כריסי טיגן מוכנה לשלם 100 אלף דולר כדי להפסיק את השתקתה של האישה הזו

בין כל הדרעק שקורה בעולם לאחרונה, הנה סיפור על סולידריות נשית שקצת מחמם את הלב (וקר בחוץ אז למה לא): כריסי טיגן, אחת מהדוגמניות המובילות בעולם, התחייבה בטוויטר שלה לשלם את הקנס שמייקאלה מארוני תחויב לשלם אם תעיד במשפט נגד הרופא שמואשם בעשרות מתעמלות אמריקאיות לאורך השנים.

תקציר הפרקים הקודמים: מייקאלה מארוני (בעלת מדליות זהב מאולימפיאדות ואליפויות עולם) היתה מבין הראשונות שחשפה כי הרופא של נבחרת ההתעמלות האמריקאית, לארי נסאר, נהג להטריד אותה מינית. מאז שורה ארוכה (מאוד!) של מתעמלות אמריקאיות מהשורה הראשונה – כולל סיימון ביילס האלופה מריו – התוודו כי גם אותן הוא הטריד מינית. 

רק מה, מכיוון שמייקאלה היתה אחת הראשונות, נבחרת ההתעמלות האמריקאית חתמה איתה על הסכם פשרה ופיצוי כספי של מיליון דולר פלוס, ושכולל קנס גבוה במיוחד אם תדבר על פרטי המקרה בעתיד שוב. בימים אלו מתנהל המשפט של הרופא, רק שעל מייקאלה נאסר להעיד בו – בגלל אותו הסכם סודיות.

מייקאלה מארוני (בקצה השמאלי) וחברותיה לנבחרת המתעמלות האולימפית של ארה"ב ב-2013. צילום: Shutterstock

 

בשנה האחרונה 'הסכמי הסודיות' האלה במסגרת הסדרי הפשרה זוכים למטח של קיטונות – ובצדק. לדוגמא, במסגרת הסכם הסודיות של חושפת פרשת ההטרדות המיניות ברשת פוקס ניוז (גרטשן קרלסון), שהובילה בסופו של דבר להרחקת בילי אוריילי הכוכב הגדול של התחנה ומנהל התחנה עצמו (שמת זמן קצר אחר כך מהתקף לב) – נאסר עליה לדבר על כל השנים ששידרה בתחנה. כן, כן, אסור לה לדבר בציבור על כל מה שהיה כשהיתה בתחנה. שנים מחייה שפשוט נמחקו בהסכם משפטי.

והנה באה טיגן ואומרת: עד כאן. הסכמי הסודיות האלה הם רעה חולה ואסור לנו להסכים להם. 140 מתעמלות מתלוננות הן משהו שאסור לנו לשתוק או לקבל. היא פונה למייקאלה ואומרת לה: מייקאלה, אם תעידי – העונג לשלם את הקנס שלך יהיה כולו שלי.

את ההכרזה הזו פרסמה טיגן בטוויטר שלה, בצירוף כותרת של ידיעה על החשיפה שמארוני תצטרך לשלם 100 אלף דולר כקנס אם תדבר במשפט של לארי נסאר במסגרת הסכם הסודיות. "יש להילחם בעיקרון כולו סביב זה – הסכם סודיות שדורש להישאר בשקט לגבי המפלצת הסדרתית הזו עם מעל ל-140 מתלוננות, אבל זה לגמרי יהיה הכבוד שלי לשלם את הקנס הזה בעבורך, מייקאלה".

כי ביחד – אנחנו לא צריכות לשתוק יותר. ובעיקר – כי ביחד אנחנו יכולות.

בית משפטטוויטרכריסי טיגןלארי נסאר