בת 19 נכנסה לכלא בגלל פוסטים בפייסבוק

סופי טרנר בת ה-19 מצאה עצמה בליבו של תיק לא שגרתי, ולבסוף גם בכלא, לאחר שפרסמה שני פוסטים בפייסבוק.

טרנר, המתגוררת עם משפחתה בליברפול, תקפה שתי נערות בנות 14 ו-16 בפוסטים בפייסבוק, וחשפה אותן כמי שהתלוננו נגד אחיה וחברו והובילו להרשעתם ולריצוי מאסר של 12 שנים. בכך, הצעירה הפרה חוק המגן על עילום שמן של מתלוננות על תקיפה מינית, ומנעה מהן את זכותן לאנונימיות ללא מגבלת זמן.

"פרסום שמן של נפגעות תקיפה מינית מנוגד לחוק באנגליה ובוויילס", אמר דוברו של היועץ המשפטי לממשלה בהתייחס למקרה. "בין אם זה נעשה בעיתונות המודפסת או ברשת, כל מי שעושה זאת עלול להתמודד עם אישום ותביעה".

ג'יימי טרנר, אחיה בן ה-26 של סופי, הורשע יחד עם חברו בן ה-23 מיילס בל בשידול קטינות וקיום יחסי מין עם קטינות. לפי העדויות, השניים פיתו את שתי הנערות עם אלכוהול וסמים, ואז ניצלו אותן ותקפו אותן מינית. הם גם צילמו את חלק מהמעשים המיניים בווידאו, ואיימו לשחרר את התיעוד במידה ולא יענו לדרישותיהם.

"הם ניצלו אותי בצורה המזעזעת והמבחילה ביותר", אמרה אחת הנפגעות בזמנו. "התקיפה המינית שעברתי היתה מגעילה. אני עדיין מפחדת שהסרטונים של התקיפה המינית שג'יימי ומיילס צילמו יתפרסמו".

ג'יימי טרנר, צילום: ליברפול אקו

 

ג'יימי ומיילס נשפטו בחודש יולי החולף כאמור, הורשעו ונשלחו ל-12 שנות מאסר. בעקבות המשפט, סופי כתבה כמה פוסטים בפייסבוק בהם היא תקפה את הקורבנות, תוך חשיפת שמן המלא ברשת החברתית. נוסף על כך, היא האשימה אותן בטענה ששיקרו והעלילו על אחיה וחברו כדי להשיג פיצויים. היא כינתה אותן "כלבלבות קטנות ומלוכלכות ששוכבות בשביל פיצויים".

לדברי פסקל ג'ונס, התובעת מטעם ה-CPS) Crown Prosecution Service-הסוכנות לתביעה ציבורית באנגליה ובוויילס), הנאשמת הראתה זלזול מופגן ובוטה בזכותן של הנפגעות לאנונימיות לכל החיים המובטחת אוטומטית לכל מתלוננת על תקיפה מינית. "הזכות הזו מאפשרת להן לדווח על עבירות למשטרה מבלי לחשוש לשמן או לחדירה לפרטיותן", אמרה.

"אחרי שהיא הואשמה, היא השתמשה שוב בעמוד הפייסבוק שלה כדי להמשיך ולפרסם אמירות פוגעניות נגד הנפגעות", המשיכה פסקל. "היא טענה שמישהו אחר פרץ למשתמש שלה והשתמש בו לרעה, אבל נמצאה אשמה בבית המשפט".

"לא רק שזכותן לאנונימיות זכתה להתעלמות – יתרה מכך, ההיסטוריה המינית שלהן הוצגה לראווה בפייסבוק", סיכמה התובעת.

סופי טרנר, צילום: ליברפול אקו

טרנר הורשעה בשני סעיפים של פרסום שמן של נפגעות תקיפה מינית ושני סעיפים של הטרדה. גזר דינה נקבע ל-18 שבועות מאסר במוסד לעבריינים צעירים.

נדיר מאוד לשמוע על עבירות ברשת החברתית אשר מסתכמות בעונש מאסר, אך במקרה הזה, זהו ללא ספק עונש ראוי שמעביר מסר נכון וחשוב מאוד לציבור, בייחוד לנפגעות אחרות. למעשה, על פי חומרת מעשיה והעובדה שלא הראתה טיפת חרטה או חמלה לנפגעות עונש ממושך הרבה יותר יהיה בהחלט מוצדק – אך לאור התקדים של המקרה וההחלטה לחרוץ עונש של מאסר בפועל על פוסטי בפייסבוק, אין ספק שזו לכל הפחות התחלה טובה למגמה חשובה בבית המשפט.

"לא נגלה סבלנות בשום נסיבות לגילוי שמן של נפגעות תקיפה מינית", אמרה בלשית ג'קי פיצפטריק ממשטרת מחוז מרסיסייד שטיפלה במקרה. "גילוי שמן של קרבנות בתיקים כמו התיק הזה יוצר מצוקה אדירה עבור הקרבן, שגם כך כבר עברה חוויה מחרידה בידי התוקף שלה", אמרה. "זה גם מסכן משמעותית בפגיעה בביטחונן של נפגעות אחרות שעשויות לצאת ולדווח על מה שעברו".

"אני מקווה שהתוצאה שהושגה היום תספק מידה מסוימת של נחת לקורבנות בתיק הזה, ויבטיח לכל מתלוננת פוטנציאלית שמשטרת מחוז מרסיסייד ובתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לכל מי ששובר את החוק באופן הזה, וישתמשו במלוא כוחו של החוק כדי להבטיח שהאנונימיות שלהן מובטחת לכל חייהן".

בית משפטנפגעות תקיפה מיניתפייסבוק