הראיון שלא היה צריך להתקיים

נראה כי אמש שוב נחצו הקווים בכל הנוגע לסיקור תקיפות מיניות של קטינות באמצעי התקשורת. בתכנית "צינור לילה" עם גיא לרר בערוץ 10 בחרו לראיין ילדה בת 7 אשר עברה, לכאורה, תקיפה מינית.

תחילתה של הפרשיה לפני כמה שבועות. הילדה ששוהה בפנימייה באזור ירושלים, הותקפה מינית, על פי החשד, ובוצעו בה שורה של מעשים מגונים על ידי חבורת נערים בני 13-14, השוהים עמה בפנימייה. בכתבה ששודרה ב"מבט" בערוץ הראשון רואיינה אמה של הילדה וסיפרה על המקרה: "המנהל הזמין אותי וסיפר שהתבצעה תקיפה מינית. זה נעשה בצהריים, תחת המשגיחים. שאלתי מה בדיוק קרה. המנהל תפס את הראש ואמר "מזה 30 שנה לא היה לי דבר כזה".

למרבה הפלא, על אף האירועים הקשים והחקירה במשטרה, הנערים עדיין שוהים עם הילדה בפנימייה. הילדה לא הוצאה מהמוסד והנערים לא הורחקו ממנו: "ביקשתי… התחננתי שיעבירו אותה קבוצה", מספרת האם בכאב, "והם אמרו שהיא צריכה להישאר באותו המקום, שמה היא תעבור את ההחלמה".

לדברי הנהלת הפנימייה, המקרה הועבר לטיפולן של רשויות הרווחה. הטיפול בילדה נעשה ע"פ הוראות של פקידות הסעד ופסיכולוגית. מרגע שנודע על האירוע, הילדה נמצאת בהשגחה של 24 שעות עם ליווי לבית הספר ובהפרדה מהנערים.

אתמול, כאמור, מצא צוות התכנית של צינור לילה דרך חדשה, כנראה בעיניהם, לטפל בסוגיה – ראיון עם הקרבן, בת 7 בסך הכל.

רוויטל מדר, פעילה פמיניסטית, תיארה בעמוד הפייסבוק שלה את השתלשלות האירועים מנקודת ראותה:

צינור לילה יצרו קשר עם האם מהבוקר, ולא חדלו מלהתקשר אליה.
למעשה הם לא חדלים כבר שבוע.

"ריקי כהן בן לולו היתה עם האם בזמן שהתקשרו, ושוחחה עם צינור לילה, ואמרה להם שלא יעלה על הדעת.  הם לא חדלו מלהתקשר לאם כל היום, ואמרו גם לה, וגם לריקי בטלפון, שאם תעשה זאת, זה יקדם עניינים.

"ריקי אמרה להם מפורשות שהריאיון הזה לא יקרה, וביקשה שיחדלו מליצור קשר עם האם, וכי כל שיחה עם האם תעבור דרכה, מתוך ההבנה שהאם נתונה ללחצים אדירים, ולפחד גדול, ובהיעדר כל תמיכה שקיבלה עד כה מהרשויות, היא עלולה להיעזר גם במי שרק צמאים לעוד קצת פרסום. ככל הנראה, לאחר שריקי הלכה, הטלפונים לא חדלו, ונעשו ממספרים שונים כל פעם, כדי לגרום לאם לענות.
בסופ"ש האחרון האם זכתה סוף-סוף לכך שבתה, 3 שבועות אחרי התקיפה הקשה הזו, תגיע לביתה, ותחגוג עמה את פורים. מחר היא צריכה להחזיר אותה לפנימייה, אותה הפנימיה שבה הותקפה מינית לעיני המדריכים, ושכעת אותם המדריכים אמונים על ביטחונה."

גל שרגיל ושלומית הברון, מקימות העמוד "אחת מתוך אחת" בפייסבוק, בו מתבקשות נשים שחוו הטרדה מינית לתאר את החוויה שעברו, הגישו תלונה לרשות השנייה נגד התכנית. לדבריהן, לא ייתכן שהילדה תנוצל בשביל רייטינג.

גם תא העיתונאיות פרסם את תגובתו לראיון העצוב:
קו אדום נחצה אמש בתכנית "צינור לילה" שראיינה ילדה בת 7, קורבן לתקיפה מינית. הילדה שהותקפה ע"י נערים בפנימיה בה חסתה זקוקה לעזרת הרשויות, לא למיקרופון. ראיון עם קטינים נפגעי עבירה, ללא אישור בימ"ש ואפוטרופוסים, איננו רק עבירה אתית אלא עבירה על החוק. אלא שאמש נחצה הקו הזה והילדה רואיינה ללא האישורים האלה לתכנית "צינור לילה" בערוץ 10. תא העתונאיות קורא לציבור העיתונאים והעתונאיות שומרי החוק והאתיקה לא רק להמנע מקיום ראיונות כאלה, אלא לגנות ולהתנער ממי שמבצע אותם. התא גם קורא למנהלי חברות החדשות וערוצי הטלויזיה שתחת ניהולם מתבצעים ראיונות כאלה לנקוט בכל האמצעים כדי למנוע מהמעשים האלה להשנות. 

ומעט מדעתי:  אני לא מחזיקה במכשיר טלוויזיה בביתי ולכן לא נמנית על הצופים של "צינור לילה". צפיתי הבוקר בראיון בעקבות התגובות הנזעמות ברשת. הראיון עצמו הוא נקודת שפל, בעיניי. הילדה קטנה מדי ופגועה מדי בשביל להתמודד עם שאלות נטולות טאקט ורגישות של מראיינת. שום ערוץ תקשורת, בשום תכנית, תחת שום תירוץ, לא יכול לאפשר לעצמו לשאול ילדה בת 7 "מה הם עשו לך?". זו שאלה מתקבלת על הדעת כשהשואלת היא  מטפלת או פסיכולוגית או חוקרת ילדים מהמשטרה ובלתי נסבלת כששואלת אותה מראיינת תאבת רייטינג.  ובכלל, לאיזה פירוט ציפו שמה, בצינור לילה? מה הם קיוו לשמוע מפיה של ילדה שעברה חוויה מחרידה?

באוצר מילים של ילדה בת 7 היא ענתה להם "מעצבן". וזה באמת מעצבן. מעצבן ומכעיס וכואב ונורא ובלתי נתפס ומזעזע. גם האירוע עצמו וגם הריאיון האומלל הזה שמוטב היה לו לא התקיים מעולם. 

תגובת ערוץ 10: ?העניין הובא לידיעתו של מנכ"ל חדשות 10, שעורך עתה בירור בעניין".

אור סופרנפגעות תקיפה מיניתעיתונותצינור לילהריאיון