איתמר שמעוני- האיש שהעז לבכות לכם על המסך אמש נחשד באונס ושילם למתלוננות כדי שישתקו

אמש, כשצפיתי בחדשות 2 בכתבה על איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר, הבחילה גאתה. שמעוני ייבב שם על מר גורלו ותלאותיו כמי שנחשד כאנס סדרתי, שתיק עבירות המין שלו נסגר מחוסר ראיות.

הואיל וכיפה צמחה על קודקודו כמנהג חשודי ארצנו, ליווה אותו הכתב ברגישות ואמפתיה לבית הכנסת, שם התקבל במטח סוכריות, צהלולים וחיבוקים.

אני לא מופתעת ששמעוני חוגג במסע יחצ"ני את החלטת הפרקליטות לסגור את תיק האונס נגדו, כמיטב המסורת של הפרקליטות והחלטותיה הבלתי נתפשות. זאת למרות שהמשטרה דווקא המליצה להעמידו לדין.

אבל אם יורדים קצת לפרטים, הבמה האוהדת שמקבל שמעוני בהתייפחויותיו המתקרבנות מריחה רע מאוד. שמעוני, כפי שפורסם, נחשד באונס של שלוש נשים. על עדות אחת נטען שאינה אמינה, ושתי הנשים האחרות בחרו משום מה לא להגיש תלונה.

משום מה בעצם? אולי משום ששמעוני הגיע איתן להסכם השתקה, במסגרתו שילם להן כמיליון שקל דמי שתיקה, ואז שיקר לגבי קיומו של הסכם ההשתקה?

למעשה, הוא לא שילם את זה מכיסו אפילו. נגד שמעוני מתנהל משפט ולפי כתב האישום הוא שיחד קבלנים כדי שישלמו את דמי ההשתקה הללו במקומו, ובתמורה, תיגמל אותם במכרזים עירוניים. לכאורה.

הואיל ואשקלון זכתה בפרס הניהול התקין ב-16 השנים האחרונות, על חשבון המדינה – יוצא שאנחנו המממנות והמממנים האמתיים של סתימת הפיות הזו.

עזבו לרגע את סגירת התיק המפוקפקת, כשיש שלוש נשים שונות שטענו נגדו על אונס, שני הסכמי השתקה בסכומי עתק, ושקרים מלוא החופן, אני תוהה איך אי הגשת תלונות רשמיות, בנסיבות כאלה, מובילה לסגירת תיק של פשיעה מינית?  לעניות דעתי, בשלב הזה כל מערכת אכיפת חוק סבירה הייתה צריכה לבדוק מה גרם למתלוננות לשתוק, ולבדוק את אישומי האונס בלי קשר לתלונות רשמיות או היעדרן.

בלי קשר לשמעוני – האם מתקבל על הדעת שכסף או קשרים יוכלו לשחרר או למרק חשודים בפשעי מין ולסתום פיות של נפגעות ונפגעי תקיפה מינית?

הסכמתן של המתלוננות לעסקה הזו לא רלוונטי בעיני. הגיוני וסביר לגמרי שנפגעות תקיפה מינית יעדיפו פיצוי כספי מידי על סבלן – במקום לעבור דרך ייסורים משפטית של שנים, רצופה בהכפשות, האשמת הקורבן, לעיתים חשיפה כפויה – ובסופה לרוב ייאוש ועוגמת נפש.

אבל גם אם הנפגעות מסכימות לעסקה שכזו, ובוחרות לא להגיש תלונה רשמית – האם זה מה שאמור להרגיע אותנו כחברה? האם אנחנו אמורות לחיות עם זה בשלום? האם הפרקליטות אמורה להסתפק ב"חוסר ראיות" בנסיבות מופרעות כאלה, ועוד אחרי שהמשטרה מצאה די ראיות כדי להמליץ על העמדתו לדין?

האם הגיוני בעינינו שאדם הנאשם עדיין בהסכמי השתקה של נשים שטענו כי אנס אותן – יקבל במה אוהדת להזיל דמעות בפריים טיים, כשעורך דינו משמיץ בלהט את הנשים כשקרניות שצריכות להיענש?

מה יהא עלינו? על בנותינו ובנינו, אחיותינו ויקירינו? האם מתקבל על דעתנו, שאנשים הנחשדים בפשעי מין סדרתיים יסתובבו בחופשיות ביננו, רק כי הם עשירים או מקושרים מספיק כדי להשתיק נפגעות?

בתמונה: קרבן.

איתמר שמעוני. צילום מסך

אונסאיתמר שמעוניאלימות מיניתנפגעות תקיפה מינית