מה שקורה מאז פרסום התחקירים על שי אביטל הוא לא פחות ממדהים

בימים האחרונים אנחנו מוצפים בעשרות עדויות על תקיפות מיניות, הודעות מטרידות והתנהגות לא הולמת (לכאורה כמובן) של סוכן הדוגמניות שי אביטל (43), אחד האנשים הבולטים והחזקים בתעשיית הזוהר הישראלית, שמייצג, או לפחות ייצג עד אתמול, את הכוכבות הבולטות בישראל ביניהן נטע אלחמיסטר, בר זומר, אסתי גינזבורג, קורל סימנוביץ' ועוד רבות.

כמות העדויות והיקף המעשים של הסוכן גדולים עד כדי כך שבאופן פלאי שתי הזכייניות קשת ורשת, שבימים כתיקונם מתחרות על כל אייטם ודורשות בלעדיות, שידרו במקביל תחקירים על מעשיו, הן בתוכנית "הצינור" של גיא לרר והן בתוכנית של חיים אתגר "חשיפה". וככל הנראה זאת רק ההתחלה.

רבים כבר מכנים את אביטל "הארווי ויינשטיין הישראלי". הקבלה בלתי נמנעת אם בוחנים את השיטתיות שעולה מין התחקירים. גבר כוחני שמנצל חלומות של נשים צעירות ומסביבו "מפעל השתקה" שנמשך שנים, מהסוג של – כולם מסביב ידעו ואף אחד לא דיבר. "ככל הנראה אחד התוקפים המיניים המסוכנים שהיו בישראל", אם לצטט את חיים אתגר.

אחת אחרי השנייה סיפרו אותן נשים, חלקן נחשפו בפניהן, חלקן עדיין חוששות להזדהות – איך הנורא מכל קרה: "הוא הכניס את כף היד שלו למפשעה שלי", הוא הוריד לי את המכנס ותחב את הראש שלו", הוא תפס אותי בזווית שאני לא יכולה להילחם", "הגוף מתנתק ואני עוצמת עיניים. תחושה מגעילה שבן אדם מבוגר נוגע בך, ואני לא רוצה להיות פה..". וזה פשוט לא נתפס שכל כך הרבה נשים עברו את זה, עשרות, מאות, אלפים, (לכאורה כמובן). והן היו כמו סרט נע, להשתמש ולהמשיך הלאה, לטרף הבא.

וזה לא נגמר רק בטלוויזיה, גם הרשת מוצפת בסיפורים. כתב הרכילות של ישראל היום ערן סוויסה, העלה (וממשיך להעלות) לעמוד האינסטגרם שלו צילומי מסך ששולחות לו נשים שהתכתבו עם סוכן הדוגמניות, ומכולם עולה אותו דפוס פעולה שחוזר על עצמו שוב ושוב: לחץ להיפגש עם אביטל, הבטחות לתפקידים, והשפלה של כאלו שמעיזות לסרב. "שלחתן לי אלפי עדויות, הקשות מהן אפילו עוד לא פורסמו", כתב סוויסה אצלו בעמוד.

הדוגמניות שהתראיינו סיפרו כי הן פחדו ללכת למשטרה ולהתלונן, וקשה להאשים אותן, הכוח וההשפעה של הסוכן המפורסם גדולים עד כדי כך שאפילו דוגמניות מצליחות נרתעות מהעימות עימו. כך סיפרה שיר אלמליח לחיים אתגר: "הוא איים עליי כשרציתי לעזוב את הסוכנות שלו, איים על אימי חולת הסרטן שיהרוס לבתה את העתיד. איים עליי עם עולם תחתון ואמר שיש חוק מעבר לחוק. פחדתי".

מתוך עמוד האינסטגרם של בר זומר

ובתוך כל החושך הזה יש גם אור, והמסות העצומות של העדויות עושות את שלהן. המיוצגות הבולטות של אביטל, אלו שבשמותיהן הוא השתמש כדי לפתות אחרות, מיהרו להתנער ממנו וממעשיו ולתמוך בנפגעות. בר זומר כתבה בעמוד האינסטגרם שלה: "התלבטתי המון אם להתייחס לתחקירים שעולים לגבי שי אביטל. אני לא מיוצגת אצלו כבר תקופה ארוכה. אין בינינו שום קשר מלבד הליך משפטי בעניין אחר שמתנהל בימים אלו. אני מוצפת בשאלות מהעוקבות שלי. אתן מצפות ממני להתייחסות ואני לא יכולה לאכזב אתכן. שתדעו שאני בהלם. הלב שלי מתכווץ עם כל עדות שאני שומעת וקוראת, ובדיוק כמוכן אני צופה בטלוויזיה קוראת בכל מדיה חברתית ואני פשוט מזעזעת. ליבי עם כל אותן בנות, והלוואי שנוכל להבטיח לעצמנו ולילדנו עולם בטוח לעבוד בו".

מתוך עמוד האינסטגרם של טיילור מלכוב

טיילור מלכוב כתבה: " חשוב לי להבהיר שאני מגנה בתוקף כל סוג של הטרדה מינית. לאחר הפרסומים בימים האחרונים, אחרי שנה משותפת החלטתי להיפרד מסוכנות עלית ומשי אביטל. ליבי עם הבנות שעברו חוויות קשות. זה לא מגיע לאף אחת. כמו כן, חשוב לי לשתף שההיכרות שלי עם שי הייתה אחרת וזו העת להודות לו על הדרך המשותפת. נכון, ההאשמות הן בגדר האשמות אבל בסופ"ש האחרון הגיעו אלי פניות והחלטתי כי אני לא יכולה להמשיך בפעילות המשותפת. אין לי ספק שעלי לקחת אחריות ולהעביר את המסר החשוב הזה".

נטע אלחימיסטר פרסמה בתום שידור "חשיפה": "שבר גדול. אין לי מילה אחרת לתאר את הכאב הצורב מול התמונות של נערות ונשים שנאלצו להתמודד עם מה שאף אישה לא צריכה לחוות. לעולם. פגיעה מינית, מילולית או פיזית היא אירוע קשה וטראומטי. העדויות ביחד להתנהגותו של שי לא מאפשרות לי להמשיך כרגיל או לשתוק. אין לאף אחת מאיתנו זכות לשתוק. לא ידעתי דבר על המעשים שלו ולו ידעתי, לא הייתי עוברת בשתיקה", עוד הוסיפה: "כל מה שאני רוצה כעת זה לחבק את אלו שנפגעו, לסייע לאלו שזקוקות לכך ולעודד את כל אלו שנפגעו בעבר לא לשתוק יותר ביחד לאף אדם שפגע בהן. אני אעמוד מאחוריהן באופן מלא ומוחלט. מאמינה ותומכת. אני לא שוכחת לשי את המסע שעשינו יחד. המסע המשותף שלנו הסתיים. זה הזמן שלו להתחיל במסע אישי של לקיחת אחריות".

מתוך עמוד האינסטגרם של אסתי גינזבורג

וגם אסתי גינזבורג, מי שהייתה בין הדוגמניות הכי מזוהות עם אביטל, מיהרה להוקיע את המעשים שלו: "מאז שהחלו לצוץ הפרסומים על התלונות נגד שי אביטל, מתהפכת לי הבטן. לכל הבנות שמצאו את האומץ לדבר, אני מצדיעה לכן. לכל הבנות שעדיין לא דיברו, אני שולחת לכן חיבוק גדול. אתן לא לבד. אני מאמינה לכן". בנוסף הודיעו קורל סימנוביץ׳, ירדן אדרי ושחר חיון שהן כולן עוזבות את הסוכנות בעקבות ההאשמות נגדו.

והעובדה הזאת, שקשר השתיקה נשבר, היא יותר ממדהימה. העובדה שנשים בוחרות לשתף את הטראומה שהדחיקו במשך שנים כדי שאחרות לא יפגעו, העובדה שנשים תומכות אחת בשנייה ומצהירות בריש גלי שהן לא מוכנות לתת יד למעשים כאלו, והעובדה שעוד ועוד נשים נחשפות בכל מדיה אפשרית – כל זה הוא כוח עצום, כוח נשי מחזק שאומר לא עוד. והנה, בעקבות שידור התחקירים הוגשה גם תלונה ראשונה נגד אביטל. והרעש כל כך עצום עד כי השר לביטחון הפנים עמר בר-לב התייחס לתחקירים וקרא לנשים נוספות שנפגעו להגיש תלונה במשטרה: "המשטרה כבר החלה לבדוק את הנושא, אך כל תלונה נוספת שתוגש תהיה בעלת משמעות, והמשטרה תעשה הכול בכדי לחקור את התלונות עד תום". נכון לעכשיו שי אביטל עזב את הארץ, כך או כך בית הקלפים שבנה סביבו מתחיל ליפול.

אסתי גינזבורגגיא לררחיים אתגרנטע אלחימיסטרשי אביטלתקיפה מינית