פרשת שאול שמאי: אחד המחדלים הגדולים ביותר שידעה מערכת החינוך בישראל

פרשת שאול שמאי הולכת ומתגלה כאחד מהמחדלים הגדולים ביותר שידעה מערכת החינוך במדינת ישראל ב- 20  השנים האחרונות. המחדל שאנחנו מדברים עליו פה איננו שנחשף עוד פדופיל בישראל. פדופילים תמיד היו כאן (ובכל מקום אחר) ותמיד יהיו. גם לא די בעובדה שהצליח להשתחל למערכת החינוך.  פדופילים ידועים ביכולתם המניפולטיבית לנתב את דרכם לעבודה בקרבת ילדים אבל פרשת שאול שמאי היא הרבה מעבר לזה.

יש כאן מחדל בקנה מידה רחב ובדרגים הכי גבוהים שאפשר לעלות על הדעת ואיש עדיין לא נתן עליו את הדין.

בחודש יוני בשנה שעברה זעקו כותרות העיתונים: שאול שמאי, מורה מחליף ששימש כמחנך שתי כיתות בבית ספר נחשב בצפון ת"א, חשוד בביצוע שורה של עבירות מין בתלמידות כיתה ב'. לכתב האישום הסופי נכנסו 6 ילדות – ארבע מתוכן מאותה הכיתה המדוברת, אותה חינך שמאי ישירות ושתיים אחרות – אותן פגש במסגרת מתן שיעורים פרטיים במתמטיקה. שמאי הורשע במסגרת הסדר טיעון, בו הודה בריבוי עבירות של מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס ולפני שלושה ימים שמענו כולנו את גזר הדין: 7 שנות מאסר.

כמובן, מדובר בגזר דין ביזיוני אבל נראה שכבר התרגלנו לעונשים המגוחכים שעברייני מין מקבלים במדינת ישראל. נכון לגזר הדין הזה, אם יקבל קיצור שליש, שאול שמאי עתיד להלך בינינו, לצד הילדה שלי ושלכם, עוד 4 שנים ושמונה חודשים פלוס מינוס.

אבל הפרשה לא נגמרה כאן. הבוקר, כפי שפורסם בחדשות ONLINE,  רגע אחרי שגזר הדין ניתן, "צצו" להן "פתאום" 11 ילדות חדשות שטוענות ששאול שמאי נגע בהן. אני אחזור שנית: 11 ילדות! כולן בנות כיתה אחת, אותה כיתה בה שימש שמאי כמורה מחנך שנה קודם לכן. איפה הן היו עד היום ומדוע התלונות שלהן לא נבדקו מעולם ובוודאי שלא נכנסו לכתב האישום?

ההתנהלות של משרד החינוך, מנהלת בית הספר והמשטרה היא מחדל עצום. הנה הוא, בנקודות:

  1. שאול שמאי החל ללמד בבית הספר בדצמבר 2016 אע"פ שכבר בשנת 2015 נחסם במערכת של משרד החינוך, בגלל הליך פלילי שהתנהל כנגדו על מעשים מגונים בקטינה. הכנסתו לבית הספר היא מחדל ראשון. על פי מסמכים שפורסמו ב-ynet, מנהלת בית הספר ביקשה להעסיקו אולם ממחוז תל אביב של משרד החינוך טוענים שנאמר לה שהוא חסום – ולמרות זאת הוא התקבל לעבודה כמורה מן המניין. בפברואר 2017 ערכו במשרד החינוך בדיקה וגילו ששמאי מלמד בכל זאת, למרות החסימה. מה הם עשו בנידון? שום דבר.
  2. באפריל 2017, חודשיים לפני שהתפוצצה הפרשה, שאול שמאי מורשע בביצוע מעשה מגונה בקטינה. אף על פי כן, הוא ממשיך ללמד חודשיים נוספים בבית הספר. במילים אחרות, גם אם נתעלם מהעובדה שהוא הצליח לדלג מעל הבדיקה הכי בסיסית שעושים לאיש חינוך שמתחיל לעבוד בבית הספר ושמשרד החינוך התעלם מאי ביצוע ההוראה שלו עצמו, בלתי אפשרי להבין כיצד עבריין מין מורשע מגיע מדי יום לבית ספר ומושיב ילדות על הברכיים ואף אחד לא צועק.
  3. ביוני 2017 אחת מהילדות מדברת לראשונה ופותחת סוף סוף את קופת השרצים של שאול שמאי. אחריה מדברות כמה ילדות נוספות ותמונת ההתעללות המינית של שמאי מתחילה להתבהר. מה הייתם מצפים שיקרה מהנקודה הזו? ובכן, שיחקרו את כולם! שמשטרת ישראל תבחן את היקף הפגיעה של שמאי, שתחקור את הכיתות בהן שמאי לימד ולא רק את הילדות הספציפיות מהכיתה הספציפית שהגישו תלונה. הרי אם שמאי הוא פדופיל שניצל את קרבתו לילדות אז צריך להיות אידיוט גמור כדי להניח שהוא ניצל רק ילדות מהכיתה הנוכחית שהוא מחנך בה. ומה עם הילדות שהוא חינך בשנה שעברה? עליהן הוא פסח? בהן הוא לא נגע? אבל לא רק שאף אחד לא באמת רצה לגלות את היקף הניצול של שמאי, היו מי שניסה להסתיר אותו. עם התפוצצות הפרשה, נכנסה מנהלת בית הספר לכל הכיתות, כיתה אחר כיתה, והסבירה לילדים שמדובר בשמועות בלבד והיא מבקשת מהם לא לדבר. כולם שתקו עד אתמול. אם זה לא שיבוש הליכי חקירה לכאורה, אז מה זה?
  4. אתמול שלחה אחת הילדות את גזר הדין המביש בוואטסאפ הכיתתי של הכיתה אותה חינך בשנת 2016. בשיח שהתהווה בתוך הכיתה, החלו הבנות לספר את מה ששמרו בבטן במשך כמעט שנתיים. פתאום את שומעת על "הידיים השמנוניות של שאול" ועל הכיסא הספציפי בו נהג להושיב ילדות לעיניי כל הכיתה. רק אתמול נזכרה המנהלת שהייתה עסוקה עד עכשיו בכסת"ח להביא צוות פסיכולוגי שישוחח עם הילדים ולהגיש סוף סוף תלונה במשטרה. זה מאוד יפה מצדה אבל בתכל'ס, היא עשתה אתמול את מה שהייתה אמורה לעשות לפני שנה. זו לא הפתעה גדולה ששמאי פגע בילדות נוספות. מה נזכרתם עכשיו? איפה הייתה הנהלת בית הספר בראשית הפרשה? איפה היה משרד החינוך? אנחנו, ההורים, שבנו וצעקנו – "מדובר באירוע רב נפגעים, יש עוד פצועים בשטח" אבל אף אחד לא רצה להקשיב.
  5. המערכת כשלה בטיפול בבנות שנפגעו (אלו שנכנסו לכתב האישום). ההורים קיבלו עדכון על הפגיעה בבתם דרך המייל. אף אחד לא כינס את תלמידי הכיתה והסביר להם, עד כמה שניתן להסביר, איך מישהו שתפקידו ללמד ולהגן עליהם ניצל את מעמדו ופגע בהם. אף אחד לא העניק טיפול נפשי לתלמידות ולתלמידים. כמובן שהיא כשלה בטיפול בכיתה הקודמת ששמאי חינך. בשנה האחרונה תלמידי הכיתה הזו סובלים מ"התעוררות מינית" מוזרה שלא תואמת את גיל הילדים ולא מתקיימת בכיתה המקבילה. הילדים מתעסקים בצורה אובססיבית במיניות בדרך שבהכרח מעוררת שאלות. אלה ילדים מאוד תמימים. וההתנהגות שלהם בשנה האחרונה – היא חריגה ביותר. אין לי ספק שיש כאן סיבה ותוצאה. אף אחד לא טרח לטפל בנפגעים המשניים (ועכשיו מסתבר שגם הראשיים) של שאול שמאי.

שאול שמאי. צילום: גלעד שלמור, החדשות

 

והמנהלת?

היא עדיין שם.

היא שם למרות שאפשרה לכאורה לעבריין מין ללמד בבית ספר יסודי. היא שם למרות שישנה בוודאות לפחות מורה אחת שהתריעה בפניה שהוא נוגע ומחבק ילדות בצורה מוזרה והיא לא עשתה עם זה דבר, (בעדותה הפתוחה הראשונה במשטרה היא העידה כי העירה לו שזה לא מקובל, משמע – היא ידעה על כך. מאוחר יותר הכחישה שהעירה לו). היא שם למרות שתחת פיקוחה הישיר התקיימה התעללות מינית שיטתית יומיומית בילדות בנות 8.

עם פרוץ הפרשה הפגינו ההורים כנגד המשך העסקתה אולם בפרקליטות אמרו שאין "היבט פלילי" בהתנהלותה של המנהלת והעבירו את הנושא לנציבות שירות המדינה. בספטמבר התחילה מחאה והשבתה של בית ספר. בתגובה למחאה שלנו, המנהלת פשוט הזמינה משטרה לבית ספר. השוטרים אמרו לנו להגיע למשטרה שוב ולהגיש תלונה. ממשטרת רמת החייל עברה התלונה למחוז. באיזשהו שלב אמר קצין בכיר במשטרה להורים ש"גורמים בכירים נתנו הנחיה ביקשו לרדת מהחקירה של המנהלת והתנהלות משרד החינוך". אם נשאל עכשיו במשטרה הם לבטח יגידו לי "זה עדיין בבדיקה" למרות שעבר נצח.

אין בכוונתנו לוותר. בימים הקרובים נגיש בג"צ נגד משרד החינוך על ההתנהלות הכושלת לפני האירועים, במהלכם ואחריהם ועל המשך העסקת המנהלת שמקבלת גיבוי. ברור שמישהו בשרשרת הפיקוד כשל לגמרי והמישהו הזה צריך לקחת אחריות.

מה אני רוצה שיקרה עכשיו? אני דורשת חקירה חיצונית שתחקור את התנהלות משרד החינוך. אני דורשת שמנהלת בית הספר תחזיר את המפתחות ותלך הביתה – היא זו שכשלה לפני, במהלך ובטיפול בנפגעים ובשיקום ביה"ס. אני דורשת שהילדים שלנו יקבלו מנהלת חדשה (או מנהל) שתשקם את בית הספר ואת הקהילה. לילדים שלנו מגיע טוב יותר. על זה אין ספק בכלל.

הורותחינוךמשרד החינוךפדופילפדופיליהשאול שמאי