פורנו סנאף: מה הקטע בלצפות בתמונות עירום של נשים שלא מעוניינות בכך?

בואו נדבר קצת על גוף האישה. לשם שינוי.

השבוע הותר לפרסום שהחשוד בהפצת הסרטונים של עדן בן זקן ונטע אלחימיסטר הוא ארנן מייסלס, רב בישיבה בשומרון בן 47, כלומר, מבוגר משתי קרבנותיו בכ-25 שנים שלמות. בתקשורת הישראלית התעסקו באובססיביות בנושא בעוד מרבית האזרחים נותרו די אפאתיים, שהרי, בעולם בו זמין לנו קטלוג של פטמות וערוות ב-HD בלחיצת כפתור, מה יש לנו לחפש בצילום מפוקסל ואפרורי ממצלמת אבטחה בזווית גבוהה? (מנחשת שכך הדבר, לא צפיתי).

או אז הפציע אייל ברקוביץ', הקריקטורה של ישראל ישראלי, האיש מין השורה שמפצח גרעינים בשבת מול כדורגל ומת על סביח וגם פותח בתמימות כל קובץ ששולחים לו בקבוצות וואטסאפ. בראיון עם ענת הראל – שמחשבה נפרץ לפני שנתיים ותמונות עירום שלה פורסמו באינטרנט, לקולות "אם לא רצית שזה יקרה למה הצטלמת ככה" – הודה שראה את התמונות שלה וגם צפה בסרטון של עדן, בלי לדעת בהתחלה, כמובן, "ראיתי מסך שחור ואז פתחתי". וואלה.

אם תקלידו היום בעברית את השם מייגן מרקל יזעקו אליכן כותרות על סרטון עירום של בת המלוכה לעתיד שדלף לרשת. ב'ישראל היום' פרסמו צילומי מסך חתוכים ללא גופה של מרקל (לידיעת הקורא בועז ביסמוט– ניתן היום לעשות חיפוש תמונות הפוך ולמצוא את המקור די בקלות), ובאתר וואלה! הגדילו לעשות ופרסמו בהתחלה כמה תמונות ללא צנזור. בינתיים הן הוסרו, אבל המשמעות היא שהכתבה הזו, שפורסמה גם בפייסבוק שלהם, הכילה יותר מתמונה אחת של אישה שהסריטה את עצמה במכשיר פרטי, עם חברותיה, לעצמה בלבד. בבית המלוכה טוענים שהתמונות פוברקו – ייתכן, אבל הכוחניות וההשפלה נטועים במעשה הזה בין אם הוא גניבה, או פוטושופ.

ממרחק של קילומטרים רבים וכמה מדרגות מס טובות בינינו לבינן, קשה לנו להאמין שבאמת אכפת להן. התרחיש הגרוע ביותר הוא שבן-זקן בוודאי יושבת בחדרה שעונה על אדן החלון ומזמרת בלדות בקולה המופלא, ואלחימיסטר נאנחת ביגון על מר גורלה ממקום משכבה על החול הלבן באיים המלדיביים, ומרקל בטח מייבבת קלות ישובה על קצה מיטת האפיריון שלה בשמלה ויקטוריאנית בעוד עוזרותיה מלטפות את שיערה ומגישות לה מטפחות משי. אולי היא אפילו מקבלת טפיחת עידוד מקייט מידלטון, שתמונות שלה חשופת חזה בחופשה עם בעלה פורסמו בעבר לאחר שצלם פפארצי חצוף התגנב לחוף המבודד בו שהה הזוג.

חשוב לזכור שאדם הוא אדם, ואישה היא אישה. והאפקט מתעצם בעבור חלקן לנוכח הנסיבות. תיעוד של בחורה ידועה בעירום יתפרסם בכל אמצעי התקשורת, והיא תתבקש להגיב מיד, בחן, באומץ, כדי להוות מודל לחיקוי וגם כדי שתוכל לחזור מיד לעבוד. אין להן זמן לעבד את הטראומה. עם זאת, בעוד נשים מוכרות זוכות לתמיכה מקהילות מסוימות, קרבנות אנונימיים נותרים לבדם במערכה הציבורית, ולפעמים אף הפרטית, אם הקרובים להם נוטים להאשים את המצולם ולא את המפיץ.

פורנו סנאף הפך למגפה עולמית נגד אנשים, ובעיקר נשים. מפורנו נקמה, דרך פריצה למכשירי טלפון ומחשבים, ועד להתרברבות חסרת בושה אצל החבר'ה, נשים מוצאות את עצמן שוב מעוכות בין פטיש הציפייה לחושניות מספקת מתפרצת לבין סדן התביעה לצניעות. הדאחקה של סטנדאפיסטים חסרי מעוף על נשים שלא סומכות על בן הזוג שלהן מתבררת כנבונה-לעתים, וסיפורי בלהות על גברים שלא יודעים להתמודד עם דחייה הופכים לאימה אמיתית כשהמדובר הוא באדם איתו חלקת את חייך לתקופה, ובטחת בו עם גופך העירום. ברגע שדבר כזה עולה לרשת, אין דרך חזרה. מחיפוש קצר ולא נעים בספירה האלטרנטיבית של פורנו חופשי אונליין, גם נראה שדי פשוט להפיץ סרטונים ביתיים ללא הסכמת כל המשתתפים, או ללא הסכמת אף אחד מהם. באתרי פורנו גדולים, כמו פורנהאב, מבקשים מסמך חתום וצילום שתי תעודות מזהות לפחות של כל אחד מהמשתתפים, אבל בפלטפורמות אזוטריות יותר אין אף דרישה, ואף מעודדים משתמשים להעלות סרטונים ביתיים באתרים שמיועדים לזה במיוחד או בתתי-נושאים באתרים אחרים.

בפורומים בהם שאלו אנשים על העלאת סרטונים ביתיים, הרבו מגיבים למציע – עם אימוג'י קורץ – לצפות בסרטון כדי לעזור למבקש או המבקשת להחליט לאיזה אתר הוא הכי מתאים. בפלטפורמות שיתוף קבצים כלליות אחרות, ישנם נהלים ברורים לפרסום תוכן פורנוגרפי וגם מדיניות אכיפה, אבל נראה שאין שום פיקוח יומיומי רציף על תועפות של תוכן שגולשים מרחבי העולם מעלים.

מה הפטיש הזה לסקס של אחרים? או לגופן החשוף של נשים שלא היו מעוניינות בכך? גם מובטל בן חמישים שמכור לפורנו בוודאי לא סקר את כל המוצע ברשת, אז מעניין להבין מה נמצא במקור התאווה לפורנו מציצני שכזה, שהוא גם לא חוקי. כשראיתי את הדיווחים על בן זקן, אלחימיסטר ומרקל, סיפור אחד מאוגוסט שעבר לא יצא לי מהראש. זו הייתה ידיעה המלווה בסרטון בה נצפית בחורה בריטית רוקדת בבגד ים על במה באתר נופש באיה נאפה, ובחורים ישראלים קופצים עליה מהקהל ומפשיטים אותה בכוח. ממרואיינים שנכחו במקום, נאמר שהיא עובדת בשכר באירוע ושהיא עצמה אמרה לקהל שהיא הולכת להוריד את החזייה. אז מה הדחף ללכת לתקוף אותה ולעשות את מה שהיא בעצמה התכוונה לעשות לבד?

התשובה היא שכמו כל הפשעים המיניים, גם הפשטה בכוח וגם פורנו סנאף על שלל מקריו מעוררי החלחלה, מקורם ברצון לשליטה כוחנית על האחר. בעולם בו סקס לצפייה וגם כאקט פעיל כל כך זמינים, ברור יותר שפשעים מיניים מקורם לא בחרמנות, אלא באלימות. מי שגונב, ומפיץ, ונהנה ללא סייגים מאווירת הסדום ועמורה הזו, הם אותם אנשים שמפיקים הנאה ותחושת עוצמה וביטחון מהשפלה ומרמיסת כבודם של אחרים ואחרות. כי מי את שתחליטי על גופך, ותחליטי מי נחשף אליו, ומתי, ואיך? רק אני אחליט. זו לא מיניות ולא חרמנות מבדחת- זה פשע, וזה הורס לאנשים את החיים.

מייגן מרקלעדן בן זקןרשתות חברתיותתמונות עירום