה יעדיפו פשוט לסיים עם זה, לחרוץ גזר דין כלשהו ולסגור את התיק. עורך הדין בראון, כמו רבים, טוען כי פולנסקי "כבר ריצה את העונש שלו". אפילו הקורבן למעשיו, סמנת'ה גיימר, כיום בת 54, הצהירה כבר מזמן כי היא מאחלת לו רק טוב וכי לדעתה הוא סבל מספיק ושיש להרשות לו לשוב לארה"ב. לא כך?

זהו, שלא. ממש לא. חייו של הבמאי מאז הפרשה היו בהחלט מוגבלים, אך גם לא ממש "לא נוחים". הפרשה אמנם השחירה את שמו של פולנסקי לעד, אולם כלל לא פגעה בפרנסתו. עד היום הבמאי יוצר סרטים, מוזמן לכנסים נחשבים ואף זוכה בפרסים. הוא נישא לשחקנית ודוגמנית צרפתיה בשם עמנואל סנייה וגידל עימה שני ילדים. ולמרות שנעצר בשוויץ ב-2009 בבקשת ארה"ב להסגיר אותו לרשויותיה, גם הפעם העונש היחיד שקיבל היה מעצר בית בן 10 חודשים. ב-2016, פולין סירבה לבקשת הסגרה דומה. כיום הוא חי בפריז ומצלם סרט יחד עם אשתו. אין ספק, כך נראים חייו של מי שמרצה את עונשו.

הרס לו את הקריירה אה? רומן פולנסקי עם אשתו בפסטיבל קאן, צילום: Shutterstock

נראה שפולנסקי בטוח שהוא מעל החוק. ש-40 שנות בריחה מגזר דין הן דבר שהיה מתאפשר לכל פושע נמלט, וחיי המותרות להם זכה גם לאחר שהודה בפשעים מזעזעים הם עדיין בגדר עונש כבד. ועכשיו, לפי תפיסת עולמו, הגיע הזמן שישחררו אותו מהעונש הזה. כי לא נוח לו, כי הוא מוגבל. כי הגיע הזמן שגם ארצות הברית תחזור להעריך אותו ולהכיר בסרטיו והוא יוכל לשוב לגדולתו המקצועית ה"ראויה". כי כל החופש ממנו הוא נהנה עד היום, אפילו כפושע נמלט, הוא פשוט לא מספיק.

טוב לראות שנותרו שופטים שפויים בעולם הזה, כשבכל שני וחמישי שומעים על מקרים מחרידים שבית המשפט הופך למחרידים עוד יותר. השופט סקוט גורדון, כמו רבים לפניו, השכיל שלא להיכנע למעמדו של הפושע הנמלט הסלבריטאי, או לשכוח את חומרת המעשים הנוראים שלו גם אחרי 40 שנה. בסופו של דבר, מוערך ובעל ערך אמנותי ככל שיהיה, לפני היותו במאי רומן פולנסקי הוא אנס ועבריין מין שהודה במעשיו, לא משנה כמה סליחות יוענקו לו. חמור מזה – הוא פושע מהסוג הגרוע ביותר. מהסוג שבטוח שהוא מעל החוק. וזוהי סכנה שגם 40 שנה לא יוכלו להפחית מחומרתה.