יחסי מין במקום שכ"ד: סרט דוקו חדש על עסקת החליפין הבזויה בעולם

"זה יום שישי בערב במרכז לונדון ואני יושבת לשולחן עם גבר צעיר בן 25 שמציע לי לחלוק איתו את חדר השינה שלו בדירה במזרח לונדון, ללא שכר דירה. המלכוד? אני אצטרך לקיים איתו יחסי מין באופן קבוע.

האיש שאני מדברת איתו חושב שאני סטודנטית בבית ספר לסיעוד, בת 24, בלי שום חלופות. הוא גר בבית עם שותפים בלונדון אבל טוען שלשותפים שלו לא תהיה בעיה, כי אנחנו יכולים להעמיד פנים שאני חברה שלו. כשאני מביעה רתיעה, הוא מנסה לשכנע אותי שהוא אלטרנטיבה טובה יותר ל"בחורים מבוגרים שמציעים חדרים באינטרנט". "זה יהיה כיף, "הוא אומר. "תבטחי בי."

הדוברת היא העיתונאית אלי פלין שעבדה בחודשים האחרונים על סרט תיעודי חדש של ה-BBC המספק הצצה מצמררת לעולם המלוכלך של בעלי דירות המציעים לינה "חינם" להשכרה תמורת אקטים מיניים. הסרט מעלה לסדר היום את סוגיית ה"השכרה תמורת מין" בבריטניה שהפכה בשנים האחרונות לנפוצה, זמינה ופשוטה בצורה מדאיגה.

פלין התמקדה במודעות באתר קרייגליסט (Craigslist) שנחשב  ללוח המודעות המקוון הגדול בעולם ומחזיק במדורים למציאת עבודה קבועה או זמנית ודירות/ בתים להשכרה וקנייה.

"כשאת מחפשת לשכור דירה באתר, את נתקלת כמעט מיד בעשרות מודעות המציעות חדרים תמורת "הסדר למבוגרים", מסבירה פלין, "המודעות האלה מגיעות מכל רחבי בריטניה, מברייטון לאדינבורו, בערים גדולות ובעיירות קטנות".

תחת זהות בדויה שלחה פלין פניות לחלק מהמציעים והמתינה. תוך דקות ספורות התמלאה תיבת ההודעות שלה בתגובות מיניות מפורשות. בעל בית אחד ביקש ממנה מיד לדעת את ממדי גופה ואת מידת החזייה שלה. אחר הציע "לשוחח בוואטסאפ, כל עוד את באמת מעוניינת בהסדר כזה".

פלין לא הסתפקה בהחלפת מסרים באתר ונפגשה פנים מול פנים עם הגברים מאחורי המודעות. אחד מהם הוא בעל בית שבנה בקתת עץ בגינה שלו ומשכיר אותה לדיירות ארעיות ללילה. לדבריו, הן רק צריכות להסכים לקיים יחסי מין בתמורה ל "סידור פיזי פעם בשבוע". הוא מראה את הדירה לפלין, מחווה בידו על הבקתה בחוץ ואומר: "כאן את ישנה, זו בקתת עץ, סבבה?".

הסכמה? למי אכפת? 

מספר הפרסומים המציעים שכר דירה עבור סקס באינטרנט בעלייה מתמדת אולם אתרים כמו Craigslist מואשמים בכך שהם לא עושים די כדי לעצור את התופעה. יותר מ -250,000 נשים בחמש השנים האחרונות נשאלו על ידי בעל הדירה שלהן האם הן מעוניינות לקחת חלק בהסדר כזה, כך על פי נתונים שנאספו ע"י ארגון המספק דיור לנזקקים.

במטרה לחשוף את הפרקטיקה הנצלנית, פלין לא שוחחה רק עם הגברים אלא גם עם נשים פגיעות שהודו שיהיו מוכנות לקיים יחסי מין עם בעל הבית שלהן בתמורה לקורת גג.

אחת מהן, קלואי, רק בת 18, פירסמה מודעה בקרייגסליסט לאחר שמצאה את עצמה נטולת קורת גג בעקבות התפרקות מערכת היחסים שלה. "אם אני לא מצליחה למצוא מקום לגור אז אני חושבת שזאת אפשרות שאצטרך לשקול", אמרה לפלין, "אני חושבת שזה הוגן מבחינתי לתת להם את מה שהם רוצים כי הם נותנים לי מה שאני רוצה… הם שמים גג מעל הראש שלי."

אישה צעירה אחרת שפלין פגשה נכנסה להסדר "דירה תמורת מין" כשהייתה בת 20 בלבד. היא לא הבינה לגמרי את מהות ההסדר עד שעברה לגור בנכס וקלטה שהיא חולקת מיטה עם בעל הבית. היא הודיעה לו חד משמעית שאין לה כוונות לשכב איתו והוא קיבל זאת, השאיר אותה להתגורר בדירה ללא תשלום אולם ניסה לגעת בה בכל הזדמנות. "פשוט הרגשתי משותקת בכל פעם שהוא ניסה לגעת בי, אבל הוא לא כפה את עצמו עלי. במובן מסוים אני אסירת תודה שהוא לא עשה את זה. הרעיון של הסכמה נמחץ לחלוטין כי אישה חושבת שזאת עסקת חליפין לגיטימית. כאילו… אני צריכה לתת את זה לאיש הזה כדי שיהיה לי גג מעל הראש".

היא היתה חסרת בית לפני שפגשה אותו, ונשארה שם זמן רב למרות הטרדות חוזרות ונישנות מצדו מחשש להפוך שוב לחסרת בית. פלין שאלה את בעל הבית על כך ולדבריו, הוא מאמין שהעובדה שהיא נשארה פירושה שהיא לא היתה אומללה. הוא גם טען שמעולם לא ביקש ממנה לקיים עמו יחסי מין.

"אני לא עושה שום דבר לא בסדר"

במהלך שיטוטיה באתר נתקלה פלין בעשרות הודעות הזויות. בעל בית אחד אמר לה שהוא רוצה שהיא תישן יחד איתו באותה המיטה אבל הבטיח לה שהוא "לא יחייב אותה להוריד את הפיג'מה שלה". אחר ביקש ממנה לקיים איתו יחסי מין אחת ליומיים ואחר הודה בפניה ש"אני עושה את כל זה רק בגלל שאני רוצה לזיין".

"תיארתי את עצמי לאנשים האלה כצעירה פגיעה שנאבקת כלכלית כדי לשרוד ואין לה לאן ללכת. נדהמתי באיזו נונשלנטיות מבקשים ממני בעלי דירות לשכב איתם תמורת קורת גג. נראה שהם לא עצרו אפילו לרגע לחשוב על ההשפעה שיש לבקשה שלהם עליי".

אחד מבעלי הדירות אף טרח להגן על על מעשיו ואמר ישירות למצלמות: 'אני לא עושה שום דבר לא בסדר … זה לא רק עניין של סקס, זו גם חברות!'. הוא טען שלא היה לו מושג שההצעה מנוגדת לחוק אולם כשנשאל האם יחזור עליה שוב בעתיד הודה שייתכן בהחלט שכן: "אני לא יודע, אני לא יכול לענות על השאלה הזו בכנות".

למעשה, רוב בעלי הדירות לא מרגישים שהם עושים משהו לא בסדר אבל הצעת חדר בבית תמורת סקס עשויה להיות מסווגת כשידול לזנות, שעונשה מאסר של עד שבע שנים לפי החוק בבריטניה. עד כה לא ידוע על תביעות שהוגשה לגבי עסקאות חליפין מהסוג הזה.

זנותיחסי מיןשידול לזנותשכר דירה