ככה יעשה לאיש? שחרור מוקדם של עזרא שיינברג זו שערורייה

'חטא על פשע', 'הרצחת וגם ירשת', 'אין צדיק אחד בסדום'- אינספור ביטויים ומכתמים בשפה העברית ובתורת ישראל יכולים לתאר את תחושת הקבס שעולה מההחלטה המרושעת לשחרר בשחרור מוקדם את עזרא שיינברג. 'מרושעת', כן, זו מילה חזקה, אבל אין דרך אחרת לתאר את ההחלטה השערורייתית הזו שקיבלה אתמול ועדת השחרורים. שיינברג, מי שהיה רב קהילת 'אורות האר"י' בצפת, הואשם תחילה שביצע מעשי אונס, מעשי סדום, מעשים מגונים והטרדה מינית ב־12 נשים. שימו לב, זה היה בכתבי אישום, לא בחשדות שלא הגיעו לבית המשפט או במקרים שחלה עליהם התיישנות. אלו העדויות שנאספו והפכו לכתבי אישום והומרו, כרגיל, בעסקת טיעון מבזה במיוחד, במסגרתה הורשע בגין מעשים מגונים במרמה ב-8 נשים. כמה קל היה גזר הדין? זה מה שאמר עו"ד מנחם רובינשטיין, פרקליטו של שיינברג בסוף הדיון: "זה לא עונש חמור", השיב לשאלות הכתבים. "תכננו לו חליפה של שתי ספרות ויותר". אז זה היה גזר הדין המבזה ועכשיו הגיעה ההחלטה המבזה עוד יותר לאפשר לו שחרור מוקדם. 

כדי להבין עד כמה מוזרה ההחלטה הזו צריך לזכור, האיש הזה נעצר ביולי 2015 בנתב"ג בשעה שניסה לברוח מהארץ בטרם ייעצר ומשעה שנעצר ועד רגע זה הוא לא לא לקח אחריות על מעשיו מעולם או התנצל. זה האיש. אז על מה בדיוק השחרור המוקדם? זהו, שאת דיוני ועדת השחרורים לא מוכנים לחשוף בפני איש, גם לא בפני הקרבנות שעמדתם הוצגה בכתב בפני אלו שהחליטו את החלטתם השבוע. 

אחת המתלוננת תיארה בפני מקור ראשון לפני שנתיים וחצי את דרכי הפעולה של שיינברג "הוא בן אדם מאוד מתוחכם. הוא ידע למדר אותנו זו מזו ויצר תלות בו. הוא לא אהב למשל שמתפתחת בקהילה עזרה הדדית או ערבי נשים, כי פחד שנתחזק כקהילה בלי שהוא מתווך. הוא ידע להפריד בין נשים לבעליהן, וניצל באכזריות את החולשות שלנו". אחרת פרסמה טור אנונימי במאקו: "מרוב שנים בהם ידעתי שכל המעשים שהוא עושה בי הם לטובתי, להציל אותי, לרפא ולטהר, להכניס אורות מקיפים ועוד, שנים בהם הוא חוזר ואומר לי למחוק הודעות, מיילים או כל סוג תכתובת שהיא, מהסיבה הפשוטה שדבר הסמוי מן העין אין בו ברכה. וכדי שהוא יוכל להשרות את ברכתו עלי והטיפול שלו יצליח לרפא אותי, עלי לשמור על זה בסוד מוחלט כדי שהברכה תחול ותתקיים. טיפולים, הרפיות, שטיפות מוח, מבלי משים הדברים נכנסים לתודעה והופכים חלק ממני. המעשים קשים, קשים מנשוא, אני מתמוטטת פעם אחר פעם ומייחלת ליום בו ארפא ולא אצטרך עוד טיפולים והרפיות." 

מה בדיוק קרה באותו דיון בוועדת השחרורים? שיינברג עשה להם טיפול? הרפיה? ראוי שנפרסם את שמות המחליטים. בראש ועדת השחרורים עמד השופט בדימוס יצחק שנהב ולצידו הפסיכולוג בני שאלתיאל והעובדת הסוציאלית רינה לנצנר. הדיונים של המשפט כולו נוהלו בדלתיים סגורות מפאת חומרת המעשים שנעשו באותן נשים אבל הדלתיים הסגורות אולי הן אלו שמאפשרות עכשיו לשחרר שחרור מוקדם את האיש הנקלה הזה. למרות המאבקים של רבים, שיטת הסדרי הטיעון ממשיכה והיא גובה מחירים נפשיים בלתי נסבלים מהקורבנות. יגידו לכם שזה לטובתם אבל לעבור את מסכת התלאות של תלונה במשטרה, חקירה, ציפייה לצדק ואז עונש מקל וכמה שנים אחר כך שחרור מוקדם? זה לא לטובתן וטובתם ובטח לא לטובת הציבור שמקבל חלאות אדם כמו ברלנד ושיינברג בחזרה לקהילה כדי שיוכלו לפגוע שוב באלו שמאמינים בהם.

טוב תעשה פרקליטות המדינה ותערער על השחרור המוקדם לאיש הזה. מי שלא הביע חרטה, לא עבר טיפול בכלא ויש בו מסוכנות אמיתית לציבור אינו אדם שראוי לרחמי הוועדה או בית המשפט. הוא ראוי להירקב שנים רבות בכלא. התפשרתם על גזר הדין? שלא תעזו להתפשר על שחרור מוקדם.  

עזרא שיינברג