הילדה הסכימה ולא הופעלה אלימות: בן 28 אנס בת 11 אבל לא יואשם באונס

"אני אלמד אותך איך להתנשק". כך פיתה גבר בן 28 ילדה בת 11 אל ביתו, ולא, הוא לא הסתפק רק בלנשק אותה.

הסיפור, שהתרחש באפריל האחרון בפרבר צפוני של פריז, מסעיר את צרפת בימים אלו עם הגיעו לבית המשפט, וכעת הסערה מגיעה לשיא חדש עם קביעת השופטים שלא מדובר במשפט אונס: היום הוכרז כי הנאשם יואשם רק בהתעללות מינית בקטינה, כיוון שלדברי התובעים מטעם המדינה היחסים בין הילדה לבינו היו "בהסכמה".

הילדה הלכה עם בן ה-28 לביתו, לאחר שאסף אותה בפארק במונטמגני. כאמור, הוא הבטיח שיילמד אותה איך להתנשק, אך בביתו קיים עימה יחסי מין. כשהילדה שבה לביתה היא סיפרה מיד להוריה על המאורע, ואלו דיווחו עליו למשטרה שעצרה אותו זמן קצר לאחר מכן בחשד לאונס קטינה.

אולם בבית המשפט, התובעים מטעם המדינה טענו שאין כל הוכחה שהגבר הפעיל אלימות או איומים כלשהם על הילדה – ועל כן, לפי החוק בצרפת, משמעות הדבר היא שיחסי המין היו בהסכמה. עוד טענו התובעים כי היחסים היו בהסכמה לפי ברירת מחדל, שכן לא היה עליה איום פיזי להסכים למעשים. זאת למרות שלפי עורכת הדין של הילדה, הנאשם נהג עמה באגרסיביות ואיים שייפגע בשמה הטוב אם תספר על כך למישהו.

החוק הצרפתי גורס כי במידה ולא הופעל איום כלשהו או אלימות כלשהי במהלך האקט המיני, היתה הסכמה בין שני הצדדים. אולם החוק הזה לא כולל בו אקטים מיניים עם קטינים מתחת לגיל 15, שהוא גיל ההסכמה במדינה. "ביצוע תקיפה מינית נגד קטין מתחת לגיל 15 ללא אלימות, כבילה, איום או הפתעה יוענש ב-5 שנות מאסר ובקנס של 75 אלף יורו", נכתב בחוק העונשין של צרפת.

משפחתה של הילדה גורסת בתוקף שבת ה-11 היתה משותקת מתוך פחד, ולא היתה מסוגלת להגן על עצמה. "היא חשבה שזה מאוחר מדי", אמרה אמה לאתר החדשות הצרפתי מדיהפורט, "שלא היתה לה הזכות למחוא, או שזה לא ישנה דבר. אז היא נכנסה ל'טייס אוטומטי', ללא רגש וללא תגובה".

עורך דינו של הנאשם טען כי לקוחו, אב לשניים, האמין שהילדה הראתה הסכמה ברורה. הוא הוסיף כי מרשו לא ידע בת כמה היא – טענה לה ההגנה התנגדה נחרצות. לדברי ההגנה, בפגישתם השנייה הילדה הראתה לו מחברת בה היה כתוב גילה. עוד טען עורך דינו של הנאשם כי הילדה שלחה תמונות עירום שלה לזרים, ותיאר אותה כ"חסרת פחד".

מנגד, עורכת הדין של הקורבן, קארין דיבולט, טענה שאין זה רלוונטי אם הילדה התנגדה למהלכיו של האיש. דיבולט קוראת לשינוי החוק הצרפתי: "כיום, אנחנו בכלל לא צריכים לנהל את הדיון הזה כשזה נוגע לילדים", אמרה בהודעה לעיתונות, והוסיפה – "יש הבדל בין סקרנות לבין הסכמה ליחסי מין עם גבר בן 28 בגרם מדרגות".

אל קול השפיות של עורכת הדין מצטרף ארגון זכויות הילדים הצרפתי "קול הילדים", שיצא בהצהרה דומה: "שאלת ההסכמה או החוסר בה לעולם לא צריכה אפילו להישאל, כשזה מגיע לקורבנות אונס קטינים".

אין ספק, כשזה מגיע לילדים, הסכמה היא בכלל לא שאלה. נדרש המון אומץ מילד או ילדה להתנגד למבוגר, אומץ שלילדים רבים אין, וזאת עוד מבלי להיכנס לדיון על כשירותם של ילדים בני פחות מ-15 או 16 לקבל החלטות כאלו.

אך האם השאלה הזו צריכה להישאל בכלל? האם היעדר אלימות או לחץ פיזי בהכרח אומר שהיתה הסכמה בין שני צדדים, גם אם אחד מהם אינו קטין? אם לא נאמרה המילה "לא", זה בהכרח אומר שזה "כן"?

התשובה לשאלה הזו היא פשוטה. לא. יש המון מקרים בהם נפגעות תקיפה מינית מעידות כי היו משותקות בעת התקיפה, ולא יכלו להתנגד לה. מחקרים כבר הוכיחו כי מדובר בתופעה פיזיולוגית שכיחה, בה לקורבן אין יכולת להגיב או להתנגד למה שנעשה לה.

"כניעה אינה הסכמה. קורבנות אונס לעיתים נכבים ולא מרגישים יותר פחד", אמר מומחה לעיתון הצרפתי 'לה פיגרו' בהתייחס לסיפורה של הילדה ממונטמגני. "זה נכון במיוחד בקרב ילדים נפגעים", הוסיף, אך לא חסרים סיפורים שמוכיחים שהדבר עלול לקרות לנפגעות בכל גיל. ואם אישה בוגרת תעיד שלא יכלה להתנגד לתקיפתה, מה תגיד ילדה בת 11?

משפטו של הנאשם נדחה כעת ל-13 בפברואר בשנה הבאה. תקוותנו היא שעד אז, צרפת תשכיל להקשיב לקולות הזועמים בקרבה שקוראים לשנות את החוק, ולכל הפחות לקבוע גיל שמתחתיו הסכמה לעולם לא תהיה המובן מאליו.

אונסגיל ההתבגרותהסכמהפדופיליםצרפתקטינות