הטריבונל – בית הדין העממי לנשים ונערות יצא לדרך

בשנת 2016 עמדה על בימת טד אישה צעירה בשם טורדיס אלווה ודיברה בכנות על חווית האונס שעברה כשהייתה בת 17 על ידי מי שהיה בן זוגה. לצידה על הבמה עמד טום סטריינג'ר, האדם שאנס אותה. אלווה וסטריינג'ר דיברו על התהליך שעברו ביחד במהלכו טום לקח על אחריות למעשיו וטורדיס מצאה בתוכה מחילה. התהליך עליו מדברים טורדיס וסטריינג'ר הוא חלק מתנועה אלטרנטיבית שהולכת ומתפתחת ברחבי העולם של צדק מעברי, או צדק מאחה.

בבית קפה תל אביבי במסגרת מגבלות הקורונה, ותחת הכותרת "בדלתיים פתוחות" נערך השבוע טריבונל אשר היווה את מושב הפתיחה למיזם "ביה"ד העממי לפשעים נגד נשים". את הטריבונל ייסדה ג'סיקה נבו, סוציולוגית ופעילה פמיניסטית ותיקה שמספרת שחלמה על הקמתו במשך שני עשורים. הטריבונל נועד לעסוק בכל הביטויים של אלימות גברית כנגד נשים ונערות שמבוצעים בחסות תרבות פטריארכלית ויחסי הכוחות שבין נשים לגברים ומתוך שאיפה למציאת פתרון הוליסטי לשים סוף להפרדה המלאכותית שמתקיימת בין מופעי האלימות השונים.

האירוע ששודר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של המיזם ועמודים חברתיים שונים במקביל, נפתח בהצגתה המחודשת של התערוכה "גיבורות" של האמנית אליסיה שחף. 25 נשים נפגעות אלימות מינית הצטלמו ב2012 בפנים חשופות. חלק מהנשים שדיוקנן מופיע בתערוכה  עלו על הבמה וחלקו עם הקהל על החיים שלאחר החשיפה והזכירו שתיים מחברותיהן לתערוכה שאינן בחיים עוד.

 

הטריבונל – בית הדין העממי לנשים ונערות. יוצר הכרזה איתן אמיתי

לאחר מכן החל מושב הטריבונל בהנחייתה של עו"ד רותם אלוני דוידוב. במהלך האירוע עלו על הבמה "התובעות" אשר חלקו את סיפור הפגיעה ותבעו צדק, לאחר מכן הגיע תורן של צוות "העדות המגיבות" ד"ר עו"ד בת עמי ברוט, ד"ר חנה ספרן, ורותי ברנשטיין פרץ, אשר הקשיבו ונתנו תוקף לדבריהן של התובעות.

על מנת לאפשר לנשים שאינן מעוניינות להיחשף להשתתף בטריבונל הציבורי, ניתנת להן האפשרות להציג את עדותן בסיוע של שחקנית. ההצגה על ידי שחקנית שעומדת על הבמה מעניקה לעדותן פנים ומימד אנושי. בדרך זו  בחרה "נינה פושקין" שעדותה ניתנה על ידי השחקנית לי דן (שגם ליוותה את האירוע בתרגום לשפת סימנים). עדותה של נינה גוללה סיפור אלימות קשה שכלל אלימות פיזית ומינית מצד הוריה בילדותה, התעלמות הממסד מכל הסימנים בילדות ובבגרות והזנחה קשה מצד כל הגורמים שהיו אמורים להגן ולשמור עליה. לאחר הענקת העדות קיבלה נינה ערכה ובה אישור לפתיחת הליכים בטריבונל עם תעודה והקלטה של העדות.

צוות המגיבות הגיב לנינה בתיווכה של דן ותיאר את תחושת השקיפות שעולה מעדותה ועוולות הממסד בהם נתקלה בילדותה ובגרותה וביקש סליחה בשמם של כל אותם גורמים אשר עמדו מנגד.

לאחר מכן הקריאה נבו תגובה רשמית מטעם משרד הבריאות אשר מכיר בעוולות שנעשו כלפי נינה מצידו ומזמין את חברות הטריבונל לתהליך למידה במהלכו תיתנן במה לנפגעות להשמיע את קולן.

התובעת השנייה במושב הייתה מלכי דרורי. מלכי מלווה את בתה אשר נאנסה באלימות לפני 8 שנים בגיל 14.5, מלכי תיארה בעדותה את הטלטלה העזה שחוותה בתה לאחר האירוע ואת הדרכים השונות בה הוא ממשיך להשפיע עליה ועל ומשפחתה. במהלך העדות הצביעה דרורי על הצורך להעניק לנפגעות את הזמן להגיש תלונה במשטרה רק כאשר הן מרגישות מוכנות לפתוח מחדש את הפצע ומציינת כי אף על פי שלאחר כ-3 שנים ממועד הפגיעה הגישה בתה תלונה במשטרה דבר לא נעשה והאנס טרם נתפש.

מלכי ניצלה את הבמה שניתנה לה כתובעת והעמידה דרישות פומביות מהמערכת ובראשן הקריאה – אונס הוא מצב חירום – עוד קראה להשקעה בטיפולים רגשיים, וייסודו של תפקיד מקצועי של רכזת שיקום וצמיחה רב מערכתית, מחלקה ייעודית לאלימות מינית בבתי המשפט והכשרה ייעודית לעוסקים בנושא.

פוגעים לא נכחו בטריבונל הנוכחי בשל סיבות ספציפיות למקרים שעלו. בכוונת המארגנות לעשות מאמץ ולשתף גם אותם במידה והן הקורבנות והן התוקפים יסכימו לשתף פעולה.

נבו מציינת כי האירוע מהווה את נקודת הפתיחה וכי בכוונת הטריבונל לקיים 3-4 אירועים פומביים בשנה, בנוסף לפגישות של נפגעות ושורדות, נשות מקצוע ואקטיביסטיות לפיתוח כלים לעשיית צדק, בכל תחומי האלימות כנגד נשים, פורנוגרפיה, תעשיית הפרסום, כתות ועוד.

מרים גברעם היא פעילה חברתית, מייסדת פרויקט תזכור להנצחת נשים וחברה בוועדת הטריבונל

החזון של הטריבונל

 

 

 

תורדי

בדלתיים פתוחותג'סיקה נבוהטריבונל- בית הדין העממי לנשים ונערות