גזר הדין המביש של רונן ביטי שהודה בעבירות מין ב-7 נערות פוגע בחברה כולה

הפרקליטות דרשה שעבריין המין רונן ביטי, אביה של הזמרת עדי ביטי, ייכנס ל-4 שנים בכלא. עונש סביר למול חומרת המעשים הקשים שביצע בשבע נערות צעירות, בנות 14-16, מעשים שהוכחו בבית המשפט. אז איך ניתן להסביר את העובדה שהעונש שנגזר עליו הוא 9 חודשי עבודות שירות? "הנאשם פגע בשלומן הפיזי והנפשי של הקטינות" קבע השופט מיכאל קרשן, מבית משפט השלום בכפר סבא. אז מה עבר בראשו שהחליט ש 2 ועוד 2 שווה 5. זו מתמטיקה שלא עובדת, זה הגיון מקולקל. והעיוות הזה נגמר בפטור לעבריין שלא ישלם על מעשיו למרות שאין ויכוח שביצע אותם.  

9 חודשי עבודות שירות על עבירות כל כך חמורות הוא עונש לא מידתי ולא הולם, נקודה. התחושה הברורה העולה היא שיש שופטים שיושבים בדין שעדיין לא מפנימים את החומרה של עבירות המין ואת השלכותיהן המרסקות על הגוף ועל הנפש, שילוו את הקרבנות עד יומן האחרון.  

כדי להבין את עוצמת העוות של גזר הדין, כדאי להכיר את העובדות: כ- 10% מנפגעות עבירות מין בכלל אוספות את תעצומות הנפש ומגישות תלונה במשטרה. מתוך התלונות המוגשות, 84% (!!!) נסגרות. במילים אחרות, מכל אלף פגיעות מיניות שנעשות בפועל, רק 16 מגיעות בכלל לבית המשפט וגם אז, רק בחלק מהמקרים יש הרשעה והפושעים נשלחים לכלא כדי לשלם על הפשעים החמורים שביצעו. זה מטורף.

אבל המקרה של ביטי הוא שיא כל השיאים. כאן מדובר בעבריין מין שנתפס והודה. אין בכלל ויכוח על חומרת המעשים. כל תפקידו של בית המשפט הוא להיות מסגרת להליך המשפטי ולגזור את העונש המתאים לחומרת המעשים – והוא כשל.

וכדאי רגע להיזכר במעשים:  ביטי בנה ותפעל קבוצת ווטסאפ של עשרות נערות קטינות שפיתה בהבטחה לקצת מאבק הכוכבים של בתו הזמרת. עם הקטינות הללו שהעריצו את בתו הזמרת, הוא ניהל שיחות מיניות, העביר להן תכנים מיניים, כולל שלו ושל אחרים. כולל סרטונים בהם הוא מתערטל ומאונן; הוא ביקש מחלקן להתפשט ולאונן ולשלוח אליו הודעות קוליות הכוללות קולות וגניחות שלהן ועוד כהנה וכהנה.

שום דבר לא היה ספונטני, הכל היה מתוחכם ומחושב. ביטי היה מודע היטב לחומרת הדברים ולכן בחר אפליקציות בטוחות וביצע הגדרות שיקשו על השארת עקבות. הוא טווה את הקורים והקרבנות נלכדו ברשת. חיית טרף.

ב', שהייתה בת 14 כשנפגעה מביטי שמעה על גזר הדין ואמרה את המובן מאליו: "אני סוחבת את הסבל הזה כבר 3 שנים, מה השופט היה חושב אם היו עושים כזה דבר לבת שלו?"

ראיון עם אחת הנפגעות בחדשות 12

אבל השופט כנראה פשוט לא חשב. כי אילו היה חושב היה מבין שפגיעה מינית גם אם היא נעשית בסיוע מצלמה או מחשב או אפליקציה, היא פגיעה לכל דבר. הטענה כי "לא היה מגע" אינה רלוונטית. מה שרלוונטי הוא שהייתה פגיעה. והיו כאלה לעשרות. ביטי פלש למרחב האישי של הצעירות, שאל שאלות אינטימיות, הציע להן לאונן ולבצע בעצמן מעשים מגונים וביקש שישמיעו למענו קולות של גניחה.

השופט טעה לחשוב שמדובר בפגיעה קלה והטעה במסר שהעביר בפסק הדין ולפיו פגיעה כזו מותרת. הוא לא רק הפקיר את קרבנותיו של ביטי, אלה גם את הקרבנות שעוד יהיו. במקום לעודד את הנפגעות שעוד יהיו  להתלונן, פסק הדין המעוות הזה פשוט משתיק אותן: הותקפתן? תסבלו בשקט כי אתן לא מעניינות.

וביטי? הוא ישלח ל-9 חודשי עבודות שירות, יחזור כל יום לביתו ולמשפחתו בעוד נפגעותיו ימשיכו לחיות את הטראומה.

פסק הדין הזה מראה באופן ברור עד כמה ארוכה הדרך שעל מערכת המשפט בישראל לעשות. על פרקליטות המדינה לערער על גזר הדין המקל הזה במטרה לבטל את החרפה, ביטי צריך להיכנס לכלא, רק כך יועבר מסר מתוקן לקרבנות, אלו שנפגעו עכשיו ואלו שייפגעו לצערנו בעתיד

 אורית סוליציאנו היא מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בישראל. קו הסיוע לנפגעות תקיפה מינית 1202 קו סיוע לגברים 1203

לתרומות כנסו ללינק הבא ותעזרו להציל חיים. 

****

 

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 

 

 

אורית סוליציאנואיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מיניתרונן ביטי