מכנסיים מיוחדים יימנעו אונס?

כל הנשים, בכל הגילאים, בכל המעמדות ובכל החברות חשופות לאפשרות של תקיפה מינית. עד כאן העובדות. עכשיו נשאלת השאלה מה עושים עם העובדות האלה. אפשר להשקיע תקציבים גדולים יותר בשיטור ובאבטחה, אפשר להחמיר את העונשים לאנסים ומטרידים, אפשר לעורר מודעות, אפשר לחנך גברים כבר מגיל צעיר ולהעביר מסרים בגנות תרבות האונס ובעד זכות האישה על גופה.

ואפשר, כמובן, גם להפיל (שוב) את האחריות על נשים

לאחרונה, במסגרת פרויקט אמריקאי-ישראלי, נולדה התשובה האולטימטיבית לאונס: בגדים שגורם זר לא יכול להוריד. מדובר במכנסיים חדשניים שגם אם תנסו בכוח לקרוע, לגזור או לחתוך אותם, לא תצליחו. הדרך היחידה להסיר את המכנסיים היא באמצעות מעין כפתור עם מנעול מיוחד שנגיש אך ורק לזו שלובשת אותם.

נכון לעכשיו, עומלים היזמים על ייצור מכנסי ריצה, מכנסי טיולים ותחתונים. הבגדים, כך הם מדגישים, מתאימים מאוד לסיטואציות בהן אישה נמצאת לבדה או עם אדם זר ומתאימים עוד יותר אם אין ביכולתה להגן על עצמה- כשהיא שיכורה או חסרת הכרה. הפרויקט נמצא כעת בשלב גיוס הכספים מאתר אינדיגוגו ואם הכל ילך כשורה- המכנסיים יצאו לשוק בקיץ 2014.

ARWEAR from ARWEAR on Vimeo..

כלל לא ברור כיצד "עובדים" המכנסיים האלה. הרי אם האישה יכולה להוריד אותם בעצמה, מה הבעיה לדרוש ממנה בכוח להוריד אותם? הרי אם אדם הגיע למצב בו הוא אונס, וודאי שהוא כבר יכול להפעיל אלימות על מושא האונס. אבל גם אם נניח לשאלה הטכנית, היוזמה הזו בעייתית מאוד. הנה כמה  נקודות  שהיזמים שכחו:

1.  תקיפה מינית איננה מסתכמת בחדירה. ישנם דרכים אחרות, משפילות ופוגעניות לא פחות, לאלץ אישה לקיים יחסי מין. לצורך העניין, לא בטוח שמין אוראלי בכפייה עדיף על חדירה בכפייה.

2.  בניגוד לדעה הרווחת, כ-80% ממקרי האונס כלל לא נעשים על ידי תוקף זר, בשעת לילה חשוכה וברחוב צדדי. לרוב, הנאנסת מכירה את התוקף. הוא חבר שלה, שכן שלה, מכר בעבודה, עמית באוניברסיטה, קרוב משפחה, בוס או בן זוג. האם כעת, כשההמצאה המופלאה הזו סוף סוף הגיעה לעולם, ייאלצו הנשים ללבוש את המכנסיים הללו בכל אינטראקציה עם המין הגברי?

3.  בהנחה שאכן מדובר בתוקף זר שהתנפל על אישה בעת שהייתה לבדה, כל דבר שיחבל בתכניות האנס, עשוי להגביר את האלימות מצדו. חשבו על אדם ש"לא הצליח לשלוט ביצריו" ותקף אישה זרה במרחב הציבורי. הגילוי שאין באפשרותו לבצע את זממו בגלל פריט לבוש מתוחכם כלשהו, לא יתקבל בהבנה ובהשלמה. סיטואציה כזו עלולה להסתיים בחבלה פיזית חמורה ואף במוות.

4. עצם הקיום של מכנסיים כאלה בעולם עשוי לפעול לרעת המותקפת, הן בראייה משפטית והן בראיית החברה. הרי אם החלטת לצאת לריצה לילית ונמנעת מללבוש "מכנסי הגנה"- את אשמה. במובן מסוים, פריט הלבוש הזה דומה במקצת לחצאית מיני או מחשוף נדיב. אם לבשת חשוף- למה ציפית? אם לא לבשת מכנסיים שיגנו עלייך- למה ציפית?

ודבר אחרון וככל הנראה גם החשוב ביותר:  בעיית האונס היא לא בעיה פרקטית. מכנסיים, תרסיס פלפל, לחצן מצוקה או כל המצאה דומה לא ייפתרו את בעיית האונס. כל עוד ישנם בני אדם שמאמינים בזכותם לכפות מין על אדם אחר, שלא מקבלים את העובדה  שזכותו לסרב, שלא מכירים באוטונומיה הפיזית והנפשית של הזולת, מקרי האונס ימשיכו להתקיים.

אולי במקום לומר לנשים מה ללבוש כשהן יוצאות מהבית, הגיע הזמן לומר לגברים איך לא להתנהג כשהם יוצאים מהבית. אולי במקום לגייס כספים עבור מכנסיי פטנט אופנתיות, הגיע הזמן לגייס כספים לחינוך. ויפה שעה אחת קודם.

אונסאור סופראלימות מיניתתקיפה מינית