תפסיקו לבייש ולהאשים נשים שהצטלמו בעירום. האשמים היחידים הם המפיצים

מה את מצטלמת ככה; היית צריכה לקחת בחשבון שזה יופץ; למה שלחת לו; איכס, זולה; בעיה שלך שלא חשבת על זה לפני; מי שעושה את זה שלא תתפלא אחר-כך; בכיינית; שרמוטה; אני לא מפיץ, אני רק מסתכל.

בימים האחרונים עלתה למודעות הציבורית תופעה מכוערת ובלתי חוקית, של הפצת תמונות עירום וסרטונים אינטימיים של נשים ישראליות בלא ידיעתן ואישורן. כתבה ששודרה בתכנית "הצינור" (רשת 13) חשפה תעשייה שלימה של הפצת תמונות וסרטונים אינטימיים באפליקציית טלגרם, ומאז הנושא ממשיך להיות על סדר היום.

לא מדובר בתופעה חדשה. מידי מספר חודשים אנו נחשפות ונחשפים אליה, כאשר מדורי הרכילות מדווחים לנו שתמונות עירום של סלבס הופצו ברשת. אך נראה שהרבה יותר נוח להישאר בבורות ולהתעלם מהתופעה, כי שום דבר משמעותי לא קורה עם זה. הפרסומים הללו חוזרים על עצמם. התמונות האינטימיות ממשיכות להיות מופצות. אם תהיתם איפה החומרים שהופצו נמצאים והיכן הם הופצו לראשונה, אז תדעו שלרוב הם מועברים באין מפריע בין אחד לשני באפליקציות מוצפנות, דוגמת קיק או טלגרם בהן לא רואים את מספרי הטלפון של המשתמשים ואפשר להימצא בהן באנונימיות מוחלטת. תשאלו את עמוס סילבר, מייסד טלגראס וגם לא מעט נשואים ונשואות שמצאו מפלט באפליקציות ללא זיהוי. ההרשמה לאפליקציות הללו פשוטה, חיפוש הקבוצות פשוט (ראשי תיבות של ישראל ואז גירלס, הוט ושות') ובדרך כלל אחרי שנכנסים לקבוצה אחת אפשר להתגלגל לעוד עשרות אם לא מאות קבוצות דומות.

כמעט כל גבר שאני מכירה יודע על הקבוצות האלה. צילום: shutterstock

הסרטונים והתמונות מהקבוצות המיניות והסודיות (בהן חברים לעיתים עשרות אלפי משתמשים) זולגים גם לוואטסאפ. גם שם יש קבוצות סגורות של שיתוף סרטונים ותמונות, אבל מתברר שהם לא נשארים בגבולותיהן בלבד. כמעט תמיד יהיו מי שיעבירו את הסרטונים או התמונות מקבוצות הסקס לקבוצות ה"נורמטיביות" של החבר'ה מהמילואים או העבודה. קשה לי להאמין שיש מי שלא נחשפו מעולם לתוכן מיני שנראה שצולם באופן ביתי, בקבוצות הכי "סאחיות" שיש, וכשקטגוריית ה"חובבנים" הן אחת מהפופולריות ביותר באתרי פורנו, אפשר להבין את התמונה. דרך אגב, השהות בקבוצות הפצת התמונות הבלתי חוקיות אינה נחלתם של גברים בלבד. גם נשים לוקחות חלק בקבוצות, הן אומנם מעטות מאוד, ויש לי טענות שוות כלפי כולן וכולם.

 

לוקחים לנו את החירות ביד גסה ודורסנית

אם לא זכרתם, התיקון לחוק למניעת הטרדות מיניות משנת 2014 שיזמה חברת הכנסת לשעבר יפעת קריב, קובע "איסור פרסומם של תצלום, סרט או הקלטה של אדם המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום." מי שיימצא עובר על החוק, יואשם בעבירה של הטרדה מינית שעונשה עד חמש שנות מאסר. המפיץ יוגדר כעבריין מין.

אני לא מבינה למה החופש של נשים וגברים לצלם את עצמם, לתעד את עצמם באקטים מיניים או לעשות עם גופם מה שהם בוחרים (כל עוד הם לא פוגעים באחרים) צריך להילקח מהם ביד גסה, דורסנית ואכזרית? החירות והפרטיות נפגעות כשמפיצים תמונות אינטימיות ללא רשות – אבל חלק מהתגובות שאני קוראת ברשת מטילים את האשמה על הבנות. אין לי אלא להסביר את זה אלא בחינוך לקוי ובחוסר הבנה בסיסי של זכויות אדם.

על פי העיקרון הזה – שהקורבן אשמה בתקיפה שלה – אנחנו כנשים בכלל לא צריכות לצאת החוצה לעולם. לא ללבוש חשוף כי זה מגרה ויכולים לתקוף אותנו, לא לצאת לשתות כי יכולים לשים לנו סם אונס ולא להסתובב בלילה כי יכולים לאנוס אותנו. הכל על אותו הרצף, שמסיר אחריות מהתוקפים, ולא מדייק את הבעיה – התנהגות אלימה, פוגענית ונצלנית שלא רואה בנשים בנות אדם שוות לגברים. בנוסף יש תפיסה פוגענית כלפי גברים בהתייחס אליהם כאל חיות טרף שלא מסוגלות לשמור על עצמן מלתקוף ולנגוס בבשר החי. מזל שלפחות החוק בעניין הזה שומר עלינו.

את לא אשמה. צילום: shutterstock

אז מה אני מבקשת? בפעם הבאה שיועבר אליכם (במקרה או שלא במקרה) סרטון אינטימי או תמונה של צעירה שאולי צילמה בשביל חבר, אולי סתם לעצמה ואולי אפילו צילמו אותה בלא ידיעתה, אני מבקשת שלא תפטרו את עצמכם מהחובה המוסרית לדווח. אל תגידו לעצמכם "בעיה שלה. היא לא הייתה צריכה להצטלם כך." במשפט הזה אתם מקבלים מציאות חברתית פוגענית ועבריינית כלפי נשים. ואולי זה לא ייכאב לכם עד שזה לא יקרה לנשים שאתם אוהבים. מבחינתי אין דבר כזה "ככה זה" ו"אין מה לעשות". בשביל זה יש חוק. כשיגיע לידיכם סרטון כזה, אני מבקשת שתדווחו עליו ותכתבו למי ששלח שזה לא חוקי. הסיכוי שהאישה שצולמה הפיצה את זה בעצמה קלוש, וכנראה שהיא לא רוצה שהסרטון האינטימי שלה יגיע לעיני כל. אציין ואדגיש שאני מכבדת את זכותה של כל אישה לעשות עם גופה מה שהיא בוחרת – כולל להפיץ תמונות וסרטוני עירום – אך האם זה מאפשר להמשיך ולהפיץ אותם בלא ידיעתה? האם היא אישרה את כל המקומות שהסרטונים הללו מגיעים אליהם? אם תמצאו סרטון או תמונה עם אישור ברור של האישה, אשריכם. חוץ מזה יש מספיק פורנו שאפשר להנות ממנו (בתקווה אמיתית שהשחקניות עושות זאת מבחירה חופשית). למה לפגוע בכל כך הרבה נשים צעירות?

ומילה אחרונה לכן, הנפגעות, וגם לכם הנפגעים שחוויתם "פורנו נקמה" או כל תקיפה מינית אחרת. אתן לא אשמות. אתם לא אשמים. אתן לא צריכות לחוש בושה או אשמה שהצטלמתן בצורה אינטימית ומינית, מותר לכן! אתן לא צריכות להצטער שסמכתן על בני זוג או גברים שביקשו תמונה ובחרתן לשלוח. היחידים שצריכים לחוש אשמה, בושה או ייסורי מצפון, הם המפיצים. וגם אנחנו, כחברה, שלא עשינו מספיק כדי לדרוש ביטחון עבור נשים וגברים במרחבים הדיגיטליים והפיזיים. מגיע לנו יותר מזה, ואנחנו נעשה מה שצריך כדי שזה יקרה.

מרכז סיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית – 1202

אלימות מיניתהפצת תמונותטלגראסטלגרםפורנו נקמהתקיפה מינית