התרומה של הארווי וויינשטיין לתנועה הפמיניסטית

מסתמן שהארווי ויינשטיין, המפיק הכל-יכול, האיש החזק ביותר בהוליווד, ייזכר בהיסטוריה בעיקר כמי שבגללו השתנו כללי המשחק. יציאתו של ויינשטיין מאולם המשפט, כשהוא כבול באזיקים, תיזכר ותחקק כסמל בתולדות תנועת MeToo#. מעכשיו ויינשטיין הוא עבריין מין מורשע, אנס, שצפוי לשנות מאסר בכלא בגזר דין שיינתן בניו יורק ב-11 במרץ.

קרוב למאה נשים סיפרו שוויישנטיין פגע בהן מינית ואנס אותן. ויינשטיין השקיע סכומי עתק כדי לקעקע את אמינותן וכדי לערער על עדויותיהן. הוא טען בציניות שהן בעצם ניצלו אותו כדי לקדם את הקריירות שלהן. שהכול היה בהסכמה. הוא השתמש באמצעים טכנולוגיים כדי לרדוף אחרי הנשים שהעידו נגדו, בין השאר שכר את שירותיה של חברת בלאק-קיוב הישראלית. אבל כל הכסף שלו לא הועיל. גם לא עורכי הדין ששכר, גם לא הקמפיינים שניסה לנהל, ואפילו לא ההליכון שהצמיד לעצמו והמראה הכפוף שאימץ כדי לנסות ולרכוש את רחמי חבר המושבעים. בסופו של דבר הוא הורשע בגין מעשי אינוס בשתי נשים, ובמשפט העידו עוד ארבע. ויינשטיין צפוי לחמש עד 25 שנות מאסר בכלא, בגזר דין, שיינתן, כאמור במרץ.

המקרה של ויינשטיין לא היה תופס את הנפח ולא היה הופך לאירוע ששינה את כללי המשחק, ללא הרוח הגבית של טובי העיתונאים והעיתונים האמריקנים, ובראשם ניו יורק טיימס והמגזין ניו-יורקר, שערכו את התחקירים, וראיינו את הנשים וסיפקו במה לכל הסיפורים הכואבים והקשים ועשו עבודה עיתונאית וביססו את ההתנהגות הפסולה של ניצול אכזרי של נשים באופן סידרתי, בבריונות.

אך יותר מזה – המאבק הזה לא היה תופס את הנפח הראוי שאותו תפס, ולא היה הופך לתנועה עולמית, ולא היה מסומן כאירוע ששינה את כללי המשחק, ללא השתתפותן הפעילה בו של עשרות נשים חזקות, ידועות, מצליחות – נשים שהחליטו לא להסתתר עוד ויצאו בפנים גלויות וסיפרו על מעלליו. המאבק הזה לא היה מסתיים בהרשעתו של ויינשטיין לולא החליטו, בזו אחר זו, נשים שנפגעו ממנו לחשוף את עצמן ולספר כיצד כפה עצמו עליהן, כיצד נהג בהן באלימות, כיצד אנס אותן והשתמש בכוחו הרב ובחולשתן וברצונן לשמר את הקריירות המקצועיות שלהן. אלה נשים אמיצות, כל אחת בנפרד וכולן ביחד. המאסה הוכיחה את השיטה.

למעשה, זה התחיל עוד עם ביל קוסבי, זמן לא רב קודם לכן, כאשר בזו אחר זו חשפו את עצמן עשרות נשים שהוא פגע בהן, הטריד אותן, תקף אותן מינית. קוסבי ניסה להכחיש, ניסה להיאחז בדימוי שלו, בכוחו ככוכב, אבל זה לא עזר. שורת הנשים שיצאה נגדו גזרה את גורלו. 

החלטה של נשים שנפגעו מינית לא להסתתר יותר מאחורי פיקסלים, לא לדבר בפנים חשוכות, לא להסתיר את שמן, פרצופן – היא לא פחות ממטלטלת. זו מגמה הולכת ומתחזקת בעולם בכלל. מגמה שמשמעותה: אין לנשים מה להתבייש, הן לא עשו שום דבר רע, האשם אינו בנו – אלא בפוגעים, בתוקפים, באונסים, בבריונים. הארווי ויינשטיין ״תרם״ את חלקו במאבק הפמיניסטי בכלל, ובמאבקן של הנשים בהוליווד לשוויון, בשינוי כללי המשחק, לפיהן נשים הן אביזר, כלי לשעשועים ומשחקים, ותרבות פסולה לפיה את יכולה להתקדם רק דרך המיטה.

ויישטיין אינו עוד תוקף, הוא אינו עוד אנס מהשורה – הוא סמל. סמל לשחצנות, רהב, איבוד צלם אנוש, בריונות, ניצול ציני של כוח ומעמד כדי להתעמר בבני אדם, שהן במקרה נשים. ויינשטיין הוא סמל לתרבות ששלטה בהוליווד. ויינשטיין הוא דוגמה לשורה ארוכה של גברים בתעשיית הקולנוע בפרט, ובמגזרים אחרים בכלל, של גברים שחושבים שנשים מותרות לשעשועים. נקווה שוויינשטיין יהווה דוגמה גם לגברים שיבינו שכוח וכסף ומעמד ושליטה ויחסי מרות – כל אלה אינם מצדיקים התעללות בבני אדם.

#MeTooאונסהארווי ויינשטיין